Suneson & Schwan AB, nyckeltal och bokslut
556392-6996 · Aktiebolag · Gotland · SNI 96300 Begravningsverksamhet
Omsättningen växte 8 % till 887 tkr 2025. Rörelsemarginalen var 7 %, soliditeten 86 %.
7 analyserade räkenskapsår ur bolagets digitala årsredovisningar
Ur senaste bokslutet
Uppgifterna är hämtade direkt ur bolagets inlämnade digitala årsredovisningar. Ingen sammanvägd bedömning, inget betyg och inget kreditomdöme.
- TillväxtOmsättningen ökade 8,5 % mot föregående år.
- LönsamhetRörelsemarginal 7,4 %.
- Finansiell styrkaSoliditet 86,4 %.
- Stabilitet2 av 3 senaste åren med vinst.
| Nyckeltal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Nyckeltal | |||||||
| Soliditet | 86,4 % | 89,5 % | 86,7 % | 77,3 % | 74,3 % | 56,4 % | 49,9 % |
| Rörelsemarginal | 7,4 % | −6,2 % | 12,4 % | 32,3 % | 18,0 % | 37,5 % | 4,5 % |
| Vinstmarginal | 7,4 % | −6,1 % | 12,0 % | 31,7 % | 17,4 % | 36,0 % | 2,8 % |
| Kassalikviditet | 1,36 | 2,75 | 2,57 | 1,97 | 2,02 | 1,59 | 0,94 |
| Skuldsättningsgrad | 0,16 | 0,12 | 0,15 | 0,29 | 0,35 | 0,77 | 1,00 |
| Avkastning eget kapital | 6,6 % | −4,0 % | 8,3 % | 36,9 % | 29,5 % | 51,5 % | 5,8 % |
| Avkastning totalt kapital | 5,7 % | −3,6 % | 7,5 % | 29,1 % | 22,7 % | 30,2 % | 4,6 % |
| EBITDA | 109 213 kr | −8 854 kr | 144 987 kr | 525 577 kr | 338 006 kr | 390 028 kr | 151 704 kr |
| Resultat | |||||||
| Nettoomsättning | 887 300 kr | 818 109 kr | 891 839 kr | 1 390 746 kr | 1 419 702 kr | 916 762 kr | 789 833 kr |
| Övriga rörelseintäkter | 0 kr | 118 637 kr | 248 616 kr | 77 045 kr | 184 219 kr | 110 116 kr | 86 261 kr |
| Personalkostnader | 85 496 kr | 80 056 kr | 106 318 kr | 24 685 kr | 9 684 kr | 2 947 kr | 0 kr |
| Av- och nedskrivningar | 43 995 kr | 41 599 kr | 34 411 kr | 76 403 kr | 81 848 kr | 46 584 kr | 116 410 kr |
| Rörelseresultat | 65 218 kr | −50 453 kr | 110 576 kr | 449 174 kr | 256 158 kr | 343 444 kr | 35 294 kr |
| Räntekostnader | 15 kr | 254 kr | 3 960 kr | 9 195 kr | 9 440 kr | 13 051 kr | 13 284 kr |
| Resultat efter fin. poster | 65 430 kr | −49 678 kr | 106 661 kr | 440 599 kr | 246 718 kr | 330 393 kr | 22 258 kr |
| Skatt | 4 101 kr | 0 kr | 24 011 kr | 83 117 kr | 50 330 kr | 72 556 kr | 4 763 kr |
| Årets resultat | 61 329 kr | −49 678 kr | 82 650 kr | 357 482 kr | 196 388 kr | 257 837 kr | 17 495 kr |
| Balans | |||||||
| Summa tillgångar | 1 145 580 kr | 1 371 731 kr | 1 473 366 kr | 1 546 733 kr | 1 126 448 kr | 1 136 455 kr | 767 397 kr |
| Anläggningstillgångar | 932 330 kr | 976 325 kr | 970 004 kr | 719 937 kr | 447 973 kr | 466 488 kr | 512 072 kr |
| Omsättningstillgångar | 213 250 kr | 395 406 kr | 503 362 kr | 826 796 kr | 678 475 kr | 669 967 kr | 255 325 kr |
| Varulager | , | , | 0 kr | 132 960 kr | 95 128 kr | 139 701 kr | 83 233 kr |
| Kassa och bank | 43 050 kr | 233 526 kr | 107 736 kr | 89 697 kr | 223 214 kr | 376 330 kr | 98 412 kr |
| Eget kapital | 989 252 kr | 1 227 923 kr | 1 277 602 kr | 1 194 952 kr | 837 470 kr | 641 082 kr | 383 244 kr |
| Aktiekapital | 100 000 kr | 100 000 kr | 100 000 kr | 100 000 kr | 100 000 kr | 100 000 kr | 100 000 kr |
| Balanserat resultat | 807 924 kr | 1 157 602 kr | 1 074 952 kr | 717 470 kr | 521 082 kr | 263 245 kr | 245 749 kr |
| Långfristiga skulder | , | , | , | , | 0 kr | 162 069 kr | 201 227 kr |
| Kortfristiga skulder | 156 328 kr | 143 808 kr | 195 764 kr | 351 781 kr | 288 978 kr | 333 304 kr | 182 926 kr |
Källdokument
Varje siffra ovan är läst ur bolagets egen inlämnade årsredovisning. Öppna dokumentet och kontrollera själv, vi länkar till originalet, inte till en sammanfattning.
- Årsredovisning 2025 ↗
- Årsredovisning 2024 ↗
- Årsredovisning 2023 ↗
- Årsredovisning 2022 ↗
- Årsredovisning 2021 ↗
- Årsredovisning 2020 ↗
- Årsredovisning 2019 ↗
Dokumenten hämtas direkt från Bolagsverket när du klickar.
Jämför Suneson & Schwan AB med andra
Siffrorna kommer ur bolagets egen digitala årsredovisning hos Bolagsverket. Saknas ett tal är cellen tom, vi gissar aldrig fram ett värde. Så fungerar bevakningen →