Davidssons Bemanning AB, nyckeltal och bokslut
556388-2850 · Aktiebolag · SNI 47112 Livsmedelshandel med brett sortiment, ej varuhus eller stormarknad
Omsättningen växte 1000 % till 121 tkr 2025. Rörelsemarginalen var 41 %, soliditeten 86 %, 0 anställda i snitt.
9 analyserade räkenskapsår ur bolagets digitala årsredovisningar
Ur senaste bokslutet
Uppgifterna är hämtade direkt ur bolagets inlämnade digitala årsredovisningar. Ingen sammanvägd bedömning, inget betyg och inget kreditomdöme.
- TillväxtOmsättningen ökade 1000,0 % mot föregående år.
- LönsamhetRörelsemarginal 40,6 %.
- Finansiell styrkaSoliditet 86,0 %.
- Stabilitet2 av 3 senaste åren med vinst.
| Nyckeltal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 | 2017 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Nyckeltal | |||||||||
| Soliditet | 86,0 % | 87,3 % | 87,4 % | 88,3 % | 88,8 % | 89,3 % | 87,5 % | 80,9 % | 38,2 % |
| Rörelsemarginal | 40,6 % | 87,7 % | , | , | , | −32900,0 % | , | , | 141900,0 % |
| Vinstmarginal | 42,4 % | 104,4 % | , | , | , | −23900,0 % | , | , | −10656800,0 % |
| Kassalikviditet | 7,15 | 684,25 | , | , | , | , | 67,59 | 10,68 | 8,13 |
| Skuldsättningsgrad | 0,16 | 0,15 | 0,14 | 0,13 | 0,13 | 0,12 | 0,14 | 0,24 | 2,26 |
| Avkastning eget kapital | 19,0 % | 5,0 % | −4,2 % | −0,0 % | −0,6 % | −0,4 % | 1,7 % | 5,8 % | 49,1 % |
| Avkastning totalt kapital | 16,3 % | 4,4 % | −3,6 % | −0,0 % | −0,5 % | −0,4 % | 1,8 % | 4,7 % | 18,7 % |
| Omsättning / anställd | , | , | , | , | , | , | , | , | −1 kr |
| Rörelseresultat / anställd | , | , | , | , | , | , | , | , | −1 419 kr |
| EBITDA | 49 254 kr | 9 663 kr | −1 250 kr | −1 410 kr | −1 410 kr | −1 316 kr | −1 250 kr | −1 250 kr | −1 419 kr |
| Resultat | |||||||||
| Nettoomsättning | 121 220 kr | 11 020 kr | 0 kr | 0 kr | 0 kr | 4 kr | 0 kr | 0 kr | −1 kr |
| Övriga rörelseintäkter | 121 220 kr | 11 020 kr | , | , | 0 kr | 4 kr | , | 0 kr | −1 kr |
| Personalkostnader | 0 kr | , | , | , | , | , | , | , | , |
| Rörelseresultat | 49 254 kr | 9 663 kr | −1 250 kr | −1 410 kr | −1 410 kr | −1 316 kr | −1 250 kr | −1 250 kr | −1 419 kr |
| Räntekostnader | 2 kr | 0 kr | 120 kr | 13 kr | 13 kr | 0 kr | 847 kr | , | 0 kr |
| Resultat efter fin. poster | 51 401 kr | 11 500 kr | −9 147 kr | −26 kr | −1 334 kr | −956 kr | 3 976 kr | 13 131 kr | 106 568 kr |
| Skatt | 10 588 kr | 385 kr | , | , | , | 0 kr | 1 007 kr | 2 888 kr | 23 443 kr |
| Årets resultat | 40 813 kr | 11 115 kr | −9 147 kr | −26 kr | −1 334 kr | −956 kr | 2 969 kr | 10 243 kr | 83 125 kr |
| Utdelning (beslutad) | 0 kr | , | , | , | , | , | , | 0 kr | , |
| Balans | |||||||||
| Summa tillgångar | 314 910 kr | 263 435 kr | 250 578 kr | 258 375 kr | 256 988 kr | 256 922 kr | 263 273 kr | 281 240 kr | 568 800 kr |
| Anläggningstillgångar | 0 kr | 0 kr | 0 kr | 0 kr | 0 kr | 0 kr | 0 kr | 0 kr | 0 kr |
| Omsättningstillgångar | 314 910 kr | 263 435 kr | 250 578 kr | 258 375 kr | 256 988 kr | 256 922 kr | 263 273 kr | 281 240 kr | 568 800 kr |
| Kassa och bank | 28 439 kr | 0 kr | 0 kr | 20 kr | 30 kr | 53 kr | 574 kr | 114 kr | 502 kr |
| Eget kapital | 270 877 kr | 230 064 kr | 218 949 kr | 228 096 kr | 228 122 kr | 229 456 kr | 230 412 kr | 227 443 kr | 217 200 kr |
| Aktiekapital | 100 000 kr | 100 000 kr | 100 000 kr | 100 000 kr | 100 000 kr | 100 000 kr | 100 000 kr | 100 000 kr | 100 000 kr |
| Balanserat resultat | 130 064 kr | 118 949 kr | 128 096 kr | 128 122 kr | 129 456 kr | 130 412 kr | 127 443 kr | 117 200 kr | 34 075 kr |
| Långfristiga skulder | 0 kr | 32 986 kr | 31 629 kr | 30 279 kr | 28 866 kr | 27 466 kr | 28 966 kr | 27 466 kr | 421 571 kr |
| Kortfristiga skulder | 44 033 kr | 385 kr | , | , | 0 kr | 0 kr | 3 895 kr | 26 331 kr | 69 971 kr |
| Personal | |||||||||
| Medelantal anställda | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 1 |
Källdokument
Varje siffra ovan är läst ur bolagets egen inlämnade årsredovisning. Öppna dokumentet och kontrollera själv, vi länkar till originalet, inte till en sammanfattning.
- Årsredovisning 2025 ↗
- Årsredovisning 2024 ↗
- Årsredovisning 2023 ↗
- Årsredovisning 2022 ↗
- Årsredovisning 2021 ↗
- Årsredovisning 2020 ↗
- Årsredovisning 2019 ↗
- Årsredovisning 2018 ↗
- Årsredovisning 2017 ↗
Dokumenten hämtas direkt från Bolagsverket när du klickar.
Jämför Davidssons Bemanning AB med andra
Siffrorna kommer ur bolagets egen digitala årsredovisning hos Bolagsverket. Saknas ett tal är cellen tom, vi gissar aldrig fram ett värde. Så fungerar bevakningen →