Målarmästare Scharfe Aktiebolag, nyckeltal och bokslut
556385-2697 · Aktiebolag · SNI 43341 Måleriarbeten
Omsättningen växte 74 % till 4,8 mkr 2025. Rörelsemarginalen var 4 %, soliditeten 34 %, 1 anställda i snitt.
3 analyserade räkenskapsår ur bolagets digitala årsredovisningar
Ur senaste bokslutet
Uppgifterna är hämtade direkt ur bolagets inlämnade digitala årsredovisningar. Ingen sammanvägd bedömning, inget betyg och inget kreditomdöme.
- TillväxtOmsättningen ökade 74,0 % mot föregående år.
- LönsamhetRörelsemarginal 3,9 %.
- Finansiell styrkaSoliditet 33,9 %.
- Stabilitet3 av 3 senaste åren med vinst.
| Nyckeltal | 2025 | 2024 | 2023 |
|---|---|---|---|
| Nyckeltal | |||
| Soliditet | 33,9 % | 22,4 % | 34,1 % |
| Rörelsemarginal | 3,9 % | 6,0 % | 19,8 % |
| Vinstmarginal | 3,5 % | 5,3 % | 19,4 % |
| Kassalikviditet | 2,45 | 1,52 | 2,01 |
| Skuldsättningsgrad | 1,23 | 2,72 | 1,44 |
| Avkastning eget kapital | 24,7 % | 24,5 % | 101,3 % |
| Avkastning totalt kapital | 9,5 % | 6,4 % | 35,2 % |
| Personalkostnad / anställd | 783 141 kr | 813 046 kr | 871 451 kr |
| Omsättning / anställd | 4 831 121 kr | 2 775 797 kr | 4 256 161 kr |
| Rörelseresultat / anställd | 187 947 kr | 167 767 kr | 842 370 kr |
| Förädlingsvärde / anställd | 994 117 kr | 1 008 809 kr | 1 740 575 kr |
| EBITDA | 210 976 kr | 195 763 kr | 869 124 kr |
| Resultat | |||
| Nettoomsättning | 4 831 121 kr | 2 775 797 kr | 4 256 161 kr |
| Övriga rörelseintäkter | 48 000 kr | 52 000 kr | 48 000 kr |
| Personalkostnader | 783 141 kr | 813 046 kr | 871 451 kr |
| Av- och nedskrivningar | 23 029 kr | 27 996 kr | 26 754 kr |
| Rörelseresultat | 187 947 kr | 167 767 kr | 842 370 kr |
| Räntekostnader | 22 541 kr | 24 069 kr | 16 622 kr |
| Resultat efter fin. poster | 169 408 kr | 146 236 kr | 826 659 kr |
| Skatt | 29 880 kr | 25 230 kr | 133 994 kr |
| Årets resultat | 91 178 kr | 80 177 kr | 492 665 kr |
| Utdelning (beslutad) | 200 000 kr | , | 300 000 kr |
| Utdelning (utbetald) | , | 300 000 kr | 200 000 kr |
| Balans | |||
| Summa tillgångar | 2 029 233 kr | 2 660 736 kr | 2 394 851 kr |
| Anläggningstillgångar | 596 426 kr | 619 455 kr | 647 451 kr |
| Omsättningstillgångar | 1 432 807 kr | 2 041 281 kr | 1 747 400 kr |
| Varulager | 35 599 kr | 35 599 kr | 43 165 kr |
| Kassa och bank | 1 056 332 kr | 1 497 283 kr | 1 685 832 kr |
| Eget kapital | 687 146 kr | 595 969 kr | 815 791 kr |
| Aktiekapital | 100 000 kr | 100 000 kr | 100 000 kr |
| Balanserat resultat | 475 968 kr | 395 791 kr | 203 126 kr |
| Långfristiga skulder | 277 133 kr | 300 000 kr | 324 800 kr |
| Kortfristiga skulder | 570 775 kr | 1 318 938 kr | 849 260 kr |
| Personal | |||
| Medelantal anställda | 1 | 1 | 1 |
Källdokument
Varje siffra ovan är läst ur bolagets egen inlämnade årsredovisning. Öppna dokumentet och kontrollera själv, vi länkar till originalet, inte till en sammanfattning.
Dokumenten hämtas direkt från Bolagsverket när du klickar.
Jämför Målarmästare Scharfe Aktiebolag med andra
Siffrorna kommer ur bolagets egen digitala årsredovisning hos Bolagsverket. Saknas ett tal är cellen tom, vi gissar aldrig fram ett värde. Så fungerar bevakningen →