PB Fastighet i Norrhult Aktiebolag, nyckeltal och bokslut
556391-2236 · Aktiebolag · Uppvidinge · SNI 41000 Byggande av bostadshus och andra byggnader
Omsättningen minskade 24 % till 1,3 mkr 2025. Rörelsemarginalen var -12 %, soliditeten 94 %, 2 anställda i snitt.
7 analyserade räkenskapsår ur bolagets digitala årsredovisningar
Ur senaste bokslutet
Uppgifterna är hämtade direkt ur bolagets inlämnade digitala årsredovisningar. Ingen sammanvägd bedömning, inget betyg och inget kreditomdöme.
- TillväxtOmsättningen minskade 24,1 % mot föregående år.
- LönsamhetRörelsemarginal -12,2 %.
- Finansiell styrkaSoliditet 94,1 %.
- Stabilitet0 av 3 senaste åren med vinst.
Övriga noteringar ur bokslutet
- Omsättningen har minskat varje år sedan 2023.
- Årets resultat 2025 var negativt.
| Nyckeltal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Nyckeltal | |||||||
| Soliditet | 94,1 % | 86,4 % | 83,6 % | 86,4 % | 87,1 % | 83,1 % | 85,8 % |
| Rörelsemarginal | −12,2 % | −27,4 % | −8,6 % | 2,3 % | 14,7 % | 9,9 % | 18,8 % |
| Vinstmarginal | −12,2 % | −27,4 % | −8,4 % | 2,3 % | 14,7 % | 9,9 % | 18,8 % |
| Kassalikviditet | 2,95 | 1,95 | 3,39 | 5,60 | 6,00 | 3,36 | 3,55 |
| Skuldsättningsgrad | 0,06 | 0,16 | 0,17 | 0,09 | 0,08 | 0,12 | 0,08 |
| Avkastning eget kapital | −7,5 % | −20,7 % | −5,8 % | 1,7 % | 11,5 % | 9,4 % | 17,4 % |
| Avkastning totalt kapital | −7,1 % | −17,8 % | −4,8 % | 1,5 % | 10,0 % | 7,8 % | 14,9 % |
| Personalkostnad / anställd | 261 454 kr | , | 325 042 kr | 406 950 kr | 404 776 kr | 394 034 kr | 420 821 kr |
| Omsättning / anställd | 646 144 kr | , | 730 952 kr | 1 018 276 kr | 1 031 109 kr | 1 139 543 kr | 1 028 293 kr |
| Rörelseresultat / anställd | −78 739 kr | , | −62 529 kr | 23 268 kr | 151 896 kr | 113 137 kr | 193 680 kr |
| Förädlingsvärde / anställd | 218 927 kr | , | 292 945 kr | 467 756 kr | 596 472 kr | 551 714 kr | 659 507 kr |
| EBITDA | −85 054 kr | −408 606 kr | −80 244 kr | 121 612 kr | 383 393 kr | 315 359 kr | 477 372 kr |
| Resultat | |||||||
| Nettoomsättning | 1 292 287 kr | 1 702 800 kr | 1 827 381 kr | 2 036 551 kr | 2 062 217 kr | 2 279 085 kr | 2 056 586 kr |
| Övriga rörelseintäkter | 38 400 kr | 69 284 kr | 131 939 kr | 116 872 kr | 10 000 kr | 2 279 085 kr | 2 056 586 kr |
| Personalkostnader | 522 908 kr | 776 228 kr | 812 606 kr | 813 900 kr | 809 551 kr | 788 068 kr | 841 641 kr |
| Av- och nedskrivningar | 72 424 kr | 58 681 kr | 76 079 kr | 75 076 kr | 79 602 kr | 89 085 kr | 90 012 kr |
| Rörelseresultat | −157 478 kr | −467 287 kr | −156 323 kr | 46 536 kr | 303 791 kr | 226 274 kr | 387 360 kr |
| Räntekostnader | 503 kr | 667 kr | 1 290 kr | 301 kr | 69 kr | 264 kr | 970 kr |
| Resultat efter fin. poster | −157 727 kr | −465 947 kr | −154 313 kr | 46 262 kr | 303 722 kr | 226 010 kr | 386 971 kr |
| Skatt | , | , | 0 kr | 10 543 kr | 63 036 kr | 51 413 kr | 84 442 kr |
| Årets resultat | −157 727 kr | −385 947 kr | −50 313 kr | 38 671 kr | 241 723 kr | 181 082 kr | 299 834 kr |
| Balans | |||||||
| Summa tillgångar | 2 226 081 kr | 2 608 847 kr | 3 155 450 kr | 3 113 248 kr | 3 042 914 kr | 2 896 672 kr | 2 595 046 kr |
| Anläggningstillgångar | 1 852 424 kr | 1 924 848 kr | 1 689 529 kr | 1 765 609 kr | 1 805 705 kr | 1 885 307 kr | 1 974 392 kr |
| Omsättningstillgångar | 373 657 kr | 683 999 kr | 1 465 921 kr | 1 347 639 kr | 1 237 209 kr | 1 011 365 kr | 620 654 kr |
| Varulager | , | , | , | 0 kr | 4 850 kr | 4 850 kr | 4 850 kr |
| Kassa och bank | 235 369 kr | 169 430 kr | 329 976 kr | 1 016 233 kr | 1 070 403 kr | 353 403 kr | 358 525 kr |
| Eget kapital | 2 095 114 kr | 2 252 841 kr | 2 638 788 kr | 2 688 623 kr | 2 649 952 kr | 2 408 230 kr | 2 227 147 kr |
| Aktiekapital | 100 000 kr | 100 000 kr | 100 000 kr | 100 000 kr | 100 000 kr | 100 000 kr | 100 000 kr |
| Balanserat resultat | 2 132 841 kr | 2 518 788 kr | 2 569 101 kr | 2 529 953 kr | 2 288 230 kr | 2 107 148 kr | 1 807 314 kr |
| Långfristiga skulder | 4 417 kr | 4 417 kr | 4 417 kr | 0 kr | 494 kr | 494 kr | 0 kr |
| Kortfristiga skulder | 126 550 kr | 351 589 kr | 432 245 kr | 240 625 kr | 205 516 kr | 299 959 kr | 173 425 kr |
| Personal | |||||||
| Medelantal anställda | 2 | , | 2,5 | 2 | 2 | 2 | 2 |
Källdokument
Varje siffra ovan är läst ur bolagets egen inlämnade årsredovisning. Öppna dokumentet och kontrollera själv, vi länkar till originalet, inte till en sammanfattning.
- Årsredovisning 2025 ↗
- Årsredovisning 2024 ↗
- Årsredovisning 2023 ↗
- Årsredovisning 2022 ↗
- Årsredovisning 2021 ↗
- Årsredovisning 2020 ↗
- Årsredovisning 2019 ↗
Dokumenten hämtas direkt från Bolagsverket när du klickar.
Jämför PB Fastighet i Norrhult Aktiebolag med andra
Siffrorna kommer ur bolagets egen digitala årsredovisning hos Bolagsverket. Saknas ett tal är cellen tom, vi gissar aldrig fram ett värde. Så fungerar bevakningen →