Thunborgs Golvservice AB, nyckeltal och bokslut
556344-8132 · Aktiebolag · Norrtälje · SNI 43330 Golv- och väggbeläggningsarbeten
Omsättningen växte 34 % till 1,7 mkr 2025. Rörelsemarginalen var 8 %, soliditeten 71 %.
7 analyserade räkenskapsår ur bolagets digitala årsredovisningar
Ur senaste bokslutet
Uppgifterna är hämtade direkt ur bolagets inlämnade digitala årsredovisningar. Ingen sammanvägd bedömning, inget betyg och inget kreditomdöme.
- TillväxtOmsättningen ökade 34,1 % mot föregående år.
- LönsamhetRörelsemarginal 8,0 %.
- Finansiell styrkaSoliditet 71,2 %.
- Stabilitet2 av 3 senaste åren med vinst.
| Nyckeltal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Nyckeltal | |||||||
| Soliditet | 71,2 % | 70,5 % | 64,7 % | 59,9 % | 57,1 % | 44,2 % | 45,3 % |
| Rörelsemarginal | 8,0 % | −16,7 % | 16,2 % | 11,8 % | 3,1 % | 13,6 % | 3,2 % |
| Vinstmarginal | 8,1 % | −16,7 % | 16,2 % | 11,8 % | 3,1 % | 13,6 % | 3,1 % |
| Kassalikviditet | 1,38 | 0,93 | 2,32 | 1,37 | 1,08 | 2,98 | 1,93 |
| Skuldsättningsgrad | 0,35 | 0,35 | 0,26 | 0,35 | 0,42 | 0,91 | 0,98 |
| Avkastning eget kapital | 17,7 % | −31,7 % | 37,2 % | 29,4 % | 9,0 % | 45,1 % | 12,9 % |
| Avkastning totalt kapital | 12,6 % | −22,4 % | 24,1 % | 17,6 % | 5,1 % | 20,0 % | 5,9 % |
| Personalkostnad / anställd | , | 658 206 kr | 687 685 kr | 636 938 kr | 711 454 kr | 824 104 kr | 792 467 kr |
| Omsättning / anställd | , | 1 230 754 kr | 1 767 834 kr | 1 631 819 kr | 2 035 515 kr | 2 139 981 kr | 2 078 669 kr |
| Rörelseresultat / anställd | , | −205 369 kr | 286 033 kr | 193 249 kr | 62 218 kr | 291 682 kr | 65 605 kr |
| Förädlingsvärde / anställd | , | 481 472 kr | 1 025 935 kr | 942 138 kr | 893 654 kr | 1 259 896 kr | 1 044 510 kr |
| EBITDA | 143 950 kr | −176 734 kr | 338 250 kr | 305 200 kr | 182 200 kr | 435 792 kr | 252 043 kr |
| Resultat | |||||||
| Nettoomsättning | 1 650 136 kr | 1 230 754 kr | 1 767 834 kr | 1 631 819 kr | 2 035 515 kr | 2 139 981 kr | 2 078 669 kr |
| Övriga rörelseintäkter | 1 650 136 kr | 16 004 kr | 15 397 kr | 15 397 kr | 2 035 515 kr | 2 139 981 kr | 2 078 669 kr |
| Personalkostnader | 744 597 kr | 658 206 kr | 687 685 kr | 636 938 kr | 711 454 kr | 824 104 kr | 792 467 kr |
| Av- och nedskrivningar | 11 385 kr | 28 635 kr | 52 217 kr | 111 951 kr | 119 982 kr | 144 110 kr | 186 438 kr |
| Rörelseresultat | 132 565 kr | −205 369 kr | 286 033 kr | 193 249 kr | 62 218 kr | 291 682 kr | 65 605 kr |
| Räntekostnader | 120 kr | 6 kr | 938 kr | 0 kr | 22 kr | 366 kr | 525 kr |
| Resultat efter fin. poster | 133 130 kr | −205 012 kr | 285 707 kr | 193 305 kr | 62 196 kr | 291 316 kr | 65 080 kr |
| Skatt | 28 590 kr | 0 kr | 62 442 kr | 44 372 kr | 14 613 kr | 38 774 kr | 64 009 kr |
| Årets resultat | 104 540 kr | −23 012 kr | 211 482 kr | 163 822 kr | 47 583 kr | 139 637 kr | 221 071 kr |
| Utdelning (beslutad) | , | , | 100 000 kr | 100 000 kr | 200 000 kr | , | , |
| Utdelning (utbetald) | , | 100 000 kr | 100 000 kr | 200 000 kr | , | , | , |
| Balans | |||||||
| Summa tillgångar | 1 054 119 kr | 915 838 kr | 1 189 091 kr | 1 098 406 kr | 1 214 119 kr | 1 461 993 kr | 1 117 837 kr |
| Anläggningstillgångar | 691 161 kr | 702 546 kr | 731 181 kr | 783 398 kr | 895 349 kr | 1 006 949 kr | 651 060 kr |
| Omsättningstillgångar | 362 958 kr | 213 292 kr | 457 910 kr | 315 008 kr | 318 770 kr | 455 044 kr | 466 777 kr |
| Kassa och bank | 136 335 kr | 81 072 kr | 206 503 kr | 84 089 kr | 86 674 kr | 353 872 kr | 5 552 kr |
| Eget kapital | 750 407 kr | 645 867 kr | 768 878 kr | 657 396 kr | 693 574 kr | 645 991 kr | 506 354 kr |
| Aktiekapital | 100 000 kr | 100 000 kr | 100 000 kr | 100 000 kr | 100 000 kr | 100 000 kr | 100 000 kr |
| Balanserat resultat | 525 867 kr | 548 878 kr | 437 396 kr | 373 574 kr | 525 991 kr | 386 354 kr | 165 283 kr |
| Långfristiga skulder | , | , | , | , | 0 kr | 437 512 kr | 256 635 kr |
| Kortfristiga skulder | 262 913 kr | 229 172 kr | 197 414 kr | 229 994 kr | 294 640 kr | 152 585 kr | 241 848 kr |
| Personal | |||||||
| Medelantal anställda | , | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 |
Källdokument
Varje siffra ovan är läst ur bolagets egen inlämnade årsredovisning. Öppna dokumentet och kontrollera själv, vi länkar till originalet, inte till en sammanfattning.
- Årsredovisning 2025 ↗
- Årsredovisning 2024 ↗
- Årsredovisning 2023 ↗
- Årsredovisning 2022 ↗
- Årsredovisning 2021 ↗
- Årsredovisning 2020 ↗
- Årsredovisning 2019 ↗
Dokumenten hämtas direkt från Bolagsverket när du klickar.
Jämför Thunborgs Golvservice AB med andra
Siffrorna kommer ur bolagets egen digitala årsredovisning hos Bolagsverket. Saknas ett tal är cellen tom, vi gissar aldrig fram ett värde. Så fungerar bevakningen →