Pintox Måleri Aktiebolag, nyckeltal och bokslut
556370-9269 · Aktiebolag · SNI 43341 Måleriarbeten
Omsättningen minskade 46 % till 668 tkr 2026. Rörelsemarginalen var 10 %, soliditeten -11 %, 1 anställda i snitt.
3 analyserade räkenskapsår ur bolagets digitala årsredovisningar
Ur senaste bokslutet
Uppgifterna är hämtade direkt ur bolagets inlämnade digitala årsredovisningar. Ingen sammanvägd bedömning, inget betyg och inget kreditomdöme.
- TillväxtOmsättningen minskade 45,5 % mot föregående år.
- LönsamhetRörelsemarginal 9,7 %.
- Finansiell styrkaSoliditet -11,0 %.
- Stabilitet1 av 3 senaste åren med vinst.
Övriga noteringar ur bokslutet
- Eget kapital var negativt vid bokslutet 2026.
- Soliditeten var -11,0 %, tunn buffert mot förluster.
- Omsättningen har minskat varje år sedan 2024.
| Nyckeltal | 2026 | 2025 | 2024 |
|---|---|---|---|
| Nyckeltal | |||
| Soliditet | −11,0 % | −34,4 % | −9,4 % |
| Rörelsemarginal | 9,7 % | −1,1 % | −3,9 % |
| Vinstmarginal | 5,8 % | −3,9 % | −6,3 % |
| Kassalikviditet | 0,62 | 0,42 | 0,62 |
| Skuldsättningsgrad | −10,06 | −3,90 | −11,66 |
| Avkastning eget kapital | −105,8 % | 63,2 % | 285,0 % |
| Avkastning totalt kapital | 19,7 % | −5,5 % | −16,2 % |
| Personalkostnad / anställd | 96 471 kr | 567 920 kr | , |
| Omsättning / anställd | 667 931 kr | 1 226 541 kr | , |
| Rörelseresultat / anställd | 65 056 kr | −13 245 kr | , |
| Förädlingsvärde / anställd | 167 027 kr | 554 675 kr | , |
| EBITDA | 70 556 kr | −13 245 kr | −49 107 kr |
| Resultat | |||
| Nettoomsättning | 667 931 kr | 1 226 541 kr | 1 255 833 kr |
| Övriga rörelseintäkter | 572 931 kr | 1 226 542 kr | 1 255 832 kr |
| Personalkostnader | 96 471 kr | 567 920 kr | 604 939 kr |
| Av- och nedskrivningar | 5 500 kr | , | , |
| Rörelseresultat | 65 056 kr | −13 245 kr | −49 107 kr |
| Räntekostnader | 26 757 kr | 35 743 kr | 31 263 kr |
| Resultat efter fin. poster | 38 920 kr | −47 861 kr | −79 371 kr |
| Årets resultat | 38 920 kr | −47 861 kr | −79 371 kr |
| Balans | |||
| Summa tillgångar | 333 284 kr | 219 797 kr | 296 811 kr |
| Anläggningstillgångar | 104 500 kr | 0 kr | 0 kr |
| Omsättningstillgångar | 228 784 kr | 219 797 kr | 296 811 kr |
| Varulager | 0 kr | 95 000 kr | 95 000 kr |
| Eget kapital | −36 794 kr | −75 714 kr | −27 852 kr |
| Aktiekapital | 100 000 kr | 100 000 kr | 100 000 kr |
| Balanserat resultat | −178 014 kr | −130 153 kr | −50 781 kr |
| Kortfristiga skulder | 370 078 kr | 295 511 kr | 324 663 kr |
| Personal | |||
| Medelantal anställda | 1 | 1 | , |
Källdokument
Varje siffra ovan är läst ur bolagets egen inlämnade årsredovisning. Öppna dokumentet och kontrollera själv, vi länkar till originalet, inte till en sammanfattning.
Dokumenten hämtas direkt från Bolagsverket när du klickar.
Jämför Pintox Måleri Aktiebolag med andra
Siffrorna kommer ur bolagets egen digitala årsredovisning hos Bolagsverket. Saknas ett tal är cellen tom, vi gissar aldrig fram ett värde. Så fungerar bevakningen →