Connys Frisersalong Aktiebolag, nyckeltal och bokslut
556345-0203 · Aktiebolag · Vänersborg · SNI 96210 Frisörer och barberare
Omsättningen växte 3 % till 808 tkr 2026. Rörelsemarginalen var 11 %, soliditeten 76 %, 1 anställda i snitt.
7 analyserade räkenskapsår ur bolagets digitala årsredovisningar
Ur senaste bokslutet
Uppgifterna är hämtade direkt ur bolagets inlämnade digitala årsredovisningar. Ingen sammanvägd bedömning, inget betyg och inget kreditomdöme.
- TillväxtOmsättningen ökade 2,7 % mot föregående år.
- LönsamhetRörelsemarginal 11,0 %.
- Finansiell styrkaSoliditet 75,7 %.
- Stabilitet3 av 3 senaste åren med vinst.
| Nyckeltal | 2026 | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Nyckeltal | |||||||
| Soliditet | 75,7 % | 77,2 % | 81,9 % | 72,3 % | 80,5 % | 76,6 % | 64,5 % |
| Rörelsemarginal | 11,0 % | 8,5 % | 24,1 % | 6,1 % | 3,0 % | 4,9 % | −4,0 % |
| Vinstmarginal | 11,1 % | 8,8 % | 24,3 % | 6,1 % | 3,0 % | 4,9 % | −4,0 % |
| Kassalikviditet | 3,98 | 4,18 | 5,21 | 3,31 | 4,72 | 3,90 | 2,54 |
| Skuldsättningsgrad | 0,32 | 0,30 | 0,22 | 0,38 | 0,24 | 0,30 | 0,55 |
| Avkastning eget kapital | 25,6 % | 18,1 % | 42,2 % | 16,5 % | 9,7 % | 16,8 % | −17,0 % |
| Avkastning totalt kapital | 19,5 % | 14,0 % | 34,6 % | 11,9 % | 7,8 % | 12,9 % | −11,0 % |
| Personalkostnad / anställd | 474 103 kr | 469 092 kr | 404 643 kr | 567 993 kr | 342 936 kr | 341 464 kr | 345 067 kr |
| Omsättning / anställd | 808 092 kr | 787 066 kr | 843 507 kr | 865 292 kr | 460 509 kr | 446 239 kr | 467 394 kr |
| Rörelseresultat / anställd | 89 020 kr | 67 026 kr | 203 318 kr | 52 874 kr | 13 612 kr | 21 770 kr | −18 499 kr |
| Förädlingsvärde / anställd | 563 123 kr | 536 118 kr | 607 961 kr | 620 867 kr | 356 548 kr | 363 234 kr | 326 568 kr |
| EBITDA | 89 020 kr | 67 026 kr | 203 318 kr | 52 874 kr | 27 224 kr | 43 540 kr | −36 998 kr |
| Resultat | |||||||
| Nettoomsättning | 808 092 kr | 787 066 kr | 843 507 kr | 865 292 kr | 921 017 kr | 892 477 kr | 934 787 kr |
| Övriga rörelseintäkter | 808 092 kr | 787 066 kr | 0 kr | 2 683 kr | 70 264 kr | 100 812 kr | 5 259 kr |
| Personalkostnader | 474 103 kr | 469 092 kr | 404 643 kr | 567 993 kr | 685 872 kr | 682 927 kr | 690 133 kr |
| Rörelseresultat | 89 020 kr | 67 026 kr | 203 318 kr | 52 874 kr | 27 224 kr | 43 540 kr | −36 998 kr |
| Räntekostnader | 421 kr | , | , | , | , | , | , |
| Resultat efter fin. poster | 89 990 kr | 68 941 kr | 204 738 kr | 53 204 kr | 27 224 kr | 43 540 kr | −36 998 kr |
| Skatt | 18 548 kr | 14 071 kr | 42 005 kr | 11 018 kr | 5 854 kr | 2 084 kr | 0 kr |
| Årets resultat | 71 442 kr | 54 870 kr | 162 733 kr | 42 186 kr | 21 370 kr | 41 456 kr | −36 998 kr |
| Utdelning (beslutad) | 100 000 kr | 100 000 kr | 160 000 kr | , | , | , | , |
| Utdelning (utbetald) | 100 000 kr | 160 000 kr | , | , | , | , | 100 000 kr |
| Balans | |||||||
| Summa tillgångar | 464 478 kr | 492 467 kr | 592 249 kr | 445 737 kr | 348 294 kr | 337 836 kr | 337 053 kr |
| Anläggningstillgångar | 0 kr | 0 kr | 0 kr | 0 kr | 0 kr | 0 kr | 0 kr |
| Omsättningstillgångar | 464 478 kr | 492 467 kr | 592 249 kr | 445 737 kr | 348 294 kr | 337 836 kr | 337 053 kr |
| Varulager | 19 268 kr | 27 114 kr | 36 482 kr | 39 217 kr | 29 372 kr | 30 285 kr | 33 267 kr |
| Kassa och bank | 366 752 kr | 340 047 kr | 501 374 kr | 348 160 kr | 257 866 kr | 240 377 kr | 241 807 kr |
| Eget kapital | 351 486 kr | 380 044 kr | 485 174 kr | 322 442 kr | 280 256 kr | 258 886 kr | 217 431 kr |
| Aktiekapital | 100 000 kr | 100 000 kr | 100 000 kr | 100 000 kr | 100 000 kr | 100 000 kr | 100 000 kr |
| Balanserat resultat | 170 092 kr | 215 225 kr | 212 492 kr | 170 306 kr | 148 936 kr | 107 480 kr | 144 478 kr |
| Långfristiga skulder | 1 046 kr | 1 031 kr | 423 kr | 423 kr | 423 kr | , | , |
| Kortfristiga skulder | 111 946 kr | 111 392 kr | 106 652 kr | 122 872 kr | 67 615 kr | 78 950 kr | 119 622 kr |
| Personal | |||||||
| Medelantal anställda | 1 | 1 | 1 | 1 | 2 | 2 | 2 |
Källdokument
Varje siffra ovan är läst ur bolagets egen inlämnade årsredovisning. Öppna dokumentet och kontrollera själv, vi länkar till originalet, inte till en sammanfattning.
- Årsredovisning 2026 ↗
- Årsredovisning 2025 ↗
- Årsredovisning 2024 ↗
- Årsredovisning 2023 ↗
- Årsredovisning 2022 ↗
- Årsredovisning 2021 ↗
- Årsredovisning 2020 ↗
Dokumenten hämtas direkt från Bolagsverket när du klickar.
Jämför Connys Frisersalong Aktiebolag med andra
Siffrorna kommer ur bolagets egen digitala årsredovisning hos Bolagsverket. Saknas ett tal är cellen tom, vi gissar aldrig fram ett värde. Så fungerar bevakningen →