GBR Förvaltning Aktiebolag, nyckeltal och bokslut
556380-9473 · Aktiebolag · SNI 68201 Uthyrning och förvaltning av egna eller arrenderade bostäder
Omsättningen växte 5 % till 1,7 mkr 2026. Rörelsemarginalen var 2 %, soliditeten 66 %, 1 anställda i snitt.
8 analyserade räkenskapsår ur bolagets digitala årsredovisningar
Ur senaste bokslutet
Uppgifterna är hämtade direkt ur bolagets inlämnade digitala årsredovisningar. Ingen sammanvägd bedömning, inget betyg och inget kreditomdöme.
- TillväxtOmsättningen ökade 5,2 % mot föregående år.
- LönsamhetRörelsemarginal 2,5 %.
- Finansiell styrkaSoliditet 66,0 %.
- Stabilitet3 av 3 senaste åren med vinst.
| Nyckeltal | 2026 | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Nyckeltal | ||||||||
| Soliditet | 66,0 % | 69,4 % | 69,7 % | 69,3 % | 70,2 % | 67,2 % | 63,2 % | 62,4 % |
| Rörelsemarginal | 2,5 % | −5,0 % | 2,9 % | −1,8 % | 10,5 % | 15,4 % | 3,4 % | 7,4 % |
| Vinstmarginal | 4,4 % | −1,0 % | 6,5 % | −1,3 % | 10,6 % | 15,6 % | 3,5 % | 7,5 % |
| Kassalikviditet | 2,54 | 3,13 | 3,20 | 3,18 | 3,71 | 3,17 | 2,64 | 2,44 |
| Skuldsättningsgrad | 0,44 | 0,37 | 0,35 | 0,35 | 0,28 | 0,33 | 0,40 | 0,41 |
| Avkastning eget kapital | 3,3 % | −0,7 % | 4,7 % | −1,1 % | 8,8 % | 15,3 % | 4,3 % | 10,2 % |
| Avkastning totalt kapital | 2,2 % | −0,4 % | 3,3 % | −0,7 % | 6,2 % | 10,3 % | 2,7 % | 6,4 % |
| Personalkostnad / anställd | 659 900 kr | 688 294 kr | 599 235 kr | 762 859 kr | , | 457 008 kr | 793 799 kr | 414 254 kr |
| Omsättning / anställd | 1 742 081 kr | 1 655 273 kr | 1 680 161 kr | 1 800 172 kr | , | 1 940 797 kr | 2 132 257 kr | 1 145 124 kr |
| Rörelseresultat / anställd | 43 067 kr | −82 935 kr | 49 535 kr | −31 621 kr | , | 299 242 kr | 71 808 kr | 84 386 kr |
| Förädlingsvärde / anställd | 720 226 kr | 642 601 kr | 687 714 kr | 788 704 kr | , | 821 796 kr | 943 358 kr | 538 913 kr |
| EBITDA | 60 326 kr | −45 693 kr | 88 479 kr | 25 845 kr | 249 357 kr | 364 788 kr | 149 559 kr | 249 317 kr |
| Resultat | ||||||||
| Nettoomsättning | 1 742 081 kr | 1 655 273 kr | 1 680 161 kr | 1 800 172 kr | 1 759 097 kr | 1 940 797 kr | 2 132 257 kr | 2 290 247 kr |
| Övriga rörelseintäkter | 78 873 kr | 42 235 kr | 26 320 kr | 11 593 kr | 1 759 097 kr | 0 kr | 63 398 kr | 112 720 kr |
| Personalkostnader | 659 900 kr | 688 294 kr | 599 235 kr | 762 859 kr | 511 071 kr | 457 008 kr | 793 799 kr | 828 508 kr |
| Av- och nedskrivningar | 17 259 kr | 37 242 kr | 38 944 kr | 57 466 kr | 65 480 kr | 65 546 kr | 77 751 kr | 80 546 kr |
| Rörelseresultat | 43 067 kr | −82 935 kr | 49 535 kr | −31 621 kr | 183 877 kr | 299 242 kr | 71 808 kr | 168 771 kr |
| Räntekostnader | 1 214 kr | 2 494 kr | 961 kr | 2 274 kr | 318 kr | 193 kr | 1 468 kr | 433 kr |
| Resultat efter fin. poster | 77 463 kr | −17 141 kr | 108 411 kr | −23 043 kr | 187 276 kr | 302 861 kr | 74 141 kr | 171 053 kr |
| Skatt | 16 859 kr | 1 608 kr | 28 018 kr | 16 168 kr | 41 195 kr | 68 298 kr | 16 608 kr | 48 010 kr |
| Årets resultat | 60 604 kr | 2 852 kr | 101 992 kr | 52 388 kr | 154 694 kr | 246 768 kr | 57 533 kr | 169 079 kr |
| Balans | ||||||||
| Summa tillgångar | 3 569 593 kr | 3 308 668 kr | 3 292 604 kr | 3 164 216 kr | 3 047 568 kr | 2 954 920 kr | 2 749 619 kr | 2 691 955 kr |
| Anläggningstillgångar | 907 218 kr | 653 577 kr | 690 819 kr | 729 763 kr | 787 229 kr | 852 709 kr | 918 255 kr | 996 006 kr |
| Omsättningstillgångar | 2 662 375 kr | 2 655 091 kr | 2 601 785 kr | 2 434 453 kr | 2 260 339 kr | 2 102 211 kr | 1 831 364 kr | 1 695 949 kr |
| Varulager | 10 000 kr | 10 000 kr | 10 000 kr | 10 000 kr | 10 000 kr | 10 000 kr | 10 000 kr | 10 000 kr |
| Kassa och bank | 2 530 588 kr | 2 503 745 kr | 2 422 461 kr | 2 304 368 kr | 2 166 394 kr | 2 021 582 kr | 1 743 351 kr | 1 591 005 kr |
| Eget kapital | 2 357 369 kr | 2 296 765 kr | 2 293 914 kr | 2 191 922 kr | 2 139 533 kr | 1 984 839 kr | 1 738 072 kr | 1 680 539 kr |
| Aktiekapital | 200 000 kr | 200 000 kr | 200 000 kr | 200 000 kr | 200 000 kr | 200 000 kr | 200 000 kr | 200 000 kr |
| Balanserat resultat | 2 056 765 kr | 2 053 913 kr | 1 951 922 kr | 1 899 534 kr | 1 744 839 kr | 1 498 071 kr | 1 440 539 kr | 1 271 460 kr |
| Kortfristiga skulder | 1 046 224 kr | 845 903 kr | 811 089 kr | 763 094 kr | 607 236 kr | 660 669 kr | 689 930 kr | 689 799 kr |
| Personal | ||||||||
| Medelantal anställda | 1 | 1 | 1 | 1 | , | 1 | 1 | 2 |
Källdokument
Varje siffra ovan är läst ur bolagets egen inlämnade årsredovisning. Öppna dokumentet och kontrollera själv, vi länkar till originalet, inte till en sammanfattning.
- Årsredovisning 2026 ↗
- Årsredovisning 2025 ↗
- Årsredovisning 2024 ↗
- Årsredovisning 2023 ↗
- Årsredovisning 2022 ↗
- Årsredovisning 2021 ↗
- Årsredovisning 2020 ↗
- Årsredovisning 2019 ↗
Dokumenten hämtas direkt från Bolagsverket när du klickar.
Jämför GBR Förvaltning Aktiebolag med andra
Siffrorna kommer ur bolagets egen digitala årsredovisning hos Bolagsverket. Saknas ett tal är cellen tom, vi gissar aldrig fram ett värde. Så fungerar bevakningen →