Sangis Gräv & Transport AB, nyckeltal och bokslut
556384-4009 · Aktiebolag · Norrbotten · SNI 43120 Mark- och grundarbeten
Omsättningen minskade 4 % till 2,4 mkr 2025. Rörelsemarginalen var 22 %, soliditeten 54 %, 1 anställda i snitt.
5 analyserade räkenskapsår ur bolagets digitala årsredovisningar
Ur senaste bokslutet
Uppgifterna är hämtade direkt ur bolagets inlämnade digitala årsredovisningar. Ingen sammanvägd bedömning, inget betyg och inget kreditomdöme.
- TillväxtOmsättningen minskade 4,4 % mot föregående år.
- LönsamhetRörelsemarginal 21,8 %.
- Finansiell styrkaSoliditet 54,3 %.
- Stabilitet3 av 3 senaste åren med vinst.
Övriga noteringar ur bokslutet
- Omsättningen har minskat varje år sedan 2023.
| Nyckeltal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 |
|---|---|---|---|---|---|
| Nyckeltal | |||||
| Soliditet | 54,3 % | 52,9 % | 33,6 % | 25,0 % | 22,9 % |
| Rörelsemarginal | 21,8 % | 4,5 % | 21,6 % | −1,3 % | 10,3 % |
| Vinstmarginal | 24,2 % | 2,5 % | 19,5 % | −2,2 % | 10,3 % |
| Kassalikviditet | 5,28 | 4,73 | 2,81 | 0,88 | 1,97 |
| Skuldsättningsgrad | 0,48 | 0,65 | 1,62 | 2,84 | 3,13 |
| Avkastning eget kapital | 28,5 % | 3,5 % | 56,3 % | −6,0 % | 35,4 % |
| Avkastning totalt kapital | 16,3 % | 3,2 % | 21,4 % | −0,2 % | 8,7 % |
| Personalkostnad / anställd | 520 751 kr | 620 819 kr | 480 829 kr | 470 098 kr | 508 842 kr |
| Omsättning / anställd | 2 381 342 kr | 2 491 095 kr | 2 369 937 kr | 1 669 156 kr | 2 094 660 kr |
| Rörelseresultat / anställd | 519 287 kr | 111 189 kr | 510 928 kr | −21 577 kr | 214 798 kr |
| Förädlingsvärde / anställd | 1 379 159 kr | 1 144 972 kr | 1 341 639 kr | 749 721 kr | 916 501 kr |
| EBITDA | 858 408 kr | 524 153 kr | 1 721 620 kr | 559 246 kr | 815 319 kr |
| Resultat | |||||
| Nettoomsättning | 2 381 342 kr | 2 491 095 kr | 4 739 874 kr | 3 338 312 kr | 4 189 320 kr |
| Övriga rörelseintäkter | 2 381 342 kr | 0 kr | 110 240 kr | 43 200 kr | 161 021 kr |
| Personalkostnader | 520 751 kr | 620 819 kr | 961 658 kr | 940 196 kr | 1 017 683 kr |
| Av- och nedskrivningar | 339 121 kr | 412 964 kr | 699 764 kr | 602 399 kr | 385 723 kr |
| Rörelseresultat | 519 287 kr | 111 189 kr | 1 021 856 kr | −43 153 kr | 429 596 kr |
| Räntekostnader | 30 451 kr | 48 062 kr | 122 323 kr | 62 523 kr | 29 710 kr |
| Resultat efter fin. poster | 576 403 kr | 63 474 kr | 925 823 kr | −73 186 kr | 432 224 kr |
| Skatt | 69 426 kr | 33 810 kr | 117 317 kr | 22 kr | 48 419 kr |
| Årets resultat | 211 380 kr | 179 664 kr | 419 506 kr | 1 792 kr | 208 805 kr |
| Balans | |||||
| Summa tillgångar | 3 728 839 kr | 3 449 780 kr | 4 886 969 kr | 4 900 057 kr | 5 327 446 kr |
| Anläggningstillgångar | 1 295 827 kr | 1 454 948 kr | 1 891 058 kr | 3 946 123 kr | 3 493 522 kr |
| Omsättningstillgångar | 2 433 012 kr | 1 994 832 kr | 2 995 911 kr | 953 934 kr | 1 833 924 kr |
| Kassa och bank | 1 280 798 kr | 1 738 441 kr | 433 480 kr | 569 558 kr | 1 237 998 kr |
| Eget kapital | 2 023 233 kr | 1 823 241 kr | 1 643 577 kr | 1 224 072 kr | 1 222 280 kr |
| Aktiekapital | 100 000 kr | 100 000 kr | 100 000 kr | 100 000 kr | 100 000 kr |
| Balanserat resultat | 1 691 853 kr | 1 523 577 kr | 1 104 071 kr | 1 102 279 kr | 893 474 kr |
| Långfristiga skulder | 510 369 kr | 765 890 kr | 1 586 393 kr | 2 391 592 kr | 2 900 200 kr |
| Kortfristiga skulder | 460 640 kr | 421 649 kr | 1 067 999 kr | 1 084 393 kr | 929 966 kr |
| Personal | |||||
| Medelantal anställda | 1 | 1 | 2 | 2 | 2 |
Källdokument
Varje siffra ovan är läst ur bolagets egen inlämnade årsredovisning. Öppna dokumentet och kontrollera själv, vi länkar till originalet, inte till en sammanfattning.
- Årsredovisning 2025 ↗
- Årsredovisning 2024 ↗
- Årsredovisning 2023 ↗
- Årsredovisning 2022 ↗
- Årsredovisning 2021 ↗
Dokumenten hämtas direkt från Bolagsverket när du klickar.
Jämför Sangis Gräv & Transport AB med andra
Siffrorna kommer ur bolagets egen digitala årsredovisning hos Bolagsverket. Saknas ett tal är cellen tom, vi gissar aldrig fram ett värde. Så fungerar bevakningen →