Sales pro active Solutions Sweden AB, nyckeltal och bokslut
556383-9207 · Aktiebolag · Söderbärke · SNI 41000 Byggande av bostadshus och andra byggnader
Omsättningen minskade 1 % till 243 tkr 2025. Rörelsemarginalen var -30 %, soliditeten 11 %, 1 anställda i snitt.
6 analyserade räkenskapsår ur bolagets digitala årsredovisningar
Ur senaste bokslutet
Uppgifterna är hämtade direkt ur bolagets inlämnade digitala årsredovisningar. Ingen sammanvägd bedömning, inget betyg och inget kreditomdöme.
- TillväxtOmsättningen minskade 1,3 % mot föregående år.
- LönsamhetRörelsemarginal -29,8 %.
- Finansiell styrkaSoliditet 10,8 %.
- Stabilitet1 av 3 senaste åren med vinst.
Övriga noteringar ur bokslutet
- Soliditeten föll från 26,6 % till 10,8 %.
- Omsättningen har minskat varje år sedan 2023.
- Årets resultat 2025 var negativt.
| Nyckeltal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Nyckeltal | ||||||
| Soliditet | 10,8 % | 26,6 % | 16,5 % | 29,0 % | 51,7 % | 43,5 % |
| Rörelsemarginal | −29,8 % | 19,5 % | −21,0 % | −22,4 % | 1,7 % | 30,5 % |
| Vinstmarginal | −30,3 % | 20,7 % | −20,7 % | −22,8 % | 1,4 % | 30,0 % |
| Kassalikviditet | 1,10 | 1,30 | 1,09 | 1,20 | 1,72 | 1,70 |
| Skuldsättningsgrad | 8,25 | 2,76 | 5,06 | 2,45 | 0,93 | 1,30 |
| Avkastning eget kapital | −145,7 % | 41,2 % | −122,2 % | −108,6 % | 6,2 % | 111,6 % |
| Avkastning totalt kapital | −15,3 % | 11,4 % | −19,8 % | −30,9 % | 3,8 % | 49,3 % |
| Personalkostnad / anställd | 223 499 kr | 53 046 kr | 163 632 kr | 194 683 kr | 318 539 kr | 193 111 kr |
| Omsättning / anställd | 242 531 kr | 245 817 kr | 286 899 kr | 354 815 kr | 688 238 kr | 550 896 kr |
| Rörelseresultat / anställd | −72 395 kr | 48 031 kr | −60 194 kr | −79 369 kr | 11 360 kr | 167 840 kr |
| Förädlingsvärde / anställd | 163 874 kr | 117 839 kr | 115 759 kr | 127 635 kr | 336 109 kr | 364 758 kr |
| EBITDA | −59 625 kr | 64 793 kr | −71 810 kr | −100 572 kr | 26 355 kr | 257 471 kr |
| Resultat | ||||||
| Nettoomsättning | 242 531 kr | 245 817 kr | 430 349 kr | 532 223 kr | 1 032 357 kr | 826 344 kr |
| Övriga rörelseintäkter | 242 531 kr | 245 817 kr | 430 349 kr | 0 kr | 12 842 kr | 10 973 kr |
| Personalkostnader | 223 499 kr | 53 046 kr | 245 448 kr | 292 024 kr | 477 809 kr | 289 666 kr |
| Av- och nedskrivningar | 12 770 kr | 16 762 kr | 18 481 kr | 18 481 kr | 9 315 kr | 5 711 kr |
| Rörelseresultat | −72 395 kr | 48 031 kr | −90 291 kr | −119 053 kr | 17 040 kr | 251 760 kr |
| Räntekostnader | 2 000 kr | 2 006 kr | 1 516 kr | 2 441 kr | 2 621 kr | 4 022 kr |
| Resultat efter fin. poster | −73 417 kr | 50 951 kr | −89 046 kr | −121 494 kr | 14 419 kr | 247 738 kr |
| Skatt | , | , | , | 0 kr | 3 063 kr | 3 210 kr |
| Årets resultat | −73 417 kr | 50 951 kr | −89 046 kr | −121 494 kr | 11 356 kr | 244 528 kr |
| Balans | ||||||
| Summa tillgångar | 466 057 kr | 466 069 kr | 441 638 kr | 385 857 kr | 451 256 kr | 510 430 kr |
| Anläggningstillgångar | 9 168 kr | 21 938 kr | 38 700 kr | 57 181 kr | 75 662 kr | 21 125 kr |
| Omsättningstillgångar | 456 889 kr | 444 131 kr | 402 938 kr | 328 676 kr | 375 594 kr | 489 305 kr |
| Varulager | , | , | , | , | , | 0 kr |
| Kassa och bank | 427 382 kr | 414 628 kr | 299 157 kr | 208 523 kr | 225 854 kr | 259 790 kr |
| Eget kapital | 50 381 kr | 123 798 kr | 72 847 kr | 111 893 kr | 233 388 kr | 222 032 kr |
| Aktiekapital | 100 000 kr | 100 000 kr | 100 000 kr | 100 000 kr | 100 000 kr | 100 000 kr |
| Balanserat resultat | 23 798 kr | −27 153 kr | 11 895 kr | 133 389 kr | 122 033 kr | −122 495 kr |
| Långfristiga skulder | , | , | , | , | , | 0 kr |
| Kortfristiga skulder | 415 676 kr | 342 271 kr | 368 791 kr | 273 964 kr | 217 868 kr | 288 398 kr |
| Personal | ||||||
| Medelantal anställda | 1 | 1 | 1,5 | 1,5 | 1,5 | 1,5 |
Källdokument
Varje siffra ovan är läst ur bolagets egen inlämnade årsredovisning. Öppna dokumentet och kontrollera själv, vi länkar till originalet, inte till en sammanfattning.
- Årsredovisning 2025 ↗
- Årsredovisning 2024 ↗
- Årsredovisning 2023 ↗
- Årsredovisning 2022 ↗
- Årsredovisning 2021 ↗
- Årsredovisning 2020 ↗
Dokumenten hämtas direkt från Bolagsverket när du klickar.
Jämför Sales pro active Solutions Sweden AB med andra
Siffrorna kommer ur bolagets egen digitala årsredovisning hos Bolagsverket. Saknas ett tal är cellen tom, vi gissar aldrig fram ett värde. Så fungerar bevakningen →