P.A. Berntsson Fastighets Aktiebolag, nyckeltal och bokslut
556379-2430 · Aktiebolag · Fagerfjäll · SNI 68202 Uthyrning och förvaltning av egna eller arrenderade industrilokaler
Omsättningen minskade 73 % till 30 tkr 2025. Rörelsemarginalen var -400 %, soliditeten 9 %.
8 analyserade räkenskapsår ur bolagets digitala årsredovisningar
Ur senaste bokslutet
Uppgifterna är hämtade direkt ur bolagets inlämnade digitala årsredovisningar. Ingen sammanvägd bedömning, inget betyg och inget kreditomdöme.
- TillväxtOmsättningen minskade 72,5 % mot föregående år.
- LönsamhetRörelsemarginal -400,4 %.
- Finansiell styrkaSoliditet 8,7 %.
- Stabilitet1 av 3 senaste åren med vinst.
Övriga noteringar ur bokslutet
- Soliditeten var 8,7 %, tunn buffert mot förluster.
- Omsättningen har minskat varje år sedan 2023.
- Årets resultat 2025 var negativt.
| Nyckeltal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Nyckeltal | ||||||||
| Soliditet | 8,7 % | 16,3 % | 18,3 % | 17,5 % | 27,8 % | 26,9 % | 68,8 % | 70,1 % |
| Rörelsemarginal | −400,4 % | −32,3 % | 1,2 % | −105,0 % | 22,7 % | 54,9 % | −5716300,0 % | , |
| Vinstmarginal | −400,0 % | −32,1 % | 1,7 % | −105,0 % | 22,5 % | 54,4 % | −5707000,0 % | , |
| Kassalikviditet | 0,15 | 0,19 | 0,14 | 0,11 | 0,14 | 0,54 | 1,56 | 0,65 |
| Skuldsättningsgrad | 10,53 | 5,13 | 4,46 | 4,73 | 2,60 | 2,72 | 0,45 | 0,43 |
| Avkastning eget kapital | −109,3 % | −15,2 % | 1,0 % | −60,9 % | 6,3 % | 13,7 % | 16,0 % | , |
| Avkastning totalt kapital | −9,5 % | −2,5 % | 0,2 % | −10,6 % | 1,8 % | 3,7 % | 11,0 % | 7,8 % |
| EBITDA | −23 230 kr | 61 611 kr | 98 779 kr | −62 652 kr | 48 448 kr | 76 935 kr | 78 725 kr | 56 125 kr |
| Resultat | ||||||||
| Nettoomsättning | 29 999 kr | 109 218 kr | 158 619 kr | 151 979 kr | 118 697 kr | 100 900 kr | −1 kr | , |
| Övriga rörelseintäkter | 29 999 kr | 0 kr | 5 092 kr | 0 kr | 16 742 kr | 14 434 kr | 90 402 kr | 60 000 kr |
| Av- och nedskrivningar | 96 898 kr | 96 898 kr | 96 898 kr | 96 898 kr | 21 562 kr | 21 562 kr | 21 562 kr | 21 562 kr |
| Rörelseresultat | −120 128 kr | −35 287 kr | 1 881 kr | −159 550 kr | 26 886 kr | 55 373 kr | 57 163 kr | 34 563 kr |
| Räntekostnader | 33 kr | 67 kr | 113 kr | 54 kr | 225 kr | 455 kr | 93 kr | 0 kr |
| Resultat efter fin. poster | −119 990 kr | −35 025 kr | 2 724 kr | −159 604 kr | 26 661 kr | 54 918 kr | 57 070 kr | , |
| Skatt | , | , | , | 0 kr | 5 537 kr | 11 832 kr | 12 251 kr | 7 603 kr |
| Årets resultat | −119 990 kr | −35 025 kr | 2 724 kr | −159 604 kr | 21 124 kr | 43 086 kr | 44 819 kr | 26 965 kr |
| Balans | ||||||||
| Summa tillgångar | 1 265 769 kr | 1 409 464 kr | 1 445 641 kr | 1 500 597 kr | 1 516 201 kr | 1 488 733 kr | 519 227 kr | 445 774 kr |
| Anläggningstillgångar | 1 087 445 kr | 1 184 343 kr | 1 281 241 kr | 1 378 139 kr | 1 374 836 kr | 943 504 kr | 388 125 kr | 409 687 kr |
| Omsättningstillgångar | 178 324 kr | 225 121 kr | 164 400 kr | 122 458 kr | 141 365 kr | 545 229 kr | 131 102 kr | 36 087 kr |
| Kassa och bank | 127 344 kr | 71 362 kr | 145 692 kr | 50 483 kr | 99 973 kr | 415 578 kr | 131 006 kr | 32 550 kr |
| Eget kapital | 109 757 kr | 229 747 kr | 264 772 kr | 262 048 kr | 421 652 kr | 400 529 kr | 357 443 kr | 312 623 kr |
| Aktiekapital | 100 000 kr | 100 000 kr | 100 000 kr | 100 000 kr | 100 000 kr | 100 000 kr | 100 000 kr | 100 000 kr |
| Balanserat resultat | 118 347 kr | 153 372 kr | 150 648 kr | 310 252 kr | 289 128 kr | 246 043 kr | 201 223 kr | 174 258 kr |
| Långfristiga skulder | , | , | 0 kr | 77 863 kr | 77 863 kr | 77 863 kr | 77 863 kr | 77 863 kr |
| Kortfristiga skulder | 1 156 011 kr | 1 179 716 kr | 1 180 869 kr | 1 160 685 kr | 1 016 685 kr | 1 010 341 kr | 83 921 kr | 55 288 kr |
Källdokument
Varje siffra ovan är läst ur bolagets egen inlämnade årsredovisning. Öppna dokumentet och kontrollera själv, vi länkar till originalet, inte till en sammanfattning.
- Årsredovisning 2025 ↗
- Årsredovisning 2024 ↗
- Årsredovisning 2023 ↗
- Årsredovisning 2022 ↗
- Årsredovisning 2021 ↗
- Årsredovisning 2020 ↗
- Årsredovisning 2019 ↗
- Årsredovisning 2018 ↗
Dokumenten hämtas direkt från Bolagsverket när du klickar.
Jämför P.A. Berntsson Fastighets Aktiebolag med andra
Siffrorna kommer ur bolagets egen digitala årsredovisning hos Bolagsverket. Saknas ett tal är cellen tom, vi gissar aldrig fram ett värde. Så fungerar bevakningen →