City-Salongen Ulrika Noord AB, nyckeltal och bokslut
556370-0573 · Aktiebolag · Uddevalla · SNI 96210 Frisörer och barberare
Omsättningen växte 6 % till 1,5 mkr 2026. Rörelsemarginalen var 9 %, soliditeten 55 %, 2 anställda i snitt.
5 analyserade räkenskapsår ur bolagets digitala årsredovisningar
Ur senaste bokslutet
Uppgifterna är hämtade direkt ur bolagets inlämnade digitala årsredovisningar. Ingen sammanvägd bedömning, inget betyg och inget kreditomdöme.
- TillväxtOmsättningen ökade 6,4 % mot föregående år.
- LönsamhetRörelsemarginal 8,6 %.
- Finansiell styrkaSoliditet 55,4 %.
- Stabilitet3 av 3 senaste åren med vinst.
| Nyckeltal | 2026 | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 |
|---|---|---|---|---|---|
| Nyckeltal | |||||
| Soliditet | 55,4 % | 55,7 % | 67,5 % | 59,7 % | 63,4 % |
| Rörelsemarginal | 8,6 % | 6,2 % | 11,1 % | 3,4 % | 8,6 % |
| Vinstmarginal | 8,6 % | 6,7 % | 11,5 % | 3,4 % | 8,7 % |
| Kassalikviditet | 2,48 | 2,36 | 3,32 | 2,10 | 2,44 |
| Skuldsättningsgrad | 0,48 | 0,49 | 0,32 | 0,53 | 0,46 |
| Avkastning eget kapital | 46,9 % | 31,9 % | 50,7 % | 17,2 % | 32,9 % |
| Avkastning totalt kapital | 26,0 % | 17,8 % | 34,2 % | 10,3 % | 20,9 % |
| Personalkostnad / anställd | 688 537 kr | 787 716 kr | 730 581 kr | 640 586 kr | 558 639 kr |
| Omsättning / anställd | 1 031 955 kr | 1 119 499 kr | 1 118 372 kr | 905 423 kr | 840 082 kr |
| Rörelseresultat / anställd | 88 385 kr | 69 923 kr | 124 568 kr | 31 109 kr | 72 145 kr |
| Förädlingsvärde / anställd | 776 923 kr | 857 639 kr | 855 149 kr | 672 573 kr | 634 172 kr |
| EBITDA | 132 578 kr | 90 900 kr | 186 852 kr | 63 973 kr | 151 066 kr |
| Resultat | |||||
| Nettoomsättning | 1 547 932 kr | 1 455 349 kr | 1 677 558 kr | 1 810 846 kr | 1 680 164 kr |
| Övriga rörelseintäkter | 1 547 932 kr | 0 kr | 4 955 kr | 718 kr | 65 083 kr |
| Personalkostnader | 1 032 806 kr | 1 024 031 kr | 1 095 872 kr | 1 281 172 kr | 1 117 277 kr |
| Av- och nedskrivningar | , | , | 0 kr | 1 756 kr | 6 777 kr |
| Rörelseresultat | 132 578 kr | 90 900 kr | 186 852 kr | 62 217 kr | 144 289 kr |
| Räntekostnader | 585 kr | 74 kr | 132 kr | 91 kr | 154 kr |
| Resultat efter fin. poster | 133 220 kr | 97 498 kr | 193 070 kr | 62 401 kr | 145 589 kr |
| Skatt | 29 690 kr | 18 663 kr | 39 924 kr | 18 603 kr | 30 924 kr |
| Årets resultat | 103 530 kr | 49 835 kr | 144 146 kr | 43 798 kr | 114 665 kr |
| Utdelning (beslutad) | 125 000 kr | 125 000 kr | 125 000 kr | 125 000 kr | 125 000 kr |
| Utdelning (utbetald) | 125 000 kr | 125 000 kr | 125 000 kr | 125 000 kr | 100 000 kr |
| Balans | |||||
| Summa tillgångar | 513 715 kr | 548 819 kr | 564 805 kr | 605 937 kr | 698 918 kr |
| Anläggningstillgångar | 0 kr | 0 kr | 0 kr | 51 324 kr | 53 080 kr |
| Omsättningstillgångar | 513 715 kr | 548 819 kr | 564 805 kr | 554 613 kr | 645 838 kr |
| Varulager | 172 418 kr | 191 935 kr | 163 376 kr | 154 842 kr | 153 435 kr |
| Kassa och bank | 262 882 kr | 274 025 kr | 339 082 kr | 309 207 kr | 442 646 kr |
| Eget kapital | 284 352 kr | 305 822 kr | 380 986 kr | 361 840 kr | 443 043 kr |
| Aktiekapital | 100 000 kr | 100 000 kr | 100 000 kr | 100 000 kr | 100 000 kr |
| Balanserat resultat | 60 822 kr | 135 987 kr | 116 841 kr | 198 043 kr | 208 378 kr |
| Kortfristiga skulder | 137 363 kr | 150 997 kr | 120 819 kr | 190 097 kr | 201 875 kr |
| Personal | |||||
| Medelantal anställda | 1,5 | 1,3 | 1,5 | 2 | 2 |
Källdokument
Varje siffra ovan är läst ur bolagets egen inlämnade årsredovisning. Öppna dokumentet och kontrollera själv, vi länkar till originalet, inte till en sammanfattning.
- Årsredovisning 2026 ↗
- Årsredovisning 2025 ↗
- Årsredovisning 2024 ↗
- Årsredovisning 2023 ↗
- Årsredovisning 2022 ↗
Dokumenten hämtas direkt från Bolagsverket när du klickar.
Jämför City-Salongen Ulrika Noord AB med andra
Siffrorna kommer ur bolagets egen digitala årsredovisning hos Bolagsverket. Saknas ett tal är cellen tom, vi gissar aldrig fram ett värde. Så fungerar bevakningen →