Vuollerims Snickeriservice Aktiebolag, nyckeltal och bokslut
556386-6242 · Aktiebolag · Jokkmokk · SNI 43240 Andra bygginstallationer
Omsättningen växte 1 % till 5,6 mkr 2025. Rörelsemarginalen var 41 %, soliditeten 79 %, 1 anställda i snitt.
3 analyserade räkenskapsår ur bolagets digitala årsredovisningar
Ur senaste bokslutet
Uppgifterna är hämtade direkt ur bolagets inlämnade digitala årsredovisningar. Ingen sammanvägd bedömning, inget betyg och inget kreditomdöme.
- TillväxtOmsättningen ökade 0,6 % mot föregående år.
- LönsamhetRörelsemarginal 40,9 %.
- Finansiell styrkaSoliditet 79,1 %.
- Stabilitet3 av 3 senaste åren med vinst.
| Nyckeltal | 2025 | 2024 | 2023 |
|---|---|---|---|
| Nyckeltal | |||
| Soliditet | 79,1 % | 73,7 % | 73,2 % |
| Rörelsemarginal | 40,9 % | 37,4 % | 33,7 % |
| Vinstmarginal | 44,2 % | 44,2 % | 33,8 % |
| Kassalikviditet | 12,48 | 10,19 | 10,29 |
| Skuldsättningsgrad | 0,06 | 0,09 | 0,09 |
| Avkastning eget kapital | 15,2 % | 17,4 % | 15,1 % |
| Avkastning totalt kapital | 12,0 % | 12,9 % | 11,0 % |
| Personalkostnad / anställd | 982 905 kr | 738 719 kr | 924 448 kr |
| Omsättning / anställd | 5 611 285 kr | 5 577 185 kr | 5 679 172 kr |
| Rörelseresultat / anställd | 2 294 420 kr | 2 088 614 kr | 1 915 527 kr |
| Förädlingsvärde / anställd | 3 405 304 kr | 2 910 248 kr | 2 957 923 kr |
| EBITDA | 2 422 399 kr | 2 171 529 kr | 2 033 475 kr |
| Resultat | |||
| Nettoomsättning | 5 611 285 kr | 5 577 185 kr | 5 679 172 kr |
| Övriga rörelseintäkter | 0 kr | 20 000 kr | 0 kr |
| Personalkostnader | 982 905 kr | 738 719 kr | 924 448 kr |
| Av- och nedskrivningar | 127 979 kr | 82 915 kr | 117 948 kr |
| Rörelseresultat | 2 294 420 kr | 2 088 614 kr | 1 915 527 kr |
| Räntekostnader | 186 kr | 842 kr | 1 599 kr |
| Resultat efter fin. poster | 2 477 620 kr | 2 464 868 kr | 1 919 217 kr |
| Skatt | 653 285 kr | 478 608 kr | 392 123 kr |
| Årets resultat | 2 379 616 kr | 1 713 009 kr | 1 384 534 kr |
| Utdelning (beslutad) | 700 000 kr | 200 000 kr | 300 000 kr |
| Utdelning (utbetald) | 200 000 kr | 300 000 kr | 200 000 kr |
| Balans | |||
| Summa tillgångar | 20 614 551 kr | 19 169 293 kr | 17 386 820 kr |
| Anläggningstillgångar | 7 539 456 kr | 6 667 435 kr | 5 751 050 kr |
| Omsättningstillgångar | 13 075 095 kr | 12 501 858 kr | 11 635 770 kr |
| Kassa och bank | 11 359 697 kr | 10 710 378 kr | 9 207 370 kr |
| Eget kapital | 16 315 512 kr | 14 135 896 kr | 12 722 887 kr |
| Aktiekapital | 100 000 kr | 100 000 kr | 100 000 kr |
| Balanserat resultat | 13 815 896 kr | 12 302 887 kr | 11 218 354 kr |
| Kortfristiga skulder | 1 047 758 kr | 1 226 835 kr | 1 130 622 kr |
| Personal | |||
| Medelantal anställda | 1 | 1 | 1 |
Källdokument
Varje siffra ovan är läst ur bolagets egen inlämnade årsredovisning. Öppna dokumentet och kontrollera själv, vi länkar till originalet, inte till en sammanfattning.
Dokumenten hämtas direkt från Bolagsverket när du klickar.
Jämför Vuollerims Snickeriservice Aktiebolag med andra
Siffrorna kommer ur bolagets egen digitala årsredovisning hos Bolagsverket. Saknas ett tal är cellen tom, vi gissar aldrig fram ett värde. Så fungerar bevakningen →