Nordec Måleri Aktiebolag, nyckeltal och bokslut
556367-4497 · Aktiebolag · Malmö · SNI 43341 Måleriarbeten
Omsättningen växte 24 % till 33 mkr 2025. Rörelsemarginalen var 7 %, soliditeten 54 %, 34 anställda i snitt.
5 analyserade räkenskapsår ur bolagets digitala årsredovisningar
Ur senaste bokslutet
Uppgifterna är hämtade direkt ur bolagets inlämnade digitala årsredovisningar. Ingen sammanvägd bedömning, inget betyg och inget kreditomdöme.
- TillväxtOmsättningen ökade 23,7 % mot föregående år.
- LönsamhetRörelsemarginal 7,4 %.
- Finansiell styrkaSoliditet 53,6 %.
- Stabilitet3 av 3 senaste åren med vinst.
| Nyckeltal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 |
|---|---|---|---|---|---|
| Nyckeltal | |||||
| Soliditet | 53,6 % | 54,1 % | 55,7 % | 52,2 % | 55,3 % |
| Rörelsemarginal | 7,4 % | 3,4 % | 8,8 % | 9,3 % | 5,3 % |
| Vinstmarginal | 7,4 % | 4,1 % | 9,1 % | 9,2 % | 5,6 % |
| Kassalikviditet | 2,19 | 2,37 | 2,77 | 2,37 | 2,71 |
| Skuldsättningsgrad | 0,72 | 0,65 | 0,58 | 0,70 | 0,58 |
| Avkastning eget kapital | 32,8 % | 16,2 % | 34,2 % | 35,0 % | 19,1 % |
| Avkastning totalt kapital | 17,7 % | 8,9 % | 19,1 % | 18,3 % | 10,6 % |
| Personalkostnad / anställd | 611 655 kr | 564 877 kr | 506 603 kr | 567 164 kr | 554 260 kr |
| Omsättning / anställd | 971 762 kr | 834 925 kr | 824 552 kr | 978 598 kr | 934 493 kr |
| Rörelseresultat / anställd | 71 683 kr | 28 174 kr | 72 536 kr | 91 080 kr | 49 833 kr |
| Förädlingsvärde / anställd | 684 117 kr | 594 094 kr | 579 719 kr | 658 628 kr | 604 904 kr |
| EBITDA | 2 463 703 kr | 934 942 kr | 2 120 368 kr | 2 195 130 kr | 1 114 172 kr |
| Resultat | |||||
| Nettoomsättning | 33 039 919 kr | 26 717 588 kr | 23 912 000 kr | 23 486 358 kr | 20 558 840 kr |
| Övriga rörelseintäkter | 816 854 kr | 1 044 413 kr | 693 257 kr | 670 709 kr | 979 200 kr |
| Personalkostnader | 20 796 259 kr | 18 076 065 kr | 14 691 486 kr | 13 611 938 kr | 12 193 718 kr |
| Av- och nedskrivningar | 26 490 kr | 33 361 kr | 16 818 kr | 9 208 kr | 17 855 kr |
| Rörelseresultat | 2 437 213 kr | 901 581 kr | 2 103 550 kr | 2 185 922 kr | 1 096 317 kr |
| Räntekostnader | 8 049 kr | 18 825 kr | 2 598 kr | 3 727 kr | 7 245 kr |
| Resultat efter fin. poster | 2 432 562 kr | 1 099 357 kr | 2 174 931 kr | 2 158 306 kr | 1 142 011 kr |
| Skatt | 623 817 kr | 242 085 kr | 444 278 kr | 483 127 kr | 237 892 kr |
| Årets resultat | 2 108 745 kr | 857 272 kr | 1 696 653 kr | 1 675 179 kr | 904 119 kr |
| Utdelning (beslutad) | 3 000 000 kr | 1 500 000 kr | 900 000 kr | 1 500 000 kr | 1 500 000 kr |
| Utdelning (utbetald) | 1 500 000 kr | 900 000 kr | 1 500 000 kr | , | , |
| Balans | |||||
| Summa tillgångar | 13 822 705 kr | 12 569 628 kr | 11 421 490 kr | 11 793 629 kr | 10 816 954 kr |
| Anläggningstillgångar | 2 059 520 kr | 2 086 010 kr | 1 132 500 kr | 1 627 519 kr | 1 389 080 kr |
| Omsättningstillgångar | 11 763 185 kr | 10 483 618 kr | 10 288 990 kr | 10 166 110 kr | 9 427 874 kr |
| Kassa och bank | 4 593 862 kr | 4 353 943 kr | 4 026 557 kr | 6 574 507 kr | 5 377 256 kr |
| Eget kapital | 7 410 797 kr | 6 802 052 kr | 6 357 365 kr | 6 160 711 kr | 5 985 532 kr |
| Aktiekapital | 112 000 kr | 112 000 kr | 112 000 kr | 112 000 kr | 112 000 kr |
| Balanserat resultat | 5 167 452 kr | 5 810 180 kr | 4 526 112 kr | 4 350 932 kr | 4 946 813 kr |
| Kortfristiga skulder | 5 361 908 kr | 4 417 576 kr | 3 714 125 kr | 4 282 918 kr | 3 481 422 kr |
| Personal | |||||
| Medelantal anställda | 34 | 32 | 29 | 24 | 22 |
Källdokument
Varje siffra ovan är läst ur bolagets egen inlämnade årsredovisning. Öppna dokumentet och kontrollera själv, vi länkar till originalet, inte till en sammanfattning.
- Årsredovisning 2025 ↗
- Årsredovisning 2024 ↗
- Årsredovisning 2023 ↗
- Årsredovisning 2022 ↗
- Årsredovisning 2021 ↗
Dokumenten hämtas direkt från Bolagsverket när du klickar.
Jämför Nordec Måleri Aktiebolag med andra
Siffrorna kommer ur bolagets egen digitala årsredovisning hos Bolagsverket. Saknas ett tal är cellen tom, vi gissar aldrig fram ett värde. Så fungerar bevakningen →