GRANSKA Svenska AB, nyckeltal och bokslut
556384-4579 · Aktiebolag · Halmstad · SNI 66220 Verksamhet utförd av försäkringsombud och försäkringsmäklare
Omsättningen minskade 29 % till 1,8 mkr 2025. Rörelsemarginalen var 96 %, soliditeten 80 %, 0 anställda i snitt.
8 analyserade räkenskapsår ur bolagets digitala årsredovisningar
Ur senaste bokslutet
Uppgifterna är hämtade direkt ur bolagets inlämnade digitala årsredovisningar. Ingen sammanvägd bedömning, inget betyg och inget kreditomdöme.
- TillväxtOmsättningen minskade 28,8 % mot föregående år.
- LönsamhetRörelsemarginal 96,0 %.
- Finansiell styrkaSoliditet 79,8 %.
- Stabilitet3 av 3 senaste åren med vinst.
| Nyckeltal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Nyckeltal | ||||||||
| Soliditet | 79,8 % | 94,0 % | 56,9 % | 22,6 % | 22,5 % | 17,9 % | 15,8 % | 17,8 % |
| Rörelsemarginal | 96,0 % | 92,2 % | 366,5 % | −3066,9 % | −1106,8 % | −178,3 % | −18,7 % | −2,9 % |
| Vinstmarginal | 96,0 % | 91,8 % | 368,8 % | −3067,5 % | −1107,0 % | −178,6 % | −18,6 % | −2,4 % |
| Kassalikviditet | 1,72 | 18,04 | 2,40 | 2,01 | 2,39 | 1,85 | 1,03 | 0,90 |
| Skuldsättningsgrad | 0,25 | 0,06 | 0,76 | 3,47 | 3,47 | 4,60 | 5,31 | 4,61 |
| Avkastning eget kapital | 93,3 % | 111,6 % | 26,9 % | −390,4 % | −191,6 % | −223,4 % | −79,6 % | −13,7 % |
| Avkastning totalt kapital | 74,6 % | 105,2 % | 15,3 % | −88,2 % | −43,2 % | −40,0 % | −12,6 % | −2,4 % |
| EBITDA | 1 725 261 kr | 2 324 551 kr | 154 753 kr | −365 516 kr | −155 679 kr | −217 439 kr | 23 358 kr | 174 756 kr |
| Resultat | ||||||||
| Nettoomsättning | 1 756 431 kr | 2 465 836 kr | 15 000 kr | 20 000 kr | 36 459 kr | 267 938 kr | 1 221 358 kr | 2 971 306 kr |
| Övriga rörelseintäkter | 62 500 kr | 190 000 kr | 439 490 kr | 24 000 kr | 0 kr | 76 340 kr | 1 336 358 kr | 0 kr |
| Personalkostnader | 57 331 kr | 17 415 kr | 8 026 kr | 10 283 kr | 9 707 kr | 11 255 kr | 2 360 kr | 0 kr |
| Av- och nedskrivningar | 38 268 kr | 51 732 kr | 99 777 kr | 247 863 kr | 247 863 kr | 260 263 kr | 252 002 kr | 259 619 kr |
| Rörelseresultat | 1 686 993 kr | 2 272 819 kr | 54 976 kr | −613 379 kr | −403 542 kr | −477 702 kr | −228 644 kr | −84 863 kr |
| Räntekostnader | 1 176 kr | 8 192 kr | 23 kr | 144 kr | 89 kr | 1 026 kr | 559 kr | 1 236 kr |
| Resultat efter fin. poster | 1 685 818 kr | 2 264 793 kr | 55 327 kr | −613 497 kr | −403 599 kr | −478 663 kr | −227 483 kr | −70 511 kr |
| Skatt | 348 908 kr | 90 448 kr | , | , | , | , | , | 0 kr |
| Årets resultat | 1 336 910 kr | 2 174 345 kr | 48 269 kr | −613 497 kr | −403 599 kr | −471 605 kr | −227 483 kr | −31 754 kr |
| Utdelning (beslutad) | 321 480 kr | 200 220 kr | , | , | , | , | , | , |
| Utdelning (utbetald) | 200 220 kr | , | , | , | , | , | , | , |
| Balans | ||||||||
| Summa tillgångar | 2 262 711 kr | 2 160 251 kr | 360 780 kr | 695 043 kr | 934 258 kr | 1 193 614 kr | 1 804 370 kr | 2 881 592 kr |
| Anläggningstillgångar | 1 500 000 kr | 38 268 kr | 107 321 kr | 241 039 kr | 488 902 kr | 736 765 kr | 977 419 kr | 1 229 421 kr |
| Omsättningstillgångar | 762 711 kr | 2 121 983 kr | 253 459 kr | 454 004 kr | 445 356 kr | 456 849 kr | 826 951 kr | 1 652 171 kr |
| Varulager | , | , | 0 kr | 169 580 kr | 169 580 kr | 169 580 kr | 404 034 kr | 289 034 kr |
| Kassa och bank | 470 520 kr | 1 585 630 kr | 36 458 kr | 31 285 kr | 39 703 kr | 21 471 kr | 59 626 kr | 401 327 kr |
| Eget kapital | 1 806 456 kr | 2 029 766 kr | 205 421 kr | 157 152 kr | 210 650 kr | 214 249 kr | 285 854 kr | 513 337 kr |
| Aktiekapital | 141 000 kr | 141 000 kr | 141 000 kr | 141 000 kr | 141 000 kr | 141 000 kr | 141 000 kr | 141 000 kr |
| Balanserat resultat | 312 833 kr | −301 292 kr | 440 kr | 613 937 kr | 457 536 kr | 529 141 kr | 420 132 kr | 388 377 kr |
| Långfristiga skulder | 12 831 kr | 12 831 kr | 49 792 kr | 403 512 kr | 615 462 kr | 831 344 kr | 1 106 305 kr | 852 151 kr |
| Kortfristiga skulder | 443 424 kr | 117 654 kr | 105 567 kr | 141 437 kr | 115 204 kr | 155 079 kr | 412 211 kr | 1 516 104 kr |
| Personal | ||||||||
| Medelantal anställda | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
Källdokument
Varje siffra ovan är läst ur bolagets egen inlämnade årsredovisning. Öppna dokumentet och kontrollera själv, vi länkar till originalet, inte till en sammanfattning.
- Årsredovisning 2025 ↗
- Årsredovisning 2024 ↗
- Årsredovisning 2023 ↗
- Årsredovisning 2022 ↗
- Årsredovisning 2021 ↗
- Årsredovisning 2020 ↗
- Årsredovisning 2019 ↗
- Årsredovisning 2018 ↗
Dokumenten hämtas direkt från Bolagsverket när du klickar.
Jämför GRANSKA Svenska AB med andra
Siffrorna kommer ur bolagets egen digitala årsredovisning hos Bolagsverket. Saknas ett tal är cellen tom, vi gissar aldrig fram ett värde. Så fungerar bevakningen →