Östra Mossby BLE AB, nyckeltal och bokslut
556384-6079 · Aktiebolag · SNI 43320 Byggnadssnickeriarbeten
Omsättningen minskade 32 % till 1,1 mkr 2025. Rörelsemarginalen var -1 %, soliditeten 48 %, 1 anställda i snitt.
7 analyserade räkenskapsår ur bolagets digitala årsredovisningar
Ur senaste bokslutet
Uppgifterna är hämtade direkt ur bolagets inlämnade digitala årsredovisningar. Ingen sammanvägd bedömning, inget betyg och inget kreditomdöme.
- TillväxtOmsättningen minskade 31,7 % mot föregående år.
- LönsamhetRörelsemarginal -1,3 %.
- Finansiell styrkaSoliditet 47,9 %.
- Stabilitet2 av 3 senaste åren med vinst.
Övriga noteringar ur bokslutet
- Årets resultat 2025 var negativt.
| Nyckeltal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Nyckeltal | |||||||
| Soliditet | 47,9 % | 41,2 % | 20,9 % | −16,4 % | −19,1 % | −18,5 % | 15,8 % |
| Rörelsemarginal | −1,3 % | 7,2 % | 11,0 % | 1,9 % | 5,5 % | −84,6 % | −14,6 % |
| Vinstmarginal | −2,0 % | 6,6 % | 11,1 % | 1,9 % | 4,1 % | −90,5 % | −17,2 % |
| Kassalikviditet | 1,40 | 1,71 | 1,32 | 0,97 | 1,12 | 0,40 | 1,01 |
| Skuldsättningsgrad | 1,09 | 1,43 | 3,80 | −7,09 | −6,23 | −6,39 | 5,35 |
| Avkastning eget kapital | −11,9 % | 50,2 % | 156,7 % | −44,2 % | −49,7 % | 198,0 % | −159,6 % |
| Avkastning totalt kapital | −3,8 % | 22,7 % | 32,7 % | 7,4 % | 12,7 % | −34,3 % | −21,3 % |
| Personalkostnad / anställd | 268 399 kr | 266 589 kr | 285 470 kr | 212 913 kr | 99 587 kr | , | 106 723 kr |
| Omsättning / anställd | 1 055 787 kr | 1 546 575 kr | 1 429 487 kr | 1 336 038 kr | 989 716 kr | , | 1 125 373 kr |
| Rörelseresultat / anställd | −14 231 kr | 111 871 kr | 156 889 kr | 24 928 kr | 54 798 kr | , | −163 857 kr |
| Förädlingsvärde / anställd | 267 470 kr | 396 060 kr | 451 729 kr | 248 256 kr | 164 800 kr | , | −5 508 kr |
| EBITDA | −929 kr | 129 471 kr | 166 259 kr | 35 343 kr | 65 213 kr | −203 979 kr | −112 231 kr |
| Resultat | |||||||
| Nettoomsättning | 1 055 787 kr | 1 546 575 kr | 1 429 487 kr | 1 336 038 kr | 989 716 kr | 270 598 kr | 1 125 373 kr |
| Övriga rörelseintäkter | 1 055 787 kr | 1 546 575 kr | 1 429 487 kr | 1 336 038 kr | 989 716 kr | 554 325 kr | 1 125 373 kr |
| Personalkostnader | 268 399 kr | 266 589 kr | 285 470 kr | 212 913 kr | 99 587 kr | 288 337 kr | 106 723 kr |
| Av- och nedskrivningar | 13 302 kr | 17 600 kr | 9 370 kr | 10 415 kr | 10 415 kr | 24 841 kr | 51 626 kr |
| Rörelseresultat | −14 231 kr | 111 871 kr | 156 889 kr | 24 928 kr | 54 798 kr | −228 820 kr | −163 857 kr |
| Räntekostnader | 7 321 kr | 10 142 kr | 41 kr | 384 kr | 13 760 kr | 16 250 kr | 29 541 kr |
| Resultat efter fin. poster | −21 554 kr | 101 729 kr | 158 370 kr | 25 335 kr | 41 038 kr | −244 832 kr | −193 398 kr |
| Årets resultat | −21 554 kr | 101 729 kr | 158 370 kr | 25 335 kr | 41 038 kr | −244 832 kr | −193 398 kr |
| Balans | |||||||
| Summa tillgångar | 378 728 kr | 492 471 kr | 484 747 kr | 348 717 kr | 432 053 kr | 666 789 kr | 769 170 kr |
| Anläggningstillgångar | 29 934 kr | 43 236 kr | 60 836 kr | 20 206 kr | 30 621 kr | 41 036 kr | 453 630 kr |
| Omsättningstillgångar | 348 794 kr | 449 235 kr | 423 911 kr | 328 511 kr | 401 432 kr | 625 753 kr | 315 540 kr |
| Varulager | 153 443 kr | 128 039 kr | 108 508 kr | 117 969 kr | 106 329 kr | 431 856 kr | , |
| Kassa och bank | 12 199 kr | 123 088 kr | 98 327 kr | 96 675 kr | 34 385 kr | , | 0 kr |
| Eget kapital | 181 270 kr | 202 823 kr | 101 094 kr | −57 276 kr | −82 611 kr | −123 649 kr | 121 183 kr |
| Aktiekapital | 500 000 kr | 500 000 kr | 500 000 kr | 500 000 kr | 500 000 kr | 500 000 kr | 500 000 kr |
| Balanserat resultat | −353 076 kr | −454 806 kr | −613 176 kr | −638 511 kr | −679 549 kr | −434 717 kr | −241 320 kr |
| Långfristiga skulder | 57 944 kr | 101 420 kr | 144 896 kr | 188 372 kr | 250 666 kr | 304 800 kr | 336 635 kr |
| Kortfristiga skulder | 139 514 kr | 188 228 kr | 238 757 kr | 217 621 kr | 263 998 kr | 485 638 kr | 311 352 kr |
| Personal | |||||||
| Medelantal anställda | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | , | 1 |
Källdokument
Varje siffra ovan är läst ur bolagets egen inlämnade årsredovisning. Öppna dokumentet och kontrollera själv, vi länkar till originalet, inte till en sammanfattning.
- Årsredovisning 2025 ↗
- Årsredovisning 2024 ↗
- Årsredovisning 2023 ↗
- Årsredovisning 2022 ↗
- Årsredovisning 2021 ↗
- Årsredovisning 2020 ↗
- Årsredovisning 2019 ↗
Dokumenten hämtas direkt från Bolagsverket när du klickar.
Jämför Östra Mossby BLE AB med andra
Siffrorna kommer ur bolagets egen digitala årsredovisning hos Bolagsverket. Saknas ett tal är cellen tom, vi gissar aldrig fram ett värde. Så fungerar bevakningen →