Malmbäcks Alltjänst Aktiebolag, nyckeltal och bokslut
556373-5918 · Aktiebolag · Malmbäck · SNI 69201 Redovisning och bokföring; skatterådgivning
Omsättningen växte 50 % till 178 tkr 2025. Rörelsemarginalen var 3 %, soliditeten 99 %, 0 anställda i snitt.
8 analyserade räkenskapsår ur bolagets digitala årsredovisningar
Ur senaste bokslutet
Uppgifterna är hämtade direkt ur bolagets inlämnade digitala årsredovisningar. Ingen sammanvägd bedömning, inget betyg och inget kreditomdöme.
- TillväxtOmsättningen ökade 49,9 % mot föregående år.
- LönsamhetRörelsemarginal 2,9 %.
- Finansiell styrkaSoliditet 99,2 %.
- Stabilitet2 av 3 senaste åren med vinst.
| Nyckeltal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Nyckeltal | ||||||||
| Soliditet | 99,2 % | 99,6 % | 98,5 % | 99,7 % | 99,3 % | 99,0 % | 97,9 % | 96,5 % |
| Rörelsemarginal | 2,9 % | −150,9 % | −12,9 % | −94,2 % | −51,1 % | −191,5 % | −201,2 % | −38,7 % |
| Vinstmarginal | 40,1 % | −88,3 % | 15,8 % | −25,2 % | 46,3 % | −100,7 % | 130,7 % | −19,1 % |
| Kassalikviditet | 109,08 | 117,12 | 54,99 | 127,95 | 125,35 | 97,62 | 152,36 | 46,53 |
| Skuldsättningsgrad | 0,01 | 0,00 | 0,01 | 0,00 | 0,00 | 0,00 | 0,00 | 0,01 |
| Avkastning eget kapital | 2,1 % | −2,8 % | 0,9 % | −0,4 % | 0,9 % | −1,3 % | 1,0 % | −0,3 % |
| Avkastning totalt kapital | 2,1 % | −2,8 % | 0,9 % | −0,4 % | 0,9 % | −1,3 % | 2,1 % | 0,8 % |
| EBITDA | 33 813 kr | −98 225 kr | 43 920 kr | −7 264 kr | 22 246 kr | −18 693 kr | −18 967 kr | 23 616 kr |
| Resultat | ||||||||
| Nettoomsättning | 177 836 kr | 118 658 kr | 231 899 kr | 67 400 kr | 77 344 kr | 55 679 kr | 37 268 kr | 65 568 kr |
| Övriga rörelseintäkter | 177 836 kr | 118 658 kr | 231 899 kr | 0 kr | 47 766 kr | 247 kr | 37 268 kr | 65 568 kr |
| Personalkostnader | 20 568 kr | 25 688 kr | 27 583 kr | 22 123 kr | 18 588 kr | 20 925 kr | 20 564 kr | 20 752 kr |
| Av- och nedskrivningar | 28 595 kr | 80 774 kr | 73 950 kr | 56 260 kr | 61 757 kr | 87 937 kr | 56 020 kr | 49 020 kr |
| Rörelseresultat | 5 218 kr | −178 999 kr | −30 030 kr | −63 524 kr | −39 511 kr | −106 630 kr | −74 987 kr | −25 404 kr |
| Räntekostnader | 61 kr | 0 kr | 240 kr | 1 kr | 659 kr | 295 kr | 50 665 kr | 50 665 kr |
| Resultat efter fin. poster | 71 331 kr | −104 819 kr | 36 681 kr | −16 980 kr | 35 780 kr | −56 046 kr | 48 695 kr | −12 528 kr |
| Skatt | , | 0 kr | 2 148 kr | 0 kr | 9 714 kr | 1 091 kr | 12 114 kr | 8 019 kr |
| Årets resultat | 71 331 kr | −80 075 kr | 9 789 kr | −1 397 kr | 36 823 kr | 1 710 kr | 93 408 kr | −23 196 kr |
| Utdelning (beslutad) | 400 000 kr | 200 000 kr | 200 000 kr | , | 100 000 kr | 100 000 kr | 500 000 kr | 100 000 kr |
| Utdelning (utbetald) | 400 000 kr | 200 000 kr | , | 100 000 kr | 100 000 kr | −500 000 kr | 100 000 kr | 100 000 kr |
| Balans | ||||||||
| Summa tillgångar | 3 460 830 kr | 3 775 093 kr | 4 101 897 kr | 4 042 293 kr | 4 161 239 kr | 4 238 795 kr | 4 794 721 kr | 4 870 098 kr |
| Anläggningstillgångar | 438 736 kr | 2 217 331 kr | 2 161 625 kr | 2 735 575 kr | 2 634 583 kr | 2 696 340 kr | 2 571 777 kr | 3 627 797 kr |
| Omsättningstillgångar | 3 022 094 kr | 1 557 762 kr | 1 940 272 kr | 1 306 718 kr | 1 526 656 kr | 1 542 455 kr | 2 222 944 kr | 1 242 301 kr |
| Varulager | , | , | , | , | , | , | 0 kr | 7 000 kr |
| Kassa och bank | 2 228 485 kr | 679 436 kr | 1 015 452 kr | 413 242 kr | 775 752 kr | 707 156 kr | 1 373 397 kr | 320 756 kr |
| Eget kapital | 3 433 125 kr | 3 761 793 kr | 4 041 869 kr | 4 032 080 kr | 4 133 477 kr | 4 196 654 kr | 4 694 944 kr | 4 701 536 kr |
| Aktiekapital | 100 000 kr | 100 000 kr | 100 000 kr | 100 000 kr | 100 000 kr | 100 000 kr | 100 000 kr | 100 000 kr |
| Balanserat resultat | 3 241 794 kr | 3 721 868 kr | 3 913 477 kr | 3 913 477 kr | 3 976 654 kr | 4 574 944 kr | 4 481 536 kr | 4 604 732 kr |
| Kortfristiga skulder | 27 705 kr | 13 300 kr | 35 284 kr | 10 213 kr | 12 179 kr | 15 801 kr | 14 590 kr | 26 548 kr |
| Personal | ||||||||
| Medelantal anställda | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
Källdokument
Varje siffra ovan är läst ur bolagets egen inlämnade årsredovisning. Öppna dokumentet och kontrollera själv, vi länkar till originalet, inte till en sammanfattning.
- Årsredovisning 2025 ↗
- Årsredovisning 2024 ↗
- Årsredovisning 2023 ↗
- Årsredovisning 2022 ↗
- Årsredovisning 2021 ↗
- Årsredovisning 2020 ↗
- Årsredovisning 2019 ↗
- Årsredovisning 2018 ↗
Dokumenten hämtas direkt från Bolagsverket när du klickar.
Jämför Malmbäcks Alltjänst Aktiebolag med andra
Siffrorna kommer ur bolagets egen digitala årsredovisning hos Bolagsverket. Saknas ett tal är cellen tom, vi gissar aldrig fram ett värde. Så fungerar bevakningen →