Aktiebolaget Ostermarks Takbeläggningar, nyckeltal och bokslut
556384-4108 · Aktiebolag · SNI 43411 Takarbeten av plåt
Omsättningen minskade 41 % till 1,8 mkr 2025. Rörelsemarginalen var -18 %, soliditeten 38 %.
7 analyserade räkenskapsår ur bolagets digitala årsredovisningar
Ur senaste bokslutet
Uppgifterna är hämtade direkt ur bolagets inlämnade digitala årsredovisningar. Ingen sammanvägd bedömning, inget betyg och inget kreditomdöme.
- TillväxtOmsättningen minskade 40,6 % mot föregående år.
- LönsamhetRörelsemarginal -18,4 %.
- Finansiell styrkaSoliditet 38,3 %.
- Stabilitet1 av 3 senaste åren med vinst.
Övriga noteringar ur bokslutet
- Soliditeten föll från 61,1 % till 38,3 %.
- Årets resultat 2025 var negativt.
| Nyckeltal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Nyckeltal | |||||||
| Soliditet | 38,3 % | 61,1 % | 68,3 % | 80,6 % | 85,7 % | 57,6 % | 50,9 % |
| Rörelsemarginal | −18,4 % | −3,0 % | 15,4 % | 7,8 % | 1,2 % | 3,4 % | 12,5 % |
| Vinstmarginal | −18,7 % | −3,0 % | 15,4 % | 7,8 % | 1,2 % | 3,4 % | 12,5 % |
| Kassalikviditet | 1,28 | 2,22 | 3,75 | 4,57 | 5,75 | 2,05 | 1,75 |
| Skuldsättningsgrad | 1,61 | 0,64 | 0,37 | 0,24 | 0,17 | 0,74 | 0,96 |
| Avkastning eget kapital | −147,5 % | −16,4 % | 55,3 % | 32,9 % | 7,0 % | 18,5 % | 80,6 % |
| Avkastning totalt kapital | −55,7 % | −9,9 % | 37,8 % | 26,6 % | 6,2 % | 10,9 % | 41,1 % |
| Personalkostnad / anställd | , | , | , | 381 005 kr | 428 784 kr | 318 138 kr | 225 015 kr |
| Omsättning / anställd | , | , | , | 2 166 546 kr | 2 036 556 kr | 1 768 725 kr | 1 689 943 kr |
| Rörelseresultat / anställd | , | , | , | 169 236 kr | 24 742 kr | 60 517 kr | 211 206 kr |
| Förädlingsvärde / anställd | , | , | , | 550 241 kr | 453 526 kr | 378 655 kr | 436 221 kr |
| EBITDA | −325 761 kr | −89 511 kr | 451 963 kr | 169 236 kr | 24 742 kr | 60 517 kr | 211 206 kr |
| Resultat | |||||||
| Nettoomsättning | 1 770 095 kr | 2 978 437 kr | 2 926 934 kr | 2 166 546 kr | 2 036 556 kr | 1 768 725 kr | 1 689 943 kr |
| Övriga rörelseintäkter | 1 770 095 kr | 2 978 437 kr | 2 926 934 kr | 2 166 546 kr | 2 036 556 kr | 0 kr | −161 kr |
| Personalkostnader | 447 285 kr | 529 591 kr | 285 558 kr | 381 005 kr | 428 784 kr | 318 138 kr | 225 015 kr |
| Av- och nedskrivningar | , | , | , | , | , | , | 0 kr |
| Rörelseresultat | −325 761 kr | −89 511 kr | 451 963 kr | 169 236 kr | 24 742 kr | 60 517 kr | 211 206 kr |
| Räntekostnader | 4 873 kr | 1 309 kr | 739 kr | 537 kr | 767 kr | 1 209 kr | 398 kr |
| Resultat efter fin. poster | −330 634 kr | −90 820 kr | 451 224 kr | 168 699 kr | 23 975 kr | 59 308 kr | 210 789 kr |
| Skatt | , | 0 kr | 68 980 kr | , | , | , | , |
| Årets resultat | −330 634 kr | −10 820 kr | 302 244 kr | 168 699 kr | 23 975 kr | 59 308 kr | 210 789 kr |
| Utdelning (beslutad) | , | 100 000 kr | 250 000 kr | , | , | , | , |
| Utdelning (utbetald) | , | 249 999 kr | , | , | , | , | , |
| Balans | |||||||
| Summa tillgångar | 585 321 kr | 908 293 kr | 1 195 087 kr | 637 015 kr | 402 104 kr | 557 144 kr | 513 697 kr |
| Anläggningstillgångar | 50 405 kr | 50 405 kr | 0 kr | 0 kr | 0 kr | 0 kr | 0 kr |
| Omsättningstillgångar | 534 916 kr | 857 888 kr | 1 195 087 kr | 637 015 kr | 402 104 kr | 557 144 kr | 513 697 kr |
| Varulager | 72 265 kr | 72 265 kr | 72 265 kr | 72 265 kr | 72 265 kr | 72 265 kr | 72 265 kr |
| Kassa och bank | 165 607 kr | 143 251 kr | 291 149 kr | 54 268 kr | 199 697 kr | 122 658 kr | 207 112 kr |
| Eget kapital | 224 198 kr | 554 832 kr | 815 651 kr | 513 407 kr | 344 708 kr | 320 733 kr | 261 425 kr |
| Aktiekapital | 100 000 kr | 100 000 kr | 100 000 kr | 100 000 kr | 100 000 kr | 100 000 kr | 100 000 kr |
| Balanserat resultat | 435 932 kr | 446 752 kr | 394 507 kr | 225 808 kr | 201 833 kr | 142 525 kr | −68 264 kr |
| Kortfristiga skulder | 361 123 kr | 353 461 kr | 299 436 kr | 123 608 kr | 57 396 kr | 236 411 kr | 252 272 kr |
| Personal | |||||||
| Medelantal anställda | , | , | , | 1 | 1 | 1 | 1 |
Källdokument
Varje siffra ovan är läst ur bolagets egen inlämnade årsredovisning. Öppna dokumentet och kontrollera själv, vi länkar till originalet, inte till en sammanfattning.
- Årsredovisning 2025 ↗
- Årsredovisning 2024 ↗
- Årsredovisning 2023 ↗
- Årsredovisning 2022 ↗
- Årsredovisning 2021 ↗
- Årsredovisning 2020 ↗
- Årsredovisning 2019 ↗
Dokumenten hämtas direkt från Bolagsverket när du klickar.
Jämför Aktiebolaget Ostermarks Takbeläggningar med andra
Siffrorna kommer ur bolagets egen digitala årsredovisning hos Bolagsverket. Saknas ett tal är cellen tom, vi gissar aldrig fram ett värde. Så fungerar bevakningen →