Stenhuggarn i Bergsjö Aktiebolag, nyckeltal och bokslut
556310-9155 · Aktiebolag · Nordanstig · SNI 23709 Huggning, formning och slutlig bearbetning av sten för prydnadsändamål
Omsättningen växte 16 % till 21,6 mkr 2026. Rörelsemarginalen var 23 %, soliditeten 64 %, 10 anställda i snitt.
3 analyserade räkenskapsår ur bolagets digitala årsredovisningar
Ur senaste bokslutet
Uppgifterna är hämtade direkt ur bolagets inlämnade digitala årsredovisningar. Ingen sammanvägd bedömning, inget betyg och inget kreditomdöme.
- TillväxtOmsättningen ökade 15,7 % mot föregående år.
- LönsamhetRörelsemarginal 22,9 %.
- Finansiell styrkaSoliditet 63,6 %.
- Stabilitet3 av 3 senaste åren med vinst.
| Nyckeltal | 2026 | 2025 | 2024 |
|---|---|---|---|
| Nyckeltal | |||
| Soliditet | 63,6 % | 58,7 % | 45,7 % |
| Rörelsemarginal | 22,9 % | 21,5 % | 11,8 % |
| Vinstmarginal | 23,2 % | 21,4 % | 11,6 % |
| Kassalikviditet | 2,24 | 1,91 | 1,43 |
| Skuldsättningsgrad | 0,45 | 0,55 | 0,91 |
| Avkastning eget kapital | 55,9 % | 50,7 % | 36,1 % |
| Avkastning totalt kapital | 35,8 % | 30,4 % | 17,4 % |
| Personalkostnad / anställd | 710 926 kr | 729 662 kr | 584 085 kr |
| Omsättning / anställd | 2 164 707 kr | 2 078 799 kr | 1 463 440 kr |
| Rörelseresultat / anställd | 496 193 kr | 446 564 kr | 173 195 kr |
| Förädlingsvärde / anställd | 1 262 827 kr | 1 235 120 kr | 796 124 kr |
| EBITDA | 5 519 011 kr | 4 549 123 kr | 2 120 383 kr |
| Resultat | |||
| Nettoomsättning | 21 647 069 kr | 18 709 189 kr | 14 634 400 kr |
| Övriga rörelseintäkter | 30 045 kr | 148 809 kr | 22 461 kr |
| Personalkostnader | 7 109 256 kr | 6 566 959 kr | 5 840 852 kr |
| Av- och nedskrivningar | 557 078 kr | 530 048 kr | 388 430 kr |
| Rörelseresultat | 4 961 933 kr | 4 019 075 kr | 1 731 953 kr |
| Räntekostnader | 35 679 kr | 88 168 kr | 92 619 kr |
| Resultat efter fin. poster | 5 024 405 kr | 3 997 683 kr | 1 690 418 kr |
| Skatt | 1 078 173 kr | 849 267 kr | 312 147 kr |
| Årets resultat | 4 102 469 kr | 3 202 610 kr | 1 156 139 kr |
| Utdelning (beslutad) | 8 000 000 kr | 3 000 000 kr | , |
| Utdelning (utbetald) | 3 000 000 kr | , | , |
| Balans | |||
| Summa tillgångar | 14 146 229 kr | 13 450 591 kr | 10 247 563 kr |
| Anläggningstillgångar | 3 384 857 kr | 3 941 935 kr | 4 034 814 kr |
| Omsättningstillgångar | 10 761 372 kr | 9 508 656 kr | 6 212 749 kr |
| Varulager | 1 631 179 kr | 1 533 484 kr | 1 516 200 kr |
| Kassa och bank | 3 904 285 kr | 3 985 353 kr | 2 304 216 kr |
| Eget kapital | 8 992 407 kr | 7 889 937 kr | 4 687 328 kr |
| Aktiekapital | 120 000 kr | 120 000 kr | 120 000 kr |
| Balanserat resultat | 4 745 937 kr | 4 543 328 kr | 3 387 188 kr |
| Långfristiga skulder | 0 kr | 147 384 kr | 974 334 kr |
| Kortfristiga skulder | 4 067 849 kr | 4 171 060 kr | 3 289 497 kr |
| Personal | |||
| Medelantal anställda | 10 | 9 | 10 |
Källdokument
Varje siffra ovan är läst ur bolagets egen inlämnade årsredovisning. Öppna dokumentet och kontrollera själv, vi länkar till originalet, inte till en sammanfattning.
Dokumenten hämtas direkt från Bolagsverket när du klickar.
Jämför Stenhuggarn i Bergsjö Aktiebolag med andra
Siffrorna kommer ur bolagets egen digitala årsredovisning hos Bolagsverket. Saknas ett tal är cellen tom, vi gissar aldrig fram ett värde. Så fungerar bevakningen →