MÅL1 Målerientreprenader AB, nyckeltal och bokslut

556389-0887 · Aktiebolag · SNI 43341 Måleriarbeten

Omsättningen växte 13 % till 3 mkr 2025. Rörelsemarginalen var 16 %, soliditeten 75 %, 2 anställda i snitt.

3 analyserade räkenskapsår ur bolagets digitala årsredovisningar

Ur senaste bokslutet

Uppgifterna är hämtade direkt ur bolagets inlämnade digitala årsredovisningar. Ingen sammanvägd bedömning, inget betyg och inget kreditomdöme.

  • TillväxtOmsättningen ökade 12,6 % mot föregående år.
  • LönsamhetRörelsemarginal 16,4 %.
  • Finansiell styrkaSoliditet 75,0 %.
  • Stabilitet3 av 3 senaste åren med vinst.
MÅL1 Målerientreprenader AB: nyckeltal per räkenskapsår
Nyckeltal202520242023
Nyckeltal
Soliditet75,0 %68,9 %75,1 %
Rörelsemarginal16,4 %3,3 %7,2 %
Vinstmarginal16,5 %3,4 %7,3 %
Kassalikviditet3,893,083,77
Skuldsättningsgrad0,330,450,33
Avkastning eget kapital48,7 %11,8 %23,7 %
Avkastning totalt kapital36,6 %8,1 %17,9 %
Personalkostnad / anställd714 889 kr634 918 kr530 074 kr
Omsättning / anställd1 506 396 kr1 070 554 kr928 228 kr
Rörelseresultat / anställd247 260 kr35 294 kr67 172 kr
Förädlingsvärde / anställd966 649 kr673 812 kr598 446 kr
EBITDA503 520 kr97 235 kr170 931 kr
Resultat
Nettoomsättning3 012 791 kr2 676 386 kr2 320 570 kr
Övriga rörelseintäkter0 kr24 659 kr23 013 kr
Personalkostnader1 429 778 kr1 587 294 kr1 325 184 kr
Av- och nedskrivningar9 000 kr9 000 kr3 000 kr
Rörelseresultat494 520 kr88 235 kr167 931 kr
Räntekostnader178 kr0 kr892 kr
Resultat efter fin. poster497 193 kr92 275 kr168 993 kr
Skatt108 879 kr24 073 kr39 964 kr
Årets resultat388 314 kr68 202 kr129 029 kr
Utdelning (beslutad)200 000 kr150 000 kr0 kr
Utdelning (utbetald)150 000 kr,,
Balans
Summa tillgångar1 359 730 kr1 134 661 kr950 669 kr
Anläggningstillgångar39 000 kr48 000 kr57 000 kr
Omsättningstillgångar1 320 730 kr1 086 661 kr893 669 kr
Varulager,,0 kr
Kassa och bank825 734 kr520 813 kr325 457 kr
Eget kapital1 020 330 kr782 016 kr713 813 kr
Aktiekapital100 000 kr100 000 kr100 000 kr
Balanserat resultat512 016 kr593 813 kr464 784 kr
Kortfristiga skulder339 400 kr352 645 kr236 856 kr
Personal
Medelantal anställda22,52,5

Källdokument

Varje siffra ovan är läst ur bolagets egen inlämnade årsredovisning. Öppna dokumentet och kontrollera själv, vi länkar till originalet, inte till en sammanfattning.

Dokumenten hämtas direkt från Bolagsverket när du klickar.

Jämför MÅL1 Målerientreprenader AB med andra

Hela ligan: Snickeri, golv & måleri →Bevaka MÅL1 Målerientreprenader AB →

Siffrorna kommer ur bolagets egen digitala årsredovisning hos Bolagsverket. Saknas ett tal är cellen tom, vi gissar aldrig fram ett värde. Så fungerar bevakningen →