Rumsventilation i Åkersberga AB, nyckeltal och bokslut
556387-5581 · Aktiebolag · SNI 43222 Ventilationsarbeten
Omsättningen minskade 11 % till 1,7 mkr 2026. Rörelsemarginalen var -4 %, soliditeten 72 %, 2 anställda i snitt.
7 analyserade räkenskapsår ur bolagets digitala årsredovisningar
Ur senaste bokslutet
Uppgifterna är hämtade direkt ur bolagets inlämnade digitala årsredovisningar. Ingen sammanvägd bedömning, inget betyg och inget kreditomdöme.
- TillväxtOmsättningen minskade 11,5 % mot föregående år.
- LönsamhetRörelsemarginal -3,8 %.
- Finansiell styrkaSoliditet 72,5 %.
- Stabilitet2 av 3 senaste åren med vinst.
Övriga noteringar ur bokslutet
- Årets resultat 2026 var negativt.
| Nyckeltal | 2026 | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Nyckeltal | |||||||
| Soliditet | 72,5 % | 72,3 % | 67,0 % | 66,4 % | 62,1 % | 61,2 % | 54,4 % |
| Rörelsemarginal | −3,8 % | 2,9 % | 9,3 % | 2,9 % | 6,6 % | 12,2 % | 4,5 % |
| Vinstmarginal | −3,7 % | 3,4 % | 9,5 % | 2,9 % | 6,6 % | 12,2 % | 4,5 % |
| Kassalikviditet | 3,57 | 3,18 | 2,44 | 1,98 | 2,22 | 1,94 | 1,84 |
| Skuldsättningsgrad | 0,38 | 0,38 | 0,49 | 0,51 | 0,61 | 0,63 | 0,84 |
| Avkastning eget kapital | −16,1 % | 14,2 % | 31,3 % | 13,0 % | 30,0 % | 50,7 % | 30,4 % |
| Avkastning totalt kapital | −11,6 % | 10,3 % | 21,0 % | 8,6 % | 18,6 % | 31,0 % | 16,5 % |
| Personalkostnad / anställd | 420 130 kr | 527 989 kr | 282 438 kr | 456 174 kr | 317 398 kr | 399 819 kr | 483 780 kr |
| Omsättning / anställd | 868 262 kr | 980 828 kr | 941 356 kr | 974 315 kr | 880 858 kr | 1 743 518 kr | 1 714 730 kr |
| Rörelseresultat / anställd | −32 771 kr | 28 724 kr | 87 208 kr | 27 860 kr | 57 943 kr | 213 364 kr | 77 049 kr |
| Förädlingsvärde / anställd | 387 359 kr | 559 362 kr | 372 296 kr | 486 683 kr | 377 991 kr | 625 982 kr | 568 329 kr |
| EBITDA | −65 541 kr | 62 746 kr | 179 715 kr | 61 018 kr | 121 185 kr | 226 163 kr | 84 549 kr |
| Resultat | |||||||
| Nettoomsättning | 1 736 524 kr | 1 961 655 kr | 1 882 711 kr | 1 948 630 kr | 1 761 716 kr | 1 743 518 kr | 1 714 730 kr |
| Övriga rörelseintäkter | 1 736 524 kr | 1 961 655 kr | 1 882 711 kr | 1 948 630 kr | 1 761 716 kr | 1 743 518 kr | 1 714 730 kr |
| Personalkostnader | 840 259 kr | 1 055 978 kr | 564 876 kr | 912 348 kr | 634 796 kr | 399 819 kr | 483 780 kr |
| Av- och nedskrivningar | 0 kr | 5 299 kr | 5 299 kr | 5 299 kr | 5 299 kr | 12 799 kr | 7 500 kr |
| Rörelseresultat | −65 541 kr | 57 447 kr | 174 416 kr | 55 719 kr | 115 886 kr | 213 364 kr | 77 049 kr |
| Resultat efter fin. poster | −64 207 kr | 66 073 kr | 178 944 kr | 55 912 kr | 115 886 kr | 213 364 kr | 77 049 kr |
| Skatt | 0 kr | 14 277 kr | 37 364 kr | 12 127 kr | 24 874 kr | 46 311 kr | 17 389 kr |
| Årets resultat | −64 207 kr | 51 796 kr | 141 580 kr | 43 785 kr | 91 012 kr | 167 053 kr | 59 660 kr |
| Utdelning (beslutad) | 0 kr | 0 kr | 160 000 kr | 0 kr | , | 125 000 kr | 0 kr |
| Utdelning (utbetald) | , | 160 000 kr | , | , | 125 000 kr | , | 100 000 kr |
| Balans | |||||||
| Summa tillgångar | 551 544 kr | 641 800 kr | 853 375 kr | 648 232 kr | 623 068 kr | 687 334 kr | 466 258 kr |
| Anläggningstillgångar | 0 kr | 0 kr | 5 299 kr | 10 598 kr | 15 897 kr | 21 196 kr | 7 500 kr |
| Omsättningstillgångar | 551 544 kr | 641 800 kr | 848 076 kr | 637 634 kr | 607 171 kr | 666 138 kr | 458 758 kr |
| Varulager | 8 996 kr | 76 911 kr | 161 521 kr | 205 685 kr | 81 791 kr | 150 330 kr | 68 245 kr |
| Kassa och bank | 195 434 kr | 393 040 kr | 579 690 kr | 236 392 kr | 456 666 kr | 294 977 kr | 35 827 kr |
| Eget kapital | 399 762 kr | 463 969 kr | 572 174 kr | 430 593 kr | 386 808 kr | 420 796 kr | 253 743 kr |
| Aktiekapital | 100 000 kr | 100 000 kr | 100 000 kr | 100 000 kr | 100 000 kr | 100 000 kr | 100 000 kr |
| Balanserat resultat | 343 969 kr | 292 174 kr | 310 594 kr | 266 808 kr | 175 796 kr | 133 743 kr | 74 083 kr |
| Kortfristiga skulder | 151 782 kr | 177 831 kr | 281 201 kr | 217 639 kr | 236 260 kr | 266 538 kr | 212 515 kr |
| Personal | |||||||
| Medelantal anställda | 2 | 2 | 2 | 2 | 2 | 1 | 1 |
Källdokument
Varje siffra ovan är läst ur bolagets egen inlämnade årsredovisning. Öppna dokumentet och kontrollera själv, vi länkar till originalet, inte till en sammanfattning.
- Årsredovisning 2026 ↗
- Årsredovisning 2025 ↗
- Årsredovisning 2024 ↗
- Årsredovisning 2023 ↗
- Årsredovisning 2022 ↗
- Årsredovisning 2021 ↗
- Årsredovisning 2020 ↗
Dokumenten hämtas direkt från Bolagsverket när du klickar.
Jämför Rumsventilation i Åkersberga AB med andra
Siffrorna kommer ur bolagets egen digitala årsredovisning hos Bolagsverket. Saknas ett tal är cellen tom, vi gissar aldrig fram ett värde. Så fungerar bevakningen →