Lars Nordströms Rör Aktiebolag, nyckeltal och bokslut
556356-2437 · Aktiebolag · SNI 43221 Värme- och sanitetsarbeten
Omsättningen minskade 5 % till 8,4 mkr 2026. Rörelsemarginalen var 12 %, soliditeten 60 %, 3 anställda i snitt.
4 analyserade räkenskapsår ur bolagets digitala årsredovisningar
Ur senaste bokslutet
Uppgifterna är hämtade direkt ur bolagets inlämnade digitala årsredovisningar. Ingen sammanvägd bedömning, inget betyg och inget kreditomdöme.
- TillväxtOmsättningen minskade 5,1 % mot föregående år.
- LönsamhetRörelsemarginal 12,4 %.
- Finansiell styrkaSoliditet 59,5 %.
- Stabilitet3 av 3 senaste åren med vinst.
| Nyckeltal | 2026 | 2025 | 2024 | 2023 |
|---|---|---|---|---|
| Nyckeltal | ||||
| Soliditet | 59,5 % | 66,7 % | 68,2 % | 68,3 % |
| Rörelsemarginal | 12,4 % | 17,7 % | 15,3 % | 14,6 % |
| Vinstmarginal | 12,6 % | 18,2 % | 16,0 % | 19,5 % |
| Kassalikviditet | 1,98 | 3,38 | 2,76 | 2,78 |
| Skuldsättningsgrad | 0,58 | 0,40 | 0,47 | 0,46 |
| Avkastning eget kapital | 34,3 % | 53,9 % | 56,1 % | 51,8 % |
| Avkastning totalt kapital | 20,4 % | 36,0 % | 38,3 % | 35,4 % |
| Personalkostnad / anställd | 903 916 kr | 568 032 kr | 476 239 kr | 533 543 kr |
| Omsättning / anställd | 2 814 713 kr | 2 223 878 kr | 1 899 922 kr | 1 792 902 kr |
| Rörelseresultat / anställd | 349 150 kr | 392 914 kr | 290 877 kr | 261 618 kr |
| Förädlingsvärde / anställd | 1 270 014 kr | 961 981 kr | 773 771 kr | 805 646 kr |
| EBITDA | 1 098 294 kr | 1 575 794 kr | 1 190 128 kr | 1 088 413 kr |
| Resultat | ||||
| Nettoomsättning | 8 444 139 kr | 8 895 511 kr | 7 599 687 kr | 7 171 608 kr |
| Övriga rörelseintäkter | 8 405 299 kr | 0 kr | 6 169 kr | −273 000 kr |
| Personalkostnader | 2 711 748 kr | 2 272 128 kr | 1 904 956 kr | 2 134 170 kr |
| Av- och nedskrivningar | 50 844 kr | 4 140 kr | 26 622 kr | 41 943 kr |
| Rörelseresultat | 1 047 450 kr | 1 571 654 kr | 1 163 506 kr | 1 046 470 kr |
| Räntekostnader | 759 kr | 1 674 kr | 1 864 kr | 253 kr |
| Resultat efter fin. poster | 1 066 837 kr | 1 618 991 kr | 1 212 218 kr | 1 399 012 kr |
| Skatt | 223 316 kr | 273 998 kr | 254 628 kr | 217 995 kr |
| Årets resultat | 843 521 kr | 1 044 993 kr | 957 590 kr | 1 181 017 kr |
| Utdelning (beslutad) | 0 kr | 740 000 kr | 200 000 kr | 1 500 000 kr |
| Utdelning (utbetald) | 740 000 kr | 200 000 kr | 1 500 000 kr | 1 800 000 kr |
| Balans | ||||
| Summa tillgångar | 5 222 068 kr | 4 507 547 kr | 3 167 496 kr | 3 955 303 kr |
| Anläggningstillgångar | 1 239 265 kr | 20 720 kr | 0 kr | 104 622 kr |
| Omsättningstillgångar | 3 982 803 kr | 4 486 827 kr | 3 167 496 kr | 3 850 681 kr |
| Varulager | 387 072 kr | 425 912 kr | 385 554 kr | 365 094 kr |
| Kassa och bank | 2 361 525 kr | 3 436 107 kr | 1 774 531 kr | 1 751 511 kr |
| Eget kapital | 3 108 019 kr | 3 004 498 kr | 2 159 505 kr | 2 701 915 kr |
| Aktiekapital | 100 000 kr | 100 000 kr | 100 000 kr | 100 000 kr |
| Balanserat resultat | 2 144 498 kr | 1 839 505 kr | 1 081 915 kr | 1 400 898 kr |
| Kortfristiga skulder | 1 814 049 kr | 1 203 049 kr | 1 007 991 kr | 1 253 388 kr |
| Personal | ||||
| Medelantal anställda | 3 | 4 | 4 | 4 |
Källdokument
Varje siffra ovan är läst ur bolagets egen inlämnade årsredovisning. Öppna dokumentet och kontrollera själv, vi länkar till originalet, inte till en sammanfattning.
Dokumenten hämtas direkt från Bolagsverket när du klickar.
Jämför Lars Nordströms Rör Aktiebolag med andra
Siffrorna kommer ur bolagets egen digitala årsredovisning hos Bolagsverket. Saknas ett tal är cellen tom, vi gissar aldrig fram ett värde. Så fungerar bevakningen →