Järfälla BadrumsRenovering Aktiebolag, nyckeltal och bokslut
556360-7851 · Aktiebolag · Järfälla · SNI 43330 Golv- och väggbeläggningsarbeten
Omsättningen minskade 14 % till 20,3 mkr 2026. Rörelsemarginalen var -8 %, soliditeten 46 %, 14 anställda i snitt.
6 analyserade räkenskapsår ur bolagets digitala årsredovisningar
Ur senaste bokslutet
Uppgifterna är hämtade direkt ur bolagets inlämnade digitala årsredovisningar. Ingen sammanvägd bedömning, inget betyg och inget kreditomdöme.
- TillväxtOmsättningen minskade 14,5 % mot föregående år.
- LönsamhetRörelsemarginal -8,4 %.
- Finansiell styrkaSoliditet 46,0 %.
- Stabilitet3 av 3 senaste åren med vinst.
Övriga noteringar ur bokslutet
- Omsättningen har minskat varje år sedan 2024.
| Nyckeltal | 2026 | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Nyckeltal | ||||||
| Soliditet | 46,0 % | 43,4 % | 36,9 % | 31,7 % | 28,7 % | 36,6 % |
| Rörelsemarginal | −8,4 % | 0,3 % | 1,0 % | −1,6 % | 1,8 % | 1,9 % |
| Vinstmarginal | −4,3 % | 0,7 % | 1,4 % | −1,3 % | 2,1 % | 2,1 % |
| Kassalikviditet | 1,67 | 1,70 | 1,65 | 1,53 | 1,60 | 1,91 |
| Skuldsättningsgrad | 1,17 | 1,20 | 1,53 | 1,88 | 2,02 | 1,35 |
| Avkastning eget kapital | −29,2 % | 6,0 % | 14,4 % | −15,2 % | 25,2 % | 21,6 % |
| Avkastning totalt kapital | −13,4 % | 2,6 % | 5,4 % | −4,8 % | 7,2 % | 7,9 % |
| Personalkostnad / anställd | 796 300 kr | 742 163 kr | 700 413 kr | 623 946 kr | 620 048 kr | 601 684 kr |
| Omsättning / anställd | 1 451 856 kr | 1 485 386 kr | 1 459 697 kr | 1 320 945 kr | 1 316 751 kr | 1 341 172 kr |
| Rörelseresultat / anställd | −121 673 kr | 4 050 kr | 15 008 kr | −21 107 kr | 23 351 kr | 25 889 kr |
| Förädlingsvärde / anställd | 674 627 kr | 749 631 kr | 718 013 kr | 605 950 kr | 646 510 kr | 629 287 kr |
| EBITDA | −1 703 426 kr | 119 491 kr | 299 206 kr | −323 934 kr | 476 322 kr | 524 457 kr |
| Resultat | ||||||
| Nettoomsättning | 20 325 989 kr | 23 766 176 kr | 24 814 843 kr | 23 777 007 kr | 23 701 511 kr | 25 482 272 kr |
| Övriga rörelseintäkter | 42 kr | 37 940 kr | 63 968 kr | 34 869 kr | 431 094 kr | 83 590 kr |
| Personalkostnader | 11 148 205 kr | 11 874 611 kr | 11 907 023 kr | 11 231 033 kr | 11 160 860 kr | 11 431 999 kr |
| Av- och nedskrivningar | 0 kr | 54 689 kr | 44 071 kr | 55 997 kr | 55 997 kr | 32 559 kr |
| Rörelseresultat | −1 703 426 kr | 64 802 kr | 255 135 kr | −379 931 kr | 420 325 kr | 491 898 kr |
| Räntekostnader | 2 788 kr | 62 kr | 2 921 kr | 1 785 kr | 79 kr | 1 712 kr |
| Resultat efter fin. poster | −869 815 kr | 160 239 kr | 343 494 kr | −306 716 kr | 495 246 kr | 545 186 kr |
| Skatt | 0 kr | 24 792 kr | 86 557 kr | 12 268 kr | 110 885 kr | 98 223 kr |
| Årets resultat | 310 185 kr | 285 447 kr | 366 937 kr | 51 016 kr | 444 361 kr | 299 071 kr |
| Utdelning (beslutad) | 497 000 kr | , | , | , | , | 1 000 000 kr |
| Balans | ||||||
| Summa tillgångar | 6 467 874 kr | 6 146 755 kr | 6 458 310 kr | 6 351 525 kr | 6 842 208 kr | 6 886 193 kr |
| Anläggningstillgångar | 464 040 kr | 464 040 kr | 239 689 kr | 283 761 kr | 339 758 kr | 395 755 kr |
| Omsättningstillgångar | 6 003 834 kr | 5 682 715 kr | 6 218 621 kr | 6 067 764 kr | 6 502 450 kr | 6 490 438 kr |
| Varulager | 169 818 kr | 238 710 kr | 196 474 kr | 243 092 kr | 170 382 kr | , |
| Kassa och bank | 884 105 kr | 1 209 375 kr | 1 332 053 kr | 1 176 384 kr | 1 357 765 kr | 453 985 kr |
| Eget kapital | 2 977 931 kr | 2 667 746 kr | 2 382 300 kr | 2 015 362 kr | 1 964 346 kr | 2 519 986 kr |
| Aktiekapital | 100 000 kr | 100 000 kr | 100 000 kr | 100 000 kr | 100 000 kr | 100 000 kr |
| Balanserat resultat | 2 547 746 kr | 2 262 300 kr | 1 895 362 kr | 1 844 346 kr | 1 399 985 kr | 2 100 915 kr |
| Kortfristiga skulder | 3 489 943 kr | 3 199 009 kr | 3 646 010 kr | 3 796 163 kr | 3 967 862 kr | 3 396 207 kr |
| Personal | ||||||
| Medelantal anställda | 14 | 16 | 17 | 18 | 18 | 19 |
Källdokument
Varje siffra ovan är läst ur bolagets egen inlämnade årsredovisning. Öppna dokumentet och kontrollera själv, vi länkar till originalet, inte till en sammanfattning.
- Årsredovisning 2026 ↗
- Årsredovisning 2025 ↗
- Årsredovisning 2024 ↗
- Årsredovisning 2023 ↗
- Årsredovisning 2022 ↗
- Årsredovisning 2021 ↗
Dokumenten hämtas direkt från Bolagsverket när du klickar.
Jämför Järfälla BadrumsRenovering Aktiebolag med andra
Siffrorna kommer ur bolagets egen digitala årsredovisning hos Bolagsverket. Saknas ett tal är cellen tom, vi gissar aldrig fram ett värde. Så fungerar bevakningen →