Wall Teknik och Hantverk Aktiebolag, nyckeltal och bokslut
556338-0889 · Aktiebolag · Stockholm · SNI 43210 Elinstallationer
Omsättningen minskade 11 % till 1,2 mkr 2025. Rörelsemarginalen var 32 %, soliditeten 89 %, 1 anställda i snitt.
6 analyserade räkenskapsår ur bolagets digitala årsredovisningar
Ur senaste bokslutet
Uppgifterna är hämtade direkt ur bolagets inlämnade digitala årsredovisningar. Ingen sammanvägd bedömning, inget betyg och inget kreditomdöme.
- TillväxtOmsättningen minskade 11,2 % mot föregående år.
- LönsamhetRörelsemarginal 32,2 %.
- Finansiell styrkaSoliditet 89,2 %.
- Stabilitet3 av 3 senaste åren med vinst.
| Nyckeltal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Nyckeltal | ||||||
| Soliditet | 89,2 % | 87,0 % | 85,6 % | 80,7 % | 81,0 % | 82,7 % |
| Rörelsemarginal | 32,2 % | 23,9 % | 14,7 % | 5,9 % | 8,2 % | 11,0 % |
| Vinstmarginal | 32,2 % | 23,9 % | 14,7 % | 5,9 % | 8,2 % | 11,0 % |
| Kassalikviditet | 6,04 | 5,25 | 4,12 | 3,05 | 3,54 | 4,22 |
| Skuldsättningsgrad | 0,12 | 0,15 | 0,17 | 0,24 | 0,23 | 0,21 |
| Avkastning eget kapital | 40,9 % | 38,7 % | 32,2 % | 16,0 % | 18,3 % | 35,8 % |
| Avkastning totalt kapital | 36,4 % | 33,7 % | 27,6 % | 12,9 % | 14,8 % | 29,6 % |
| Personalkostnad / anställd | 387 337 kr | 552 586 kr | 692 413 kr | 693 559 kr | 695 412 kr | 935 688 kr |
| Omsättning / anställd | 1 233 994 kr | 1 389 858 kr | 1 302 257 kr | 1 328 896 kr | 1 190 496 kr | 1 801 107 kr |
| Rörelseresultat / anställd | 397 482 kr | 332 240 kr | 191 388 kr | 78 737 kr | 97 278 kr | 198 250 kr |
| Förädlingsvärde / anställd | 790 259 kr | 884 826 kr | 883 801 kr | 772 296 kr | 792 690 kr | 1 133 938 kr |
| EBITDA | 402 922 kr | 332 240 kr | 191 388 kr | 78 737 kr | 97 278 kr | 198 250 kr |
| Resultat | ||||||
| Nettoomsättning | 1 233 994 kr | 1 389 858 kr | 1 302 257 kr | 1 328 896 kr | 1 190 496 kr | 1 801 107 kr |
| Övriga rörelseintäkter | 1 233 994 kr | 1 389 858 kr | 1 302 257 kr | 1 328 896 kr | 0 kr | 23 kr |
| Personalkostnader | 387 337 kr | 552 586 kr | 692 413 kr | 693 559 kr | 695 412 kr | 935 688 kr |
| Av- och nedskrivningar | 5 440 kr | , | , | , | , | , |
| Rörelseresultat | 397 482 kr | 332 240 kr | 191 388 kr | 78 737 kr | 97 278 kr | 198 250 kr |
| Räntekostnader | 14 kr | 0 kr | 195 kr | , | , | 0 kr |
| Resultat efter fin. poster | 397 548 kr | 332 446 kr | 191 377 kr | 78 749 kr | 97 278 kr | 198 250 kr |
| Skatt | 83 380 kr | 68 558 kr | 39 424 kr | 16 249 kr | 20 037 kr | 42 425 kr |
| Årets resultat | 314 168 kr | 263 888 kr | 151 953 kr | 62 499 kr | 77 241 kr | 155 825 kr |
| Utdelning (beslutad) | 300 000 kr | 200 000 kr | , | 50 000 kr | 100 000 kr | 100 000 kr |
| Utdelning (utbetald) | 200 000 kr | , | 50 000 kr | 100 000 kr | 100 000 kr | 50 000 kr |
| Balans | ||||||
| Summa tillgångar | 1 091 209 kr | 986 706 kr | 694 756 kr | 610 951 kr | 655 177 kr | 669 345 kr |
| Anläggningstillgångar | 365 361 kr | 300 000 kr | 270 000 kr | 234 000 kr | 198 000 kr | 162 000 kr |
| Omsättningstillgångar | 725 848 kr | 686 706 kr | 424 756 kr | 376 951 kr | 457 177 kr | 507 345 kr |
| Varulager | 12 230 kr | 15 873 kr | 13 700 kr | 17 650 kr | 16 200 kr | 17 240 kr |
| Kassa och bank | 578 678 kr | 504 670 kr | 212 892 kr | 186 123 kr | 268 433 kr | 193 791 kr |
| Eget kapital | 973 089 kr | 858 921 kr | 595 034 kr | 493 081 kr | 530 581 kr | 553 341 kr |
| Aktiekapital | 100 000 kr | 100 000 kr | 100 000 kr | 100 000 kr | 100 000 kr | 100 000 kr |
| Balanserat resultat | 538 922 kr | 475 034 kr | 323 081 kr | 310 582 kr | 333 341 kr | 277 516 kr |
| Kortfristiga skulder | 118 120 kr | 127 785 kr | 99 722 kr | 117 871 kr | 124 596 kr | 116 004 kr |
| Personal | ||||||
| Medelantal anställda | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 |
Källdokument
Varje siffra ovan är läst ur bolagets egen inlämnade årsredovisning. Öppna dokumentet och kontrollera själv, vi länkar till originalet, inte till en sammanfattning.
- Årsredovisning 2025 ↗
- Årsredovisning 2024 ↗
- Årsredovisning 2023 ↗
- Årsredovisning 2022 ↗
- Årsredovisning 2021 ↗
- Årsredovisning 2020 ↗
Dokumenten hämtas direkt från Bolagsverket när du klickar.
Jämför Wall Teknik och Hantverk Aktiebolag med andra
Siffrorna kommer ur bolagets egen digitala årsredovisning hos Bolagsverket. Saknas ett tal är cellen tom, vi gissar aldrig fram ett värde. Så fungerar bevakningen →