Bergmans Transporter i Sälen Aktiebolag, nyckeltal och bokslut
556379-8049 · Aktiebolag · SNI 49410 Vägtransport, godstrafik
Omsättningen växte 9 % till 391 tkr 2025. Rörelsemarginalen var 10 %, soliditeten 86 %, 1 anställda i snitt.
5 analyserade räkenskapsår ur bolagets digitala årsredovisningar
Ur senaste bokslutet
Uppgifterna är hämtade direkt ur bolagets inlämnade digitala årsredovisningar. Ingen sammanvägd bedömning, inget betyg och inget kreditomdöme.
- TillväxtOmsättningen ökade 8,6 % mot föregående år.
- LönsamhetRörelsemarginal 9,6 %.
- Finansiell styrkaSoliditet 86,3 %.
- Stabilitet3 av 3 senaste åren med vinst.
| Nyckeltal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 |
|---|---|---|---|---|---|
| Nyckeltal | |||||
| Soliditet | 86,3 % | 79,2 % | 75,3 % | 61,1 % | 47,9 % |
| Rörelsemarginal | 9,6 % | 23,0 % | 43,9 % | 26,9 % | 18,3 % |
| Vinstmarginal | 9,7 % | 25,0 % | 43,8 % | 26,8 % | 18,1 % |
| Kassalikviditet | 20,20 | 9,26 | 5,72 | 3,23 | 2,06 |
| Skuldsättningsgrad | 0,05 | 0,11 | 0,19 | 0,39 | 0,62 |
| Avkastning eget kapital | 3,3 % | 8,3 % | 33,5 % | 31,7 % | 31,7 % |
| Avkastning totalt kapital | 3,1 % | 7,0 % | 25,3 % | 19,4 % | 15,3 % |
| Personalkostnad / anställd | 10 367 kr | 650 kr | 200 kr | 2 659 kr | 161 016 kr |
| Omsättning / anställd | 391 488 kr | 360 507 kr | 921 488 kr | 1 001 078 kr | 1 014 658 kr |
| Rörelseresultat / anställd | 37 734 kr | 82 966 kr | 404 288 kr | 269 568 kr | 185 341 kr |
| Förädlingsvärde / anställd | 164 884 kr | 237 466 kr | 535 392 kr | 420 715 kr | 496 868 kr |
| EBITDA | 154 517 kr | 236 816 kr | 535 192 kr | 418 056 kr | 335 852 kr |
| Resultat | |||||
| Nettoomsättning | 391 488 kr | 360 507 kr | 921 488 kr | 1 001 078 kr | 1 014 658 kr |
| Övriga rörelseintäkter | 0 kr | 75 000 kr | 0 kr | −67 263 kr | 41 268 kr |
| Personalkostnader | 10 367 kr | 650 kr | 200 kr | 2 659 kr | 161 016 kr |
| Av- och nedskrivningar | 116 783 kr | 153 850 kr | 130 904 kr | 148 488 kr | 150 511 kr |
| Rörelseresultat | 37 734 kr | 82 966 kr | 404 288 kr | 269 568 kr | 185 341 kr |
| Räntekostnader | 2 174 kr | 5 878 kr | 522 kr | 1 087 kr | 1 379 kr |
| Resultat efter fin. poster | 38 165 kr | 90 005 kr | 403 770 kr | 268 481 kr | 183 962 kr |
| Skatt | 19 168 kr | 19 425 kr | 94 430 kr | 62 826 kr | 38 824 kr |
| Årets resultat | 61 875 kr | 65 727 kr | 356 156 kr | 266 538 kr | 146 077 kr |
| Utdelning (beslutad) | 100 000 kr | , | , | , | , |
| Balans | |||||
| Summa tillgångar | 1 322 225 kr | 1 362 374 kr | 1 599 499 kr | 1 388 097 kr | 1 212 780 kr |
| Anläggningstillgångar | 168 834 kr | 285 617 kr | 261 734 kr | 316 759 kr | 465 247 kr |
| Omsättningstillgångar | 1 153 391 kr | 1 076 757 kr | 1 337 765 kr | 1 071 338 kr | 747 533 kr |
| Kassa och bank | 965 399 kr | 948 764 kr | 1 188 863 kr | 0 kr | 508 520 kr |
| Eget kapital | 1 141 276 kr | 1 079 401 kr | 1 203 674 kr | 847 518 kr | 580 980 kr |
| Aktiekapital | 100 000 kr | 100 000 kr | 100 000 kr | 100 000 kr | 100 000 kr |
| Balanserat resultat | 959 401 kr | 893 674 kr | 727 518 kr | 499 804 kr | 314 903 kr |
| Kortfristiga skulder | 57 107 kr | 116 253 kr | 233 958 kr | 331 896 kr | 362 234 kr |
| Personal | |||||
| Medelantal anställda | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 |
Källdokument
Varje siffra ovan är läst ur bolagets egen inlämnade årsredovisning. Öppna dokumentet och kontrollera själv, vi länkar till originalet, inte till en sammanfattning.
- Årsredovisning 2025 ↗
- Årsredovisning 2024 ↗
- Årsredovisning 2023 ↗
- Årsredovisning 2022 ↗
- Årsredovisning 2021 ↗
Dokumenten hämtas direkt från Bolagsverket när du klickar.
Jämför Bergmans Transporter i Sälen Aktiebolag med andra
Siffrorna kommer ur bolagets egen digitala årsredovisning hos Bolagsverket. Saknas ett tal är cellen tom, vi gissar aldrig fram ett värde. Så fungerar bevakningen →