Örjan Gustafsson Barber Shop Aktiebolag, nyckeltal och bokslut
556374-8424 · Aktiebolag · Linköping · SNI 96210 Frisörer och barberare
Omsättningen minskade 3 % till 2,1 mkr 2025. Rörelsemarginalen var -6 %, soliditeten 10 %, 3 anställda i snitt.
6 analyserade räkenskapsår ur bolagets digitala årsredovisningar
Ur senaste bokslutet
Uppgifterna är hämtade direkt ur bolagets inlämnade digitala årsredovisningar. Ingen sammanvägd bedömning, inget betyg och inget kreditomdöme.
- TillväxtOmsättningen minskade 2,8 % mot föregående år.
- LönsamhetRörelsemarginal -6,3 %.
- Finansiell styrkaSoliditet 10,0 %.
- Stabilitet1 av 3 senaste åren med vinst.
Övriga noteringar ur bokslutet
- Soliditeten föll från 40,0 % till 10,0 %.
- Årets resultat 2025 var negativt.
| Nyckeltal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Nyckeltal | ||||||
| Soliditet | 10,0 % | 40,0 % | 32,9 % | 36,8 % | 28,6 % | 15,7 % |
| Rörelsemarginal | −6,3 % | 3,6 % | −0,5 % | 2,7 % | 3,8 % | 4,4 % |
| Vinstmarginal | −7,7 % | 2,8 % | −1,4 % | 1,6 % | 2,5 % | 3,4 % |
| Kassalikviditet | 0,66 | 0,75 | 0,65 | 0,74 | 0,80 | 0,84 |
| Skuldsättningsgrad | 8,99 | 1,50 | 2,04 | 1,72 | 2,49 | 5,35 |
| Avkastning eget kapital | −306,6 % | 27,8 % | −17,6 % | 17,2 % | 33,3 % | 71,6 % |
| Avkastning totalt kapital | −25,1 % | 14,7 % | −1,5 % | 10,9 % | 14,2 % | 14,6 % |
| Personalkostnad / anställd | 402 912 kr | 424 999 kr | 424 211 kr | 454 939 kr | 442 872 kr | 435 943 kr |
| Omsättning / anställd | 707 895 kr | 728 079 kr | 672 010 kr | 675 045 kr | 505 013 kr | 540 761 kr |
| Rörelseresultat / anställd | −44 647 kr | 26 557 kr | −3 252 kr | 18 299 kr | 18 985 kr | 23 662 kr |
| Förädlingsvärde / anställd | 358 265 kr | 451 556 kr | 420 960 kr | 473 239 kr | 461 857 kr | 459 605 kr |
| EBITDA | −133 941 kr | 79 672 kr | −9 755 kr | 54 898 kr | 75 940 kr | 94 646 kr |
| Resultat | ||||||
| Nettoomsättning | 2 123 684 kr | 2 184 236 kr | 2 016 031 kr | 2 025 136 kr | 2 020 051 kr | 2 163 045 kr |
| Övriga rörelseintäkter | 270 kr | 13 380 kr | 0 kr | 150 144 kr | 533 607 kr | 411 539 kr |
| Personalkostnader | 1 208 735 kr | 1 274 996 kr | 1 272 634 kr | 1 364 818 kr | 1 771 486 kr | 1 743 772 kr |
| Av- och nedskrivningar | , | , | , | , | , | 0 kr |
| Rörelseresultat | −133 941 kr | 79 672 kr | −9 755 kr | 54 898 kr | 75 940 kr | 94 646 kr |
| Räntekostnader | 30 177 kr | 19 419 kr | 20 319 kr | 23 204 kr | 25 057 kr | 21 579 kr |
| Resultat efter fin. poster | −164 000 kr | 60 472 kr | −27 655 kr | 31 706 kr | 50 883 kr | 73 067 kr |
| Årets resultat | −164 000 kr | 60 472 kr | −27 655 kr | 31 706 kr | 50 883 kr | 73 067 kr |
| Balans | ||||||
| Summa tillgångar | 534 156 kr | 543 190 kr | 476 603 kr | 501 475 kr | 534 176 kr | 648 437 kr |
| Anläggningstillgångar | 0 kr | 0 kr | 0 kr | 0 kr | 0 kr | 0 kr |
| Omsättningstillgångar | 534 156 kr | 543 190 kr | 476 603 kr | 501 475 kr | 534 176 kr | 648 437 kr |
| Varulager | 310 036 kr | 332 462 kr | 269 627 kr | 265 823 kr | 229 297 kr | 255 742 kr |
| Kassa och bank | 171 586 kr | 156 406 kr | 141 832 kr | 176 921 kr | 246 865 kr | 166 607 kr |
| Eget kapital | 53 482 kr | 217 482 kr | 157 011 kr | 184 666 kr | 152 960 kr | 102 077 kr |
| Aktiekapital | 100 000 kr | 100 000 kr | 100 000 kr | 100 000 kr | 100 000 kr | 100 000 kr |
| Balanserat resultat | 117 483 kr | 57 011 kr | 84 666 kr | 52 960 kr | 2 077 kr | −120 990 kr |
| Långfristiga skulder | 139 148 kr | 43 994 kr | 2 570 kr | , | 0 kr | 80 685 kr |
| Kortfristiga skulder | 341 526 kr | 281 714 kr | 317 022 kr | 316 809 kr | 381 216 kr | 465 675 kr |
| Personal | ||||||
| Medelantal anställda | 3 | 3 | 3 | 3 | 4 | 4 |
Källdokument
Varje siffra ovan är läst ur bolagets egen inlämnade årsredovisning. Öppna dokumentet och kontrollera själv, vi länkar till originalet, inte till en sammanfattning.
- Årsredovisning 2025 ↗
- Årsredovisning 2024 ↗
- Årsredovisning 2023 ↗
- Årsredovisning 2022 ↗
- Årsredovisning 2021 ↗
- Årsredovisning 2020 ↗
Dokumenten hämtas direkt från Bolagsverket när du klickar.
Jämför Örjan Gustafsson Barber Shop Aktiebolag med andra
Siffrorna kommer ur bolagets egen digitala årsredovisning hos Bolagsverket. Saknas ett tal är cellen tom, vi gissar aldrig fram ett värde. Så fungerar bevakningen →