Per Karlsson Måleri AB, nyckeltal och bokslut
556345-7984 · Aktiebolag · Uppsala · SNI 43320 Byggnadssnickeriarbeten
Omsättningen växte 20 % till 634 tkr 2025. Rörelsemarginalen var 8 %, soliditeten 47 %, 1 anställda i snitt.
5 analyserade räkenskapsår ur bolagets digitala årsredovisningar
Ur senaste bokslutet
Uppgifterna är hämtade direkt ur bolagets inlämnade digitala årsredovisningar. Ingen sammanvägd bedömning, inget betyg och inget kreditomdöme.
- TillväxtOmsättningen ökade 19,7 % mot föregående år.
- LönsamhetRörelsemarginal 8,0 %.
- Finansiell styrkaSoliditet 46,7 %.
- Stabilitet2 av 3 senaste åren med vinst.
Övriga noteringar ur bokslutet
- Soliditeten föll från 62,2 % till 46,7 %.
| Nyckeltal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 |
|---|---|---|---|---|---|
| Nyckeltal | |||||
| Soliditet | 46,7 % | 62,2 % | 61,4 % | 80,3 % | 74,6 % |
| Rörelsemarginal | 8,0 % | −5,7 % | 17,4 % | 0,4 % | −6,3 % |
| Vinstmarginal | 8,0 % | −5,6 % | 17,4 % | 0,4 % | −6,3 % |
| Kassalikviditet | 2,30 | 3,08 | 3,80 | 5,07 | 3,93 |
| Skuldsättningsgrad | 0,93 | 0,52 | 0,43 | 0,25 | 0,34 |
| Avkastning eget kapital | 49,3 % | −30,3 % | 78,8 % | 1,7 % | −17,9 % |
| Avkastning totalt kapital | 23,2 % | −18,8 % | 48,4 % | 1,4 % | −13,4 % |
| Personalkostnad / anställd | 446 038 kr | 429 044 kr | 426 872 kr | 482 794 kr | 252 405 kr |
| Omsättning / anställd | 633 718 kr | 529 201 kr | 754 827 kr | 634 876 kr | 366 268 kr |
| Rörelseresultat / anställd | 50 878 kr | −30 023 kr | 130 996 kr | 2 297 kr | −23 111 kr |
| Förädlingsvärde / anställd | 496 916 kr | 399 021 kr | 557 868 kr | 485 091 kr | 233 652 kr |
| EBITDA | 50 878 kr | −30 023 kr | 130 996 kr | 2 297 kr | −18 753 kr |
| Resultat | |||||
| Nettoomsättning | 633 718 kr | 529 201 kr | 754 827 kr | 634 876 kr | 366 268 kr |
| Övriga rörelseintäkter | 633 718 kr | 529 201 kr | 754 827 kr | 0 kr | 1 337 kr |
| Personalkostnader | 446 038 kr | 429 044 kr | 426 872 kr | 482 794 kr | 252 405 kr |
| Av- och nedskrivningar | , | , | , | 0 kr | 4 358 kr |
| Rörelseresultat | 50 878 kr | −30 023 kr | 130 996 kr | 2 297 kr | −23 111 kr |
| Räntekostnader | 337 kr | 7 kr | 111 kr | 66 kr | 7 kr |
| Resultat efter fin. poster | 50 760 kr | −29 894 kr | 131 094 kr | 2 231 kr | −23 118 kr |
| Skatt | 8 254 kr | 300 kr | 20 725 kr | 1 534 kr | 1 446 kr |
| Årets resultat | 29 149 kr | −5 194 kr | 76 832 kr | 697 kr | −2 982 kr |
| Utdelning (beslutad) | , | , | 62 500 kr | 40 000 kr | , |
| Utdelning (utbetald) | , | 62 500 kr | 40 000 kr | , | , |
| Balans | |||||
| Summa tillgångar | 220 479 kr | 158 845 kr | 271 322 kr | 161 455 kr | 172 897 kr |
| Anläggningstillgångar | 0 kr | 0 kr | 0 kr | 0 kr | 0 kr |
| Omsättningstillgångar | 220 479 kr | 158 845 kr | 271 322 kr | 161 455 kr | 172 897 kr |
| Kassa och bank | 105 083 kr | 56 181 kr | 226 972 kr | 105 075 kr | 26 825 kr |
| Eget kapital | 102 923 kr | 98 774 kr | 166 468 kr | 129 636 kr | 128 939 kr |
| Aktiekapital | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr |
| Balanserat resultat | 3 774 kr | 33 968 kr | 19 636 kr | 58 939 kr | 61 921 kr |
| Kortfristiga skulder | 95 662 kr | 51 534 kr | 71 317 kr | 31 819 kr | 43 958 kr |
| Personal | |||||
| Medelantal anställda | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 |
Källdokument
Varje siffra ovan är läst ur bolagets egen inlämnade årsredovisning. Öppna dokumentet och kontrollera själv, vi länkar till originalet, inte till en sammanfattning.
- Årsredovisning 2025 ↗
- Årsredovisning 2024 ↗
- Årsredovisning 2023 ↗
- Årsredovisning 2022 ↗
- Årsredovisning 2021 ↗
Dokumenten hämtas direkt från Bolagsverket när du klickar.
Jämför Per Karlsson Måleri AB med andra
Siffrorna kommer ur bolagets egen digitala årsredovisning hos Bolagsverket. Saknas ett tal är cellen tom, vi gissar aldrig fram ett värde. Så fungerar bevakningen →