I.M:s Servicebutik Aktiebolag, nyckeltal och bokslut
556386-2829 · Aktiebolag · SNI 47112 Livsmedelshandel med brett sortiment, ej varuhus eller stormarknad
Omsättningen växte 5 % till 10,9 mkr 2025. Rörelsemarginalen var 2 %, soliditeten 67 %.
7 analyserade räkenskapsår ur bolagets digitala årsredovisningar
Ur senaste bokslutet
Uppgifterna är hämtade direkt ur bolagets inlämnade digitala årsredovisningar. Ingen sammanvägd bedömning, inget betyg och inget kreditomdöme.
- TillväxtOmsättningen ökade 5,1 % mot föregående år.
- LönsamhetRörelsemarginal 1,5 %.
- Finansiell styrkaSoliditet 67,0 %.
- Stabilitet3 av 3 senaste åren med vinst.
| Nyckeltal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Nyckeltal | |||||||
| Soliditet | 67,0 % | 72,8 % | 94,4 % | 86,0 % | 43,2 % | 22,5 % | 9,6 % |
| Rörelsemarginal | 1,5 % | 2,5 % | 3,0 % | 2,0 % | 3,1 % | 2,3 % | 3,8 % |
| Vinstmarginal | 1,4 % | 2,5 % | 2,9 % | 1,9 % | 3,0 % | 2,3 % | 3,7 % |
| Kassalikviditet | 1,06 | 1,27 | 0,84 | 0,18 | 0,77 | 0,63 | 0,42 |
| Skuldsättningsgrad | 0,49 | 0,37 | 0,98 | 1,59 | 1,32 | 3,45 | 9,40 |
| Avkastning eget kapital | 17,4 % | 33,0 % | 44,9 % | 37,3 % | 68,1 % | 110,2 % | 559,4 % |
| Avkastning totalt kapital | 12,4 % | 24,3 % | 43,2 % | 33,2 % | 30,1 % | 25,4 % | 55,3 % |
| Personalkostnad / anställd | , | 296 155 kr | , | , | , | 178 939 kr | , |
| Omsättning / anställd | , | 3 461 062 kr | , | , | , | 1 952 663 kr | , |
| Rörelseresultat / anställd | , | 87 046 kr | , | , | , | 45 441 kr | , |
| Förädlingsvärde / anställd | , | 411 737 kr | , | , | , | 233 587 kr | , |
| EBITDA | 193 097 kr | 346 746 kr | 282 106 kr | 198 001 kr | 213 062 kr | 163 944 kr | 284 866 kr |
| Resultat | |||||||
| Nettoomsättning | 10 917 805 kr | 10 383 187 kr | 8 833 809 kr | 7 075 093 kr | 5 919 959 kr | 5 857 988 kr | 5 572 058 kr |
| Övriga rörelseintäkter | 248 065 kr | 10 383 187 kr | 8 833 809 kr | 0 kr | 130 197 kr | 188 558 kr | 240 568 kr |
| Personalkostnader | 1 309 786 kr | 888 466 kr | 718 479 kr | 563 525 kr | 544 871 kr | 536 817 kr | 455 584 kr |
| Av- och nedskrivningar | 25 167 kr | 85 607 kr | 21 133 kr | 55 670 kr | 31 120 kr | 27 620 kr | 75 439 kr |
| Rörelseresultat | 167 930 kr | 261 139 kr | 260 973 kr | 142 331 kr | 181 942 kr | 136 324 kr | 209 427 kr |
| Räntekostnader | 10 414 kr | 3 260 kr | 4 589 kr | 4 715 kr | 4 011 kr | 3 334 kr | 5 730 kr |
| Resultat efter fin. poster | 157 624 kr | 257 879 kr | 257 642 kr | 137 616 kr | 177 931 kr | 132 990 kr | 203 772 kr |
| Skatt | 32 912 kr | 46 094 kr | 53 074 kr | 29 960 kr | 37 537 kr | 28 684 kr | 44 830 kr |
| Årets resultat | 124 712 kr | 211 785 kr | 204 568 kr | 107 656 kr | 140 394 kr | 104 306 kr | 158 942 kr |
| Utdelning (beslutad) | , | 150 000 kr | , | , | , | , | , |
| Balans | |||||||
| Summa tillgångar | 1 353 816 kr | 1 074 780 kr | 607 404 kr | 428 635 kr | 604 584 kr | 536 883 kr | 378 968 kr |
| Anläggningstillgångar | 72 017 kr | 97 184 kr | 117 791 kr | 138 924 kr | 58 260 kr | 92 380 kr | 0 kr |
| Omsättningstillgångar | 1 281 799 kr | 977 596 kr | 489 613 kr | 289 711 kr | 546 324 kr | 444 503 kr | 378 968 kr |
| Varulager | 806 243 kr | 605 942 kr | 239 492 kr | 232 192 kr | 282 642 kr | 182 642 kr | 233 622 kr |
| Kassa och bank | 255 044 kr | 207 216 kr | 156 197 kr | 12 806 kr | 188 988 kr | 191 217 kr | 136 763 kr |
| Eget kapital | 906 618 kr | 781 906 kr | 573 353 kr | 368 784 kr | 261 128 kr | 120 734 kr | 36 428 kr |
| Aktiekapital | 100 000 kr | 100 000 kr | 100 000 kr | 100 000 kr | 100 000 kr | 100 000 kr | 100 000 kr |
| Balanserat resultat | 681 906 kr | 470 121 kr | 268 785 kr | 161 128 kr | 20 734 kr | −83 572 kr | −242 514 kr |
| Långfristiga skulder | , | 0 kr | 263 000 kr | 263 000 kr | , | , | 0 kr |
| Kortfristiga skulder | 447 198 kr | 292 874 kr | 297 051 kr | 322 851 kr | 343 456 kr | 416 149 kr | 342 540 kr |
| Personal | |||||||
| Medelantal anställda | , | 3 | , | , | , | 3 | , |
Källdokument
Varje siffra ovan är läst ur bolagets egen inlämnade årsredovisning. Öppna dokumentet och kontrollera själv, vi länkar till originalet, inte till en sammanfattning.
- Årsredovisning 2025 ↗
- Årsredovisning 2024 ↗
- Årsredovisning 2023 ↗
- Årsredovisning 2022 ↗
- Årsredovisning 2021 ↗
- Årsredovisning 2020 ↗
- Årsredovisning 2019 ↗
Dokumenten hämtas direkt från Bolagsverket när du klickar.
Jämför I.M:s Servicebutik Aktiebolag med andra
Siffrorna kommer ur bolagets egen digitala årsredovisning hos Bolagsverket. Saknas ett tal är cellen tom, vi gissar aldrig fram ett värde. Så fungerar bevakningen →