Stark Invest Aktiebolag, nyckeltal och bokslut
556389-1059 · Aktiebolag · SNI 68310 Förmedling avseende fastighetsverksamhet
Stark Invest Aktiebolag omsatte 101 tkr 2025. Rörelsemarginalen var -110 %, soliditeten 52 %.
7 analyserade räkenskapsår ur bolagets digitala årsredovisningar
Ur senaste bokslutet
Uppgifterna är hämtade direkt ur bolagets inlämnade digitala årsredovisningar. Ingen sammanvägd bedömning, inget betyg och inget kreditomdöme.
- TillväxtFör få år för att mäta tillväxt.
- LönsamhetRörelsemarginal -109,6 %.
- Finansiell styrkaSoliditet 52,0 %.
- Stabilitet0 av 3 senaste åren med vinst.
Övriga noteringar ur bokslutet
- Soliditeten föll från 70,6 % till 52,0 %.
- Årets resultat 2025 var negativt.
| Nyckeltal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Nyckeltal | |||||||
| Soliditet | 52,0 % | 70,6 % | 38,5 % | 39,8 % | 25,3 % | 37,9 % | 58,1 % |
| Rörelsemarginal | −109,6 % | , | −241,1 % | −56,7 % | 6,5 % | −2,2 % | −55,7 % |
| Vinstmarginal | −109,2 % | , | −233,5 % | −54,6 % | 7,3 % | −3,8 % | −53,0 % |
| Kassalikviditet | 2,08 | 3,38 | 1,61 | 1,65 | 1,49 | 2,28 | 4,09 |
| Skuldsättningsgrad | 0,92 | 0,42 | 1,60 | 1,51 | 2,95 | 1,64 | 0,72 |
| Avkastning eget kapital | −171,8 % | −1,1 % | −128,5 % | −52,8 % | 18,2 % | −7,6 % | −36,8 % |
| Avkastning totalt kapital | −89,3 % | −0,8 % | −49,4 % | −20,9 % | 5,3 % | −1,7 % | −20,1 % |
| Personalkostnad / anställd | , | , | , | , | 228 736 kr | 171 459 kr | 235 543 kr |
| Omsättning / anställd | , | , | , | , | 400 405 kr | 290 534 kr | 229 285 kr |
| Rörelseresultat / anställd | , | , | , | , | 25 841 kr | −6 308 kr | −127 682 kr |
| Förädlingsvärde / anställd | , | , | , | , | 289 011 kr | 200 423 kr | 142 300 kr |
| EBITDA | −109 216 kr | −151 387 kr | −138 337 kr | −102 000 kr | 60 275 kr | 28 964 kr | −93 243 kr |
| Resultat | |||||||
| Nettoomsättning | 100 600 kr | 0 kr | 57 784 kr | 183 540 kr | 400 405 kr | 290 534 kr | 229 285 kr |
| Övriga rörelseintäkter | 100 600 kr | 0 kr | 0 kr | 38 502 kr | 400 405 kr | 290 534 kr | 229 285 kr |
| Personalkostnader | 49 127 kr | 69 647 kr | 83 687 kr | 80 752 kr | 228 736 kr | 171 459 kr | 235 543 kr |
| Av- och nedskrivningar | 1 000 kr | 1 000 kr | 1 000 kr | 2 000 kr | 34 434 kr | 35 272 kr | 34 439 kr |
| Rörelseresultat | −110 216 kr | −152 387 kr | −139 337 kr | −104 000 kr | 25 841 kr | −6 308 kr | −127 682 kr |
| Räntekostnader | 64 kr | 0 kr | 174 kr | 338 kr | 4 152 kr | 4 590 kr | 7 259 kr |
| Resultat efter fin. poster | −109 888 kr | −1 123 kr | −134 914 kr | −100 212 kr | 29 091 kr | −10 898 kr | −121 633 kr |
| Årets resultat | −109 888 kr | −1 123 kr | −134 914 kr | −100 212 kr | 29 091 kr | −10 898 kr | −121 633 kr |
| Utdelning (beslutad) | 0 kr | 0 kr | , | 0 kr | , | , | , |
| Balans | |||||||
| Summa tillgångar | 122 933 kr | 147 048 kr | 272 881 kr | 477 303 kr | 632 058 kr | 376 823 kr | 569 108 kr |
| Anläggningstillgångar | 0 kr | 1 000 kr | 2 000 kr | 3 000 kr | 38 590 kr | 73 024 kr | 103 296 kr |
| Omsättningstillgångar | 122 933 kr | 146 048 kr | 270 881 kr | 474 303 kr | 593 468 kr | 303 799 kr | 465 812 kr |
| Kassa och bank | 431 kr | 2 674 kr | 62 115 kr | 9 266 kr | 66 655 kr | 8 202 kr | 44 859 kr |
| Eget kapital | 63 954 kr | 103 843 kr | 104 966 kr | 189 880 kr | 160 092 kr | 142 901 kr | 330 899 kr |
| Aktiekapital | 100 000 kr | 100 000 kr | 100 000 kr | 100 000 kr | 100 000 kr | 100 000 kr | 100 000 kr |
| Balanserat resultat | 53 842 kr | −15 034 kr | 119 880 kr | 170 092 kr | 11 001 kr | 33 799 kr | 332 532 kr |
| Långfristiga skulder | , | , | , | 0 kr | 74 364 kr | 100 824 kr | 124 276 kr |
| Kortfristiga skulder | 58 979 kr | 43 205 kr | 167 915 kr | 287 424 kr | 397 602 kr | 133 098 kr | 113 933 kr |
| Personal | |||||||
| Medelantal anställda | , | , | , | , | 1 | 1 | 1 |
Källdokument
Varje siffra ovan är läst ur bolagets egen inlämnade årsredovisning. Öppna dokumentet och kontrollera själv, vi länkar till originalet, inte till en sammanfattning.
- Årsredovisning 2025 ↗
- Årsredovisning 2024 ↗
- Årsredovisning 2023 ↗
- Årsredovisning 2022 ↗
- Årsredovisning 2021 ↗
- Årsredovisning 2020 ↗
- Årsredovisning 2019 ↗
Dokumenten hämtas direkt från Bolagsverket när du klickar.
Jämför Stark Invest Aktiebolag med andra
Siffrorna kommer ur bolagets egen digitala årsredovisning hos Bolagsverket. Saknas ett tal är cellen tom, vi gissar aldrig fram ett värde. Så fungerar bevakningen →