JM Creative i Umeå Aktiebolag, nyckeltal och bokslut
556381-6163 · Aktiebolag · SNI 96210 Frisörer och barberare
Omsättningen minskade 9 % till 763 tkr 2025. Rörelsemarginalen var -9 %, soliditeten 43 %, 1 anställda i snitt.
6 analyserade räkenskapsår ur bolagets digitala årsredovisningar
Ur senaste bokslutet
Uppgifterna är hämtade direkt ur bolagets inlämnade digitala årsredovisningar. Ingen sammanvägd bedömning, inget betyg och inget kreditomdöme.
- TillväxtOmsättningen minskade 9,1 % mot föregående år.
- LönsamhetRörelsemarginal -9,2 %.
- Finansiell styrkaSoliditet 42,8 %.
- Stabilitet1 av 3 senaste åren med vinst.
| Nyckeltal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Nyckeltal | ||||||
| Soliditet | 42,8 % | 45,7 % | 61,0 % | 65,6 % | 58,4 % | 45,0 % |
| Rörelsemarginal | −9,2 % | −3,9 % | −7,9 % | −22,7 % | −4,7 % | −10,3 % |
| Vinstmarginal | 1,2 % | −8,4 % | −5,4 % | −21,6 % | −0,0 % | −6,7 % |
| Kassalikviditet | 1,68 | 1,01 | 1,12 | 1,26 | 2,49 | 1,81 |
| Skuldsättningsgrad | 1,34 | 1,19 | 0,64 | 0,51 | 0,43 | 0,89 |
| Avkastning eget kapital | 6,5 % | −37,6 % | −14,1 % | −38,5 % | −0,0 % | −10,4 % |
| Avkastning totalt kapital | 6,5 % | −13,6 % | −6,4 % | −23,9 % | 1,0 % | −4,0 % |
| Personalkostnad / anställd | 615 382 kr | 595 508 kr | 592 193 kr | 628 801 kr | 773 087 kr | 764 355 kr |
| Omsättning / anställd | 763 406 kr | 840 092 kr | 819 880 kr | 737 487 kr | 863 127 kr | 797 776 kr |
| Rörelseresultat / anställd | −70 041 kr | −32 400 kr | −64 944 kr | −167 225 kr | −40 843 kr | −81 933 kr |
| Förädlingsvärde / anställd | 545 341 kr | 563 108 kr | 527 249 kr | 461 576 kr | 732 244 kr | 682 422 kr |
| EBITDA | −70 041 kr | −32 400 kr | −64 944 kr | −167 225 kr | −40 843 kr | −81 933 kr |
| Resultat | ||||||
| Nettoomsättning | 763 406 kr | 840 092 kr | 819 880 kr | 737 487 kr | 863 127 kr | 797 776 kr |
| Övriga rörelseintäkter | 32 689 kr | 840 092 kr | 819 880 kr | 0 kr | 123 502 kr | 175 123 kr |
| Personalkostnader | 615 382 kr | 595 508 kr | 592 193 kr | 628 801 kr | 773 087 kr | 764 355 kr |
| Rörelseresultat | −70 041 kr | −32 400 kr | −64 944 kr | −167 225 kr | −40 843 kr | −81 933 kr |
| Räntekostnader | 12 586 kr | 14 549 kr | 11 205 kr | 8 495 kr | 9 104 kr | 7 100 kr |
| Resultat efter fin. poster | 9 485 kr | −70 238 kr | −44 530 kr | −159 594 kr | −89 kr | −53 265 kr |
| Skatt | , | , | 0 kr | 3 466 kr | 0 kr | 466 kr |
| Årets resultat | 9 485 kr | −70 238 kr | −37 530 kr | −19 060 kr | 19 911 kr | 269 kr |
| Utdelning (beslutad) | , | 50 000 kr | 60 000 kr | 60 000 kr | 100 000 kr | , |
| Utdelning (utbetald) | 50 000 kr | 60 000 kr | 60 000 kr | , | , | 500 000 kr |
| Balans | ||||||
| Summa tillgångar | 341 491 kr | 408 640 kr | 519 434 kr | 631 326 kr | 914 017 kr | 1 140 306 kr |
| Anläggningstillgångar | 9 905 kr | 183 270 kr | 287 845 kr | 367 304 kr | 342 590 kr | 304 853 kr |
| Omsättningstillgångar | 331 586 kr | 225 371 kr | 231 589 kr | 264 023 kr | 571 428 kr | 835 454 kr |
| Varulager | 3 015 kr | 472 kr | 4 954 kr | , | 0 kr | 10 947 kr |
| Kassa och bank | 305 897 kr | 188 636 kr | 211 884 kr | 232 454 kr | 464 069 kr | 701 960 kr |
| Eget kapital | 146 067 kr | 186 582 kr | 316 820 kr | 414 350 kr | 533 410 kr | 513 499 kr |
| Aktiekapital | 100 000 kr | 100 000 kr | 100 000 kr | 100 000 kr | 100 000 kr | 100 000 kr |
| Balanserat resultat | 16 582 kr | 136 820 kr | 234 350 kr | 413 410 kr | 393 499 kr | 393 230 kr |
| Kortfristiga skulder | 195 425 kr | 222 058 kr | 202 614 kr | 209 976 kr | 229 607 kr | 455 807 kr |
| Personal | ||||||
| Medelantal anställda | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 |
Källdokument
Varje siffra ovan är läst ur bolagets egen inlämnade årsredovisning. Öppna dokumentet och kontrollera själv, vi länkar till originalet, inte till en sammanfattning.
- Årsredovisning 2025 ↗
- Årsredovisning 2024 ↗
- Årsredovisning 2023 ↗
- Årsredovisning 2022 ↗
- Årsredovisning 2021 ↗
- Årsredovisning 2020 ↗
Dokumenten hämtas direkt från Bolagsverket när du klickar.
Jämför JM Creative i Umeå Aktiebolag med andra
Siffrorna kommer ur bolagets egen digitala årsredovisning hos Bolagsverket. Saknas ett tal är cellen tom, vi gissar aldrig fram ett värde. Så fungerar bevakningen →