Stall Q Aktiebolag, nyckeltal och bokslut
556382-8903 · Aktiebolag · Stockholm · SNI 68320 Annan fastighetsförmedling och fastighetsförvaltning på uppdrag
Omsättningen växte 21 % till 188 tkr 2025. Rörelsemarginalen var -167 %, soliditeten 99 %, 2 anställda i snitt.
5 analyserade räkenskapsår ur bolagets digitala årsredovisningar
Ur senaste bokslutet
Uppgifterna är hämtade direkt ur bolagets inlämnade digitala årsredovisningar. Ingen sammanvägd bedömning, inget betyg och inget kreditomdöme.
- TillväxtOmsättningen ökade 20,9 % mot föregående år.
- LönsamhetRörelsemarginal -167,5 %.
- Finansiell styrkaSoliditet 99,3 %.
- Stabilitet3 av 3 senaste åren med vinst.
| Nyckeltal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 |
|---|---|---|---|---|---|
| Nyckeltal | |||||
| Soliditet | 99,3 % | 99,5 % | 98,6 % | 95,0 % | 86,6 % |
| Rörelsemarginal | −167,5 % | −151,3 % | −88,0 % | −40,7 % | 40,7 % |
| Vinstmarginal | −146,6 % | 1149,3 % | 276,3 % | 1071,5 % | 1453,2 % |
| Kassalikviditet | 19,89 | 31,99 | 1,45 | 0,42 | 0,13 |
| Skuldsättningsgrad | 0,01 | 0,01 | 0,01 | 0,05 | 0,15 |
| Avkastning eget kapital | −3,0 % | 19,5 % | 7,3 % | 27,8 % | 98,0 % |
| Avkastning totalt kapital | −3,0 % | 19,5 % | 7,3 % | 26,5 % | 86,1 % |
| Personalkostnad / anställd | 71 689 kr | 66 362 kr | 63 530 kr | 54 513 kr | 47 178 kr |
| Omsättning / anställd | 94 170 kr | 77 895 kr | 95 424 kr | 89 496 kr | 209 866 kr |
| Rörelseresultat / anställd | −157 697 kr | −117 879 kr | −83 998 kr | −36 431 kr | 85 330 kr |
| Förädlingsvärde / anställd | −75 112 kr | −49 017 kr | −17 968 kr | 20 582 kr | 132 508 kr |
| EBITDA | −293 600 kr | −230 757 kr | −162 996 kr | −67 862 kr | 170 660 kr |
| Resultat | |||||
| Nettoomsättning | 188 340 kr | 155 790 kr | 190 848 kr | 178 991 kr | 419 732 kr |
| Övriga rörelseintäkter | 205 840 kr | 0 kr | 2 165 kr | 178 991 kr | 419 732 kr |
| Personalkostnader | 143 377 kr | 132 724 kr | 127 060 kr | 109 026 kr | 94 355 kr |
| Av- och nedskrivningar | 21 794 kr | 5 000 kr | 5 000 kr | 5 000 kr | , |
| Rörelseresultat | −315 394 kr | −235 757 kr | −167 996 kr | −72 862 kr | 170 660 kr |
| Räntekostnader | 0 kr | 3 354 kr | 5 466 kr | 9 254 kr | 91 791 kr |
| Resultat efter fin. poster | −276 047 kr | 1 790 558 kr | 527 219 kr | 1 917 914 kr | 6 099 550 kr |
| Skatt | 16 640 kr | , | , | 0 kr | 12 473 kr |
| Årets resultat | 157 313 kr | 2 140 558 kr | 527 219 kr | 1 936 914 kr | 6 068 077 kr |
| Utdelning (beslutad) | 108 000 kr | 210 000 kr | 210 000 kr | 190 000 kr | 1 260 000 kr |
| Utdelning (utbetald) | 210 000 kr | 210 000 kr | 190 000 kr | 960 000 kr | 1 280 000 kr |
| Balans | |||||
| Summa tillgångar | 9 185 587 kr | 9 222 303 kr | 7 345 980 kr | 7 267 408 kr | 7 189 962 kr |
| Anläggningstillgångar | 7 251 486 kr | 7 105 333 kr | 7 110 333 kr | 7 115 333 kr | 7 070 333 kr |
| Omsättningstillgångar | 1 934 101 kr | 2 116 970 kr | 235 647 kr | 152 075 kr | 119 629 kr |
| Varulager | 608 536 kr | 495 923 kr | 83 103 kr | , | , |
| Kassa och bank | 68 399 kr | 163 608 kr | 16 515 kr | 44 215 kr | 29 023 kr |
| Eget kapital | 9 118 943 kr | 9 171 630 kr | 7 241 072 kr | 6 903 853 kr | 6 226 939 kr |
| Aktiekapital | 100 000 kr | 100 000 kr | 100 000 kr | 100 000 kr | 100 000 kr |
| Balanserat resultat | 8 861 630 kr | 6 931 072 kr | 6 613 853 kr | 4 866 939 kr | 58 862 kr |
| Kortfristiga skulder | 66 644 kr | 50 673 kr | 104 908 kr | 363 555 kr | 944 023 kr |
| Personal | |||||
| Medelantal anställda | 2 | 2 | 2 | 2 | 2 |
Källdokument
Varje siffra ovan är läst ur bolagets egen inlämnade årsredovisning. Öppna dokumentet och kontrollera själv, vi länkar till originalet, inte till en sammanfattning.
- Årsredovisning 2025 ↗
- Årsredovisning 2024 ↗
- Årsredovisning 2023 ↗
- Årsredovisning 2022 ↗
- Årsredovisning 2021 ↗
Dokumenten hämtas direkt från Bolagsverket när du klickar.
Jämför Stall Q Aktiebolag med andra
Siffrorna kommer ur bolagets egen digitala årsredovisning hos Bolagsverket. Saknas ett tal är cellen tom, vi gissar aldrig fram ett värde. Så fungerar bevakningen →