K.S. Öberg Måleri Aktiebolag, nyckeltal och bokslut
556355-9086 · Aktiebolag · Nordmaling · SNI 43341 Måleriarbeten
Omsättningen minskade 3 % till 986 tkr 2025. Rörelsemarginalen var 0 %, soliditeten 67 %, 1 anställda i snitt.
8 analyserade räkenskapsår ur bolagets digitala årsredovisningar
Ur senaste bokslutet
Uppgifterna är hämtade direkt ur bolagets inlämnade digitala årsredovisningar. Ingen sammanvägd bedömning, inget betyg och inget kreditomdöme.
- TillväxtOmsättningen minskade 3,0 % mot föregående år.
- LönsamhetRörelsemarginal 0,2 %.
- Finansiell styrkaSoliditet 67,1 %.
- Stabilitet1 av 3 senaste åren med vinst.
| Nyckeltal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Nyckeltal | ||||||||
| Soliditet | 67,1 % | 29,1 % | 22,3 % | 37,8 % | 32,0 % | 27,2 % | 35,8 % | 21,4 % |
| Rörelsemarginal | 0,2 % | −4,0 % | 1,3 % | 0,4 % | 0,3 % | 0,7 % | 2,2 % | −0,2 % |
| Vinstmarginal | −0,8 % | −5,1 % | 0,2 % | −0,2 % | −0,2 % | 0,0 % | 2,0 % | −0,8 % |
| Kassalikviditet | 2,17 | 0,87 | 1,15 | 1,00 | 1,22 | 2,03 | 0,97 | 0,63 |
| Skuldsättningsgrad | 0,49 | 2,43 | 3,48 | 1,64 | 2,13 | 2,68 | 1,80 | 3,67 |
| Avkastning eget kapital | −4,3 % | −61,7 % | 3,9 % | −3,1 % | −2,5 % | 0,4 % | 26,2 % | −14,8 % |
| Avkastning totalt kapital | 0,8 % | −13,9 % | 5,4 % | 2,2 % | 1,1 % | 1,9 % | 10,2 % | −0,9 % |
| Personalkostnad / anställd | 484 932 kr | 537 526 kr | 464 697 kr | 554 076 kr | 559 886 kr | 540 359 kr | 538 972 kr | 366 955 kr |
| Omsättning / anställd | 986 269 kr | 1 016 980 kr | 962 652 kr | 944 796 kr | 989 803 kr | 794 964 kr | 944 281 kr | 827 693 kr |
| Rörelseresultat / anställd | 2 335 kr | −40 488 kr | 12 447 kr | 4 076 kr | 2 592 kr | 5 319 kr | 20 629 kr | −1 750 kr |
| Förädlingsvärde / anställd | 508 662 kr | 512 318 kr | 479 112 kr | 560 963 kr | 567 163 kr | 551 701 kr | 568 207 kr | 372 767 kr |
| EBITDA | 23 730 kr | −25 208 kr | 14 415 kr | 6 887 kr | 7 277 kr | 11 342 kr | 29 235 kr | 6 974 kr |
| Resultat | ||||||||
| Nettoomsättning | 986 269 kr | 1 016 980 kr | 962 652 kr | 944 796 kr | 989 803 kr | 794 964 kr | 944 281 kr | 993 232 kr |
| Övriga rörelseintäkter | 986 269 kr | 0 kr | 250 kr | 44 866 kr | 0 kr | 102 096 kr | 939 281 kr | 1 003 232 kr |
| Personalkostnader | 484 932 kr | 537 526 kr | 464 697 kr | 554 076 kr | 559 886 kr | 540 359 kr | 538 972 kr | 440 346 kr |
| Av- och nedskrivningar | 21 395 kr | 15 280 kr | 1 968 kr | 2 811 kr | 4 685 kr | 6 023 kr | 8 606 kr | 9 074 kr |
| Rörelseresultat | 2 335 kr | −40 488 kr | 12 447 kr | 4 076 kr | 2 592 kr | 5 319 kr | 20 629 kr | −2 100 kr |
| Räntekostnader | 10 663 kr | 11 719 kr | 10 420 kr | 6 256 kr | 4 377 kr | 4 996 kr | 1 651 kr | 5 615 kr |
| Resultat efter fin. poster | −8 328 kr | −52 207 kr | 2 027 kr | −2 180 kr | −1 785 kr | 323 kr | 18 978 kr | −7 715 kr |
| Skatt | 18 155 kr | 45 kr | 20 564 kr | , | , | , | , | , |
| Årets resultat | 9 827 kr | −52 162 kr | −18 537 kr | −2 180 kr | −1 785 kr | 323 kr | 18 978 kr | −7 715 kr |
| Balans | ||||||||
| Summa tillgångar | 289 721 kr | 290 429 kr | 231 962 kr | 186 041 kr | 226 969 kr | 273 130 kr | 202 764 kr | 244 200 kr |
| Anläggningstillgångar | 42 917 kr | 64 312 kr | 4 592 kr | 6 560 kr | 9 371 kr | 14 056 kr | 20 079 kr | 28 684 kr |
| Omsättningstillgångar | 246 804 kr | 226 117 kr | 227 370 kr | 179 481 kr | 217 598 kr | 259 074 kr | 182 685 kr | 215 516 kr |
| Varulager | 40 000 kr | 130 000 kr | 128 000 kr | 65 000 kr | 85 337 kr | 23 337 kr | 60 137 kr | 95 137 kr |
| Kassa och bank | 61 044 kr | , | , | , | , | , | , | 13 931 kr |
| Eget kapital | 194 474 kr | 84 647 kr | 51 808 kr | 70 345 kr | 72 525 kr | 74 310 kr | 72 511 kr | 52 249 kr |
| Aktiekapital | 25 000 kr | 25 000 kr | 100 000 kr | 100 000 kr | 100 000 kr | 100 000 kr | 100 000 kr | 100 000 kr |
| Balanserat resultat | 159 646 kr | 111 808 kr | −29 655 kr | −47 475 kr | −45 690 kr | 20 454 kr | −66 467 kr | −60 036 kr |
| Långfristiga skulder | 0 kr | 95 581 kr | 94 095 kr | 1 361 kr | 46 258 kr | 82 828 kr | 3 324 kr | 0 kr |
| Kortfristiga skulder | 95 247 kr | 110 201 kr | 86 059 kr | 114 335 kr | 108 186 kr | 115 992 kr | 126 929 kr | 191 951 kr |
| Personal | ||||||||
| Medelantal anställda | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1,2 |
Källdokument
Varje siffra ovan är läst ur bolagets egen inlämnade årsredovisning. Öppna dokumentet och kontrollera själv, vi länkar till originalet, inte till en sammanfattning.
- Årsredovisning 2025 ↗
- Årsredovisning 2024 ↗
- Årsredovisning 2023 ↗
- Årsredovisning 2022 ↗
- Årsredovisning 2021 ↗
- Årsredovisning 2020 ↗
- Årsredovisning 2019 ↗
- Årsredovisning 2018 ↗
Dokumenten hämtas direkt från Bolagsverket när du klickar.
Jämför K.S. Öberg Måleri Aktiebolag med andra
Siffrorna kommer ur bolagets egen digitala årsredovisning hos Bolagsverket. Saknas ett tal är cellen tom, vi gissar aldrig fram ett värde. Så fungerar bevakningen →