Juhas Måleri Bygg & Golv Aktiebolag, nyckeltal och bokslut
556385-7118 · Aktiebolag · Bålsta · SNI 43330 Golv- och väggbeläggningsarbeten
Omsättningen minskade 17 % till 568 tkr 2025. Rörelsemarginalen var 25 %, soliditeten 85 %, 1 anställda i snitt.
6 analyserade räkenskapsår ur bolagets digitala årsredovisningar
Ur senaste bokslutet
Uppgifterna är hämtade direkt ur bolagets inlämnade digitala årsredovisningar. Ingen sammanvägd bedömning, inget betyg och inget kreditomdöme.
- TillväxtOmsättningen minskade 17,1 % mot föregående år.
- LönsamhetRörelsemarginal 24,9 %.
- Finansiell styrkaSoliditet 84,9 %.
- Stabilitet3 av 3 senaste åren med vinst.
Övriga noteringar ur bokslutet
- Omsättningen har minskat varje år sedan 2023.
| Nyckeltal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Nyckeltal | ||||||
| Soliditet | 84,9 % | 81,3 % | 70,4 % | 66,7 % | 62,1 % | 62,8 % |
| Rörelsemarginal | 24,9 % | 20,4 % | 4,8 % | 19,3 % | 4,9 % | 38,0 % |
| Vinstmarginal | 23,9 % | 18,6 % | 3,0 % | 18,8 % | 4,4 % | 37,7 % |
| Kassalikviditet | 51,42 | 27,46 | 16,69 | 19,75 | 9,55 | 9,94 |
| Skuldsättningsgrad | 0,05 | 0,13 | 0,22 | 0,18 | 0,23 | 0,20 |
| Avkastning eget kapital | 10,9 % | 10,9 % | 2,2 % | 20,4 % | 4,8 % | 41,9 % |
| Avkastning totalt kapital | 9,6 % | 9,7 % | 2,5 % | 14,0 % | 3,3 % | 26,5 % |
| Personalkostnad / anställd | 148 818 kr | 285 464 kr | 394 417 kr | 413 417 kr | 545 857 kr | 262 503 kr |
| Omsättning / anställd | 567 806 kr | 685 089 kr | 752 338 kr | 999 175 kr | 841 454 kr | 828 850 kr |
| Rörelseresultat / anställd | 141 265 kr | 139 573 kr | 36 020 kr | 193 236 kr | 41 206 kr | 315 245 kr |
| Förädlingsvärde / anställd | 290 083 kr | 446 015 kr | 451 415 kr | 616 883 kr | 587 063 kr | 577 748 kr |
| EBITDA | 141 265 kr | 160 551 kr | 56 998 kr | 203 466 kr | 41 206 kr | 315 245 kr |
| Resultat | ||||||
| Nettoomsättning | 567 806 kr | 685 089 kr | 752 338 kr | 999 175 kr | 841 454 kr | 828 850 kr |
| Övriga rörelseintäkter | 567 806 kr | 0 kr | 71 419 kr | 999 175 kr | 841 454 kr | 828 850 kr |
| Personalkostnader | 148 818 kr | 285 464 kr | 394 417 kr | 413 417 kr | 545 857 kr | 262 503 kr |
| Av- och nedskrivningar | 0 kr | 20 978 kr | 20 978 kr | 10 230 kr | , | 0 kr |
| Rörelseresultat | 141 265 kr | 139 573 kr | 36 020 kr | 193 236 kr | 41 206 kr | 315 245 kr |
| Räntekostnader | 5 531 kr | 12 232 kr | 13 400 kr | 5 793 kr | 4 280 kr | 2 490 kr |
| Resultat efter fin. poster | 135 746 kr | 127 347 kr | 22 671 kr | 187 547 kr | 37 129 kr | 312 755 kr |
| Skatt | 22 812 kr | 46 160 kr | 28 372 kr | 41 224 kr | 10 246 kr | 69 124 kr |
| Årets resultat | 76 934 kr | 162 187 kr | 90 299 kr | 146 323 kr | 26 883 kr | 243 631 kr |
| Balans | ||||||
| Summa tillgångar | 1 471 700 kr | 1 441 701 kr | 1 435 372 kr | 1 379 966 kr | 1 246 333 kr | 1 188 798 kr |
| Anläggningstillgångar | 0 kr | 52 704 kr | 73 682 kr | 94 660 kr | 0 kr | 0 kr |
| Omsättningstillgångar | 1 471 700 kr | 1 388 997 kr | 1 361 690 kr | 1 285 306 kr | 1 246 333 kr | 1 188 798 kr |
| Kassa och bank | 149 kr | 149 kr | 149 kr | 51 130 kr | 149 kr | 59 kr |
| Eget kapital | 1 249 327 kr | 1 172 393 kr | 1 010 206 kr | 919 907 kr | 773 584 kr | 746 701 kr |
| Aktiekapital | 100 000 kr | 100 000 kr | 100 000 kr | 100 000 kr | 100 000 kr | 100 000 kr |
| Balanserat resultat | 1 068 683 kr | 906 496 kr | 816 197 kr | 669 874 kr | 642 991 kr | 399 360 kr |
| Långfristiga skulder | 38 751 kr | 99 726 kr | 143 593 kr | 98 995 kr | 46 302 kr | 26 499 kr |
| Kortfristiga skulder | 28 622 kr | 50 582 kr | 81 573 kr | 65 064 kr | 130 447 kr | 119 598 kr |
| Personal | ||||||
| Medelantal anställda | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 |
Källdokument
Varje siffra ovan är läst ur bolagets egen inlämnade årsredovisning. Öppna dokumentet och kontrollera själv, vi länkar till originalet, inte till en sammanfattning.
- Årsredovisning 2025 ↗
- Årsredovisning 2024 ↗
- Årsredovisning 2023 ↗
- Årsredovisning 2022 ↗
- Årsredovisning 2021 ↗
- Årsredovisning 2020 ↗
Dokumenten hämtas direkt från Bolagsverket när du klickar.
Jämför Juhas Måleri Bygg & Golv Aktiebolag med andra
Siffrorna kommer ur bolagets egen digitala årsredovisning hos Bolagsverket. Saknas ett tal är cellen tom, vi gissar aldrig fram ett värde. Så fungerar bevakningen →