Sax på Renmarkstorget AB, nyckeltal och bokslut
556306-8617 · Aktiebolag · Umeå · SNI 96210 Frisörer och barberare
Omsättningen minskade 3 % till 1,8 mkr 2025. Rörelsemarginalen var 5 %, soliditeten 56 %, 2 anställda i snitt.
6 analyserade räkenskapsår ur bolagets digitala årsredovisningar
Ur senaste bokslutet
Uppgifterna är hämtade direkt ur bolagets inlämnade digitala årsredovisningar. Ingen sammanvägd bedömning, inget betyg och inget kreditomdöme.
- TillväxtOmsättningen minskade 3,0 % mot föregående år.
- LönsamhetRörelsemarginal 5,4 %.
- Finansiell styrkaSoliditet 55,8 %.
- Stabilitet3 av 3 senaste åren med vinst.
| Nyckeltal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Nyckeltal | ||||||
| Soliditet | 55,8 % | 51,4 % | 51,1 % | 57,7 % | 51,2 % | 55,2 % |
| Rörelsemarginal | 5,4 % | 6,5 % | 0,3 % | 8,5 % | 7,5 % | 10,1 % |
| Vinstmarginal | 5,4 % | 6,5 % | 0,3 % | 8,5 % | 7,5 % | 10,1 % |
| Kassalikviditet | 3,39 | 3,93 | 3,98 | 3,93 | 3,04 | 3,26 |
| Skuldsättningsgrad | 0,45 | 0,45 | 0,44 | 0,40 | 0,59 | 0,48 |
| Avkastning eget kapital | 28,2 % | 36,7 % | 1,5 % | 33,4 % | 35,6 % | 58,3 % |
| Avkastning totalt kapital | 15,8 % | 18,9 % | 0,8 % | 19,3 % | 18,3 % | 32,2 % |
| Personalkostnad / anställd | 670 652 kr | 675 331 kr | 657 855 kr | 483 883 kr | 462 401 kr | 356 758 kr |
| Omsättning / anställd | 918 548 kr | 946 923 kr | 902 491 kr | 650 134 kr | 612 501 kr | 444 283 kr |
| Rörelseresultat / anställd | 49 471 kr | 61 683 kr | 2 615 kr | 55 376 kr | 45 993 kr | 44 864 kr |
| Förädlingsvärde / anställd | 720 123 kr | 737 013 kr | 660 470 kr | 539 261 kr | 508 395 kr | 403 111 kr |
| EBITDA | 98 942 kr | 123 365 kr | 5 229 kr | 166 134 kr | 137 980 kr | 185 410 kr |
| Resultat | ||||||
| Nettoomsättning | 1 837 096 kr | 1 893 845 kr | 1 804 981 kr | 1 950 403 kr | 1 837 504 kr | 1 777 131 kr |
| Övriga rörelseintäkter | 1 875 876 kr | 0 kr | −63 943 kr | 32 027 kr | 363 677 kr | 409 912 kr |
| Personalkostnader | 1 341 304 kr | 1 350 661 kr | 1 315 710 kr | 1 451 648 kr | 1 387 204 kr | 1 427 032 kr |
| Av- och nedskrivningar | , | , | 0 kr | 5 kr | 0 kr | 5 954 kr |
| Rörelseresultat | 98 942 kr | 123 365 kr | 5 229 kr | 166 129 kr | 137 980 kr | 179 456 kr |
| Räntekostnader | 209 kr | 142 kr | 539 kr | 180 kr | , | 0 kr |
| Resultat efter fin. poster | 98 782 kr | 123 792 kr | 4 757 kr | 165 960 kr | 137 980 kr | 179 456 kr |
| Skatt | 30 667 kr | 26 361 kr | 2 175 kr | 29 274 kr | 22 692 kr | 29 718 kr |
| Årets resultat | 113 115 kr | 97 431 kr | 2 582 kr | 109 613 kr | 79 288 kr | 104 738 kr |
| Utdelning (beslutad) | 100 000 kr | 100 000 kr | 80 000 kr | 180 000 kr | , | , |
| Utdelning (utbetald) | 100 000 kr | 80 000 kr | 180 000 kr | , | , | , |
| Balans | ||||||
| Summa tillgångar | 627 442 kr | 655 084 kr | 625 252 kr | 860 952 kr | 755 834 kr | 557 677 kr |
| Anläggningstillgångar | 0 kr | 0 kr | 0 kr | 0 kr | 5 kr | 5 kr |
| Omsättningstillgångar | 627 442 kr | 655 084 kr | 625 252 kr | 860 952 kr | 755 829 kr | 557 672 kr |
| Varulager | 104 135 kr | 65 355 kr | 77 398 kr | 95 702 kr | 67 706 kr | 80 117 kr |
| Kassa och bank | 490 548 kr | 560 557 kr | 490 633 kr | 727 852 kr | 657 025 kr | 395 310 kr |
| Eget kapital | 349 988 kr | 336 873 kr | 319 442 kr | 496 859 kr | 387 246 kr | 307 958 kr |
| Aktiekapital | 102 000 kr | 102 000 kr | 102 000 kr | 102 000 kr | 102 000 kr | 102 000 kr |
| Balanserat resultat | 127 972 kr | 130 541 kr | 207 959 kr | 278 346 kr | 199 058 kr | 94 320 kr |
| Långfristiga skulder | 2 268 kr | 2 268 kr | 2 268 kr | 3 493 kr | 3 493 kr | 475 kr |
| Kortfristiga skulder | 154 186 kr | 149 943 kr | 137 542 kr | 194 600 kr | 226 168 kr | 146 317 kr |
| Personal | ||||||
| Medelantal anställda | 2 | 2 | 2 | 3 | 3 | 4 |
Källdokument
Varje siffra ovan är läst ur bolagets egen inlämnade årsredovisning. Öppna dokumentet och kontrollera själv, vi länkar till originalet, inte till en sammanfattning.
- Årsredovisning 2025 ↗
- Årsredovisning 2024 ↗
- Årsredovisning 2023 ↗
- Årsredovisning 2022 ↗
- Årsredovisning 2021 ↗
- Årsredovisning 2020 ↗
Dokumenten hämtas direkt från Bolagsverket när du klickar.
Jämför Sax på Renmarkstorget AB med andra
Siffrorna kommer ur bolagets egen digitala årsredovisning hos Bolagsverket. Saknas ett tal är cellen tom, vi gissar aldrig fram ett värde. Så fungerar bevakningen →