Anitas Hårstia AB, nyckeltal och bokslut
556386-6465 · Aktiebolag · SNI 96210 Frisörer och barberare
Omsättningen minskade 5 % till 517 tkr 2025. Rörelsemarginalen var 2 %, soliditeten 91 %, 1 anställda i snitt.
8 analyserade räkenskapsår ur bolagets digitala årsredovisningar
Ur senaste bokslutet
Uppgifterna är hämtade direkt ur bolagets inlämnade digitala årsredovisningar. Ingen sammanvägd bedömning, inget betyg och inget kreditomdöme.
- TillväxtOmsättningen minskade 5,2 % mot föregående år.
- LönsamhetRörelsemarginal 1,6 %.
- Finansiell styrkaSoliditet 91,1 %.
- Stabilitet2 av 3 senaste åren med vinst.
Övriga noteringar ur bokslutet
- Omsättningen har minskat varje år sedan 2023.
| Nyckeltal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Nyckeltal | ||||||||
| Soliditet | 91,1 % | 89,8 % | 89,3 % | 90,7 % | 88,0 % | 83,2 % | 78,5 % | 76,1 % |
| Rörelsemarginal | 1,6 % | −2,5 % | 8,1 % | 12,4 % | 18,4 % | 14,9 % | 3,4 % | 3,2 % |
| Vinstmarginal | 2,6 % | −1,3 % | 8,1 % | 12,4 % | 18,4 % | 14,9 % | 3,4 % | 3,2 % |
| Kassalikviditet | 9,81 | 8,54 | 8,36 | 9,62 | 7,27 | 5,01 | 3,63 | 3,33 |
| Skuldsättningsgrad | 0,10 | 0,11 | 0,12 | 0,10 | 0,14 | 0,20 | 0,27 | 0,31 |
| Avkastning eget kapital | 3,4 % | −1,8 % | 11,4 % | 18,8 % | 33,5 % | 38,0 % | 12,8 % | 13,5 % |
| Avkastning totalt kapital | 3,1 % | −1,6 % | 10,2 % | 17,0 % | 29,5 % | 31,6 % | 10,1 % | 10,3 % |
| Personalkostnad / anställd | 335 989 kr | 399 109 kr | 339 131 kr | 307 583 kr | 285 931 kr | 270 033 kr | 284 886 kr | 283 431 kr |
| Omsättning / anställd | 516 914 kr | 545 245 kr | 548 255 kr | 531 617 kr | 519 661 kr | 484 651 kr | 438 795 kr | 437 430 kr |
| Rörelseresultat / anställd | 8 218 kr | −13 739 kr | 44 347 kr | 65 865 kr | 95 611 kr | 71 982 kr | 15 082 kr | 13 846 kr |
| Förädlingsvärde / anställd | 344 207 kr | 385 370 kr | 383 478 kr | 373 448 kr | 381 542 kr | 342 015 kr | 299 968 kr | 297 277 kr |
| EBITDA | 8 218 kr | −13 739 kr | 44 347 kr | 65 865 kr | 95 611 kr | 71 982 kr | 15 082 kr | 13 846 kr |
| Resultat | ||||||||
| Nettoomsättning | 516 914 kr | 545 245 kr | 548 255 kr | 531 617 kr | 519 661 kr | 484 651 kr | 438 795 kr | 437 430 kr |
| Övriga rörelseintäkter | 516 914 kr | 545 245 kr | 548 255 kr | 531 617 kr | 519 661 kr | 484 651 kr | 438 795 kr | 437 430 kr |
| Personalkostnader | 335 989 kr | 399 109 kr | 339 131 kr | 307 583 kr | 285 931 kr | 270 033 kr | 284 886 kr | 283 431 kr |
| Rörelseresultat | 8 218 kr | −13 739 kr | 44 347 kr | 65 865 kr | 95 611 kr | 71 982 kr | 15 082 kr | 13 846 kr |
| Räntekostnader | 65 kr | , | 0 kr | 45 kr | 11 kr | 10 kr | 11 kr | 10 kr |
| Resultat efter fin. poster | 13 419 kr | −6 883 kr | 44 386 kr | 65 824 kr | 95 600 kr | 71 972 kr | 15 071 kr | 13 836 kr |
| Skatt | 1 382 kr | 0 kr | 5 193 kr | , | , | , | , | , |
| Årets resultat | 12 037 kr | −6 883 kr | 39 193 kr | 65 824 kr | 95 600 kr | 71 972 kr | 15 071 kr | 13 836 kr |
| Utdelning (beslutad) | 0 kr | 0 kr | 0 kr | 0 kr | , | , | , | , |
| Balans | ||||||||
| Summa tillgångar | 433 922 kr | 426 927 kr | 436 675 kr | 386 773 kr | 323 817 kr | 227 801 kr | 149 656 kr | 134 582 kr |
| Anläggningstillgångar | 0 kr | 0 kr | 0 kr | 0 kr | 0 kr | 0 kr | 0 kr | 0 kr |
| Omsättningstillgångar | 433 922 kr | 426 927 kr | 436 675 kr | 386 773 kr | 323 817 kr | 227 801 kr | 149 656 kr | 134 582 kr |
| Varulager | 54 221 kr | 53 350 kr | 46 940 kr | 41 261 kr | 42 046 kr | 35 608 kr | 32 860 kr | 27 236 kr |
| Kassa och bank | 358 764 kr | 353 528 kr | 387 851 kr | 335 888 kr | 275 197 kr | 190 729 kr | 115 341 kr | 106 954 kr |
| Eget kapital | 395 208 kr | 383 171 kr | 390 054 kr | 350 861 kr | 285 037 kr | 189 437 kr | 117 465 kr | 102 394 kr |
| Aktiekapital | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr |
| Balanserat resultat | 323 171 kr | 330 054 kr | 290 861 kr | 225 037 kr | 129 437 kr | 57 465 kr | 42 394 kr | 28 558 kr |
| Kortfristiga skulder | 38 714 kr | 43 756 kr | 46 621 kr | 35 912 kr | 38 780 kr | 38 364 kr | 32 191 kr | 32 188 kr |
| Personal | ||||||||
| Medelantal anställda | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 |
Källdokument
Varje siffra ovan är läst ur bolagets egen inlämnade årsredovisning. Öppna dokumentet och kontrollera själv, vi länkar till originalet, inte till en sammanfattning.
- Årsredovisning 2025 ↗
- Årsredovisning 2024 ↗
- Årsredovisning 2023 ↗
- Årsredovisning 2022 ↗
- Årsredovisning 2021 ↗
- Årsredovisning 2020 ↗
- Årsredovisning 2019 ↗
- Årsredovisning 2018 ↗
Dokumenten hämtas direkt från Bolagsverket när du klickar.
Jämför Anitas Hårstia AB med andra
Siffrorna kommer ur bolagets egen digitala årsredovisning hos Bolagsverket. Saknas ett tal är cellen tom, vi gissar aldrig fram ett värde. Så fungerar bevakningen →