Affärsmäklaren Pelle Lundahl Aktiebolag, nyckeltal och bokslut
556358-5941 · Aktiebolag · Järfälla · SNI 68310 Förmedling avseende fastighetsverksamhet
Omsättningen minskade 100 % till 0 kr 2025. Soliditeten 97 %, 1 anställda i snitt.
7 analyserade räkenskapsår ur bolagets digitala årsredovisningar
Ur senaste bokslutet
Uppgifterna är hämtade direkt ur bolagets inlämnade digitala årsredovisningar. Ingen sammanvägd bedömning, inget betyg och inget kreditomdöme.
- TillväxtOmsättningen minskade 100,0 % mot föregående år.
- LönsamhetRörelsemarginal saknas i bokslutet.
- Finansiell styrkaSoliditet 97,1 %.
- Stabilitet3 av 3 senaste åren med vinst.
| Nyckeltal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Nyckeltal | |||||||
| Soliditet | 97,1 % | 97,7 % | 87,3 % | 86,6 % | 87,5 % | 90,0 % | 90,3 % |
| Rörelsemarginal | , | −19408400,0 % | , | , | , | , | , |
| Vinstmarginal | , | −970000,0 % | , | , | , | , | , |
| Kassalikviditet | 20,08 | 24,55 | 16,49 | 27,06 | 28,76 | 28,95 | 30,94 |
| Skuldsättningsgrad | 0,03 | 0,02 | 0,05 | 0,04 | 0,04 | 0,04 | 0,04 |
| Avkastning eget kapital | 7,3 % | −3,8 % | 3,6 % | 9,3 % | 14,8 % | −1,5 % | 10,4 % |
| Avkastning totalt kapital | 7,1 % | −3,7 % | 3,2 % | 8,1 % | 13,0 % | −1,3 % | 9,5 % |
| Personalkostnad / anställd | 185 152 kr | , | , | , | , | , | , |
| Omsättning / anställd | 0 kr | , | , | , | , | , | , |
| Rörelseresultat / anställd | −195 648 kr | , | , | , | , | , | , |
| Förädlingsvärde / anställd | −10 496 kr | , | , | , | , | , | , |
| EBITDA | −195 648 kr | −194 084 kr | −30 645 kr | −16 699 kr | −12 712 kr | −14 540 kr | −11 171 kr |
| Resultat | |||||||
| Nettoomsättning | 0 kr | 1 kr | 0 kr | 0 kr | 0 kr | 0 kr | 0 kr |
| Övriga rörelseintäkter | 0 kr | 1 kr | 0 kr | 0 kr | 0 kr | 0 kr | 0 kr |
| Personalkostnader | 185 152 kr | 178 540 kr | 12 849 kr | , | , | , | , |
| Rörelseresultat | −195 648 kr | −194 084 kr | −30 645 kr | −16 699 kr | −12 712 kr | −14 540 kr | −11 171 kr |
| Räntekostnader | 3 kr | 2 kr | 116 kr | 99 kr | 99 kr | 99 kr | 102 kr |
| Resultat efter fin. poster | 20 183 kr | −9 700 kr | 8 735 kr | 21 936 kr | 32 526 kr | −3 022 kr | 21 292 kr |
| Skatt | 1 083 kr | 0 kr | 2 523 kr | 3 856 kr | 5 232 kr | 113 kr | , |
| Årets resultat | 19 100 kr | 13 979 kr | 8 849 kr | 14 589 kr | 19 145 kr | −3 135 kr | 16 002 kr |
| Balans | |||||||
| Summa tillgångar | 285 233 kr | 263 728 kr | 279 249 kr | 271 237 kr | 251 894 kr | 223 564 kr | 226 291 kr |
| Anläggningstillgångar | 0 kr | 0 kr | 0 kr | 0 kr | 0 kr | 0 kr | 0 kr |
| Omsättningstillgångar | 285 233 kr | 263 728 kr | 279 249 kr | 271 237 kr | 251 894 kr | 223 564 kr | 226 291 kr |
| Varulager | 116 427 kr | 116 427 kr | 84 337 kr | , | , | , | , |
| Kassa och bank | 443 kr | 4 356 kr | 36 071 kr | 19 179 kr | 10 213 kr | 4 544 kr | 19 145 kr |
| Eget kapital | 276 828 kr | 257 728 kr | 243 749 kr | 234 899 kr | 220 310 kr | 201 165 kr | 204 301 kr |
| Aktiekapital | 100 000 kr | 100 000 kr | 100 000 kr | 100 000 kr | 100 000 kr | 100 000 kr | 100 000 kr |
| Balanserat resultat | 142 327 kr | 128 348 kr | 119 499 kr | 85 767 kr | 85 767 kr | 88 902 kr | 72 900 kr |
| Kortfristiga skulder | 8 405 kr | 6 000 kr | 11 821 kr | 10 022 kr | 8 759 kr | 7 723 kr | 7 314 kr |
| Personal | |||||||
| Medelantal anställda | 1 | , | , | , | , | , | , |
Källdokument
Varje siffra ovan är läst ur bolagets egen inlämnade årsredovisning. Öppna dokumentet och kontrollera själv, vi länkar till originalet, inte till en sammanfattning.
- Årsredovisning 2025 ↗
- Årsredovisning 2024 ↗
- Årsredovisning 2023 ↗
- Årsredovisning 2022 ↗
- Årsredovisning 2021 ↗
- Årsredovisning 2020 ↗
- Årsredovisning 2019 ↗
Dokumenten hämtas direkt från Bolagsverket när du klickar.
Jämför Affärsmäklaren Pelle Lundahl Aktiebolag med andra
Siffrorna kommer ur bolagets egen digitala årsredovisning hos Bolagsverket. Saknas ett tal är cellen tom, vi gissar aldrig fram ett värde. Så fungerar bevakningen →