MBA Lackering AB, nyckeltal och bokslut
556238-6887 · Aktiebolag · Norrköping · SNI 43341 Måleriarbeten
Omsättningen växte 8 % till 2,3 mkr 2025. Rörelsemarginalen var -2 %, soliditeten 23 %, 3 anställda i snitt.
7 analyserade räkenskapsår ur bolagets digitala årsredovisningar
Ur senaste bokslutet
Uppgifterna är hämtade direkt ur bolagets inlämnade digitala årsredovisningar. Ingen sammanvägd bedömning, inget betyg och inget kreditomdöme.
- TillväxtOmsättningen ökade 7,7 % mot föregående år.
- LönsamhetRörelsemarginal -1,7 %.
- Finansiell styrkaSoliditet 23,2 %.
- Stabilitet1 av 3 senaste åren med vinst.
Övriga noteringar ur bokslutet
- Årets resultat 2025 var negativt.
| Nyckeltal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Nyckeltal | |||||||
| Soliditet | 23,2 % | 25,6 % | 8,6 % | 50,0 % | 34,4 % | 14,0 % | 41,2 % |
| Rörelsemarginal | −1,7 % | 0,2 % | −22,0 % | 1,2 % | 11,6 % | −6,1 % | 5,7 % |
| Vinstmarginal | −2,0 % | 0,1 % | −22,2 % | 1,1 % | 11,6 % | −5,9 % | 5,7 % |
| Kassalikviditet | 1,21 | 1,80 | 1,75 | 17,39 | 5,29 | 1,18 | 1,27 |
| Skuldsättningsgrad | 3,31 | 2,91 | 10,66 | 1,00 | 1,90 | 6,15 | 1,42 |
| Avkastning eget kapital | −43,0 % | 0,8 % | −794,4 % | 5,8 % | 76,9 % | −101,8 % | 60,8 % |
| Avkastning totalt kapital | −8,7 % | 0,8 % | −67,2 % | 3,3 % | 26,5 % | −14,2 % | 25,1 % |
| Personalkostnad / anställd | 468 045 kr | 604 032 kr | 596 577 kr | 547 797 kr | 494 586 kr | 522 580 kr | 495 377 kr |
| Omsättning / anställd | 774 148 kr | 1 078 413 kr | 899 804 kr | 1 076 750 kr | 846 490 kr | 707 209 kr | 887 312 kr |
| Rörelseresultat / anställd | −13 322 kr | 2 197 kr | −198 306 kr | 13 299 kr | 97 799 kr | −42 870 kr | 50 513 kr |
| Förädlingsvärde / anställd | 471 674 kr | 641 503 kr | 430 611 kr | 601 919 kr | 612 992 kr | 502 466 kr | 545 891 kr |
| EBITDA | 10 888 kr | 74 942 kr | −331 931 kr | 108 243 kr | 355 218 kr | −60 341 kr | 151 540 kr |
| Resultat | |||||||
| Nettoomsättning | 2 322 444 kr | 2 156 825 kr | 1 799 608 kr | 2 153 500 kr | 2 539 469 kr | 2 121 627 kr | 2 661 935 kr |
| Övriga rörelseintäkter | 2 322 kr | 2 315 kr | 285 kr | 40 447 kr | 297 328 kr | 239 401 kr | 2 661 935 kr |
| Personalkostnader | 1 404 134 kr | 1 208 064 kr | 1 193 153 kr | 1 095 594 kr | 1 483 758 kr | 1 567 739 kr | 1 486 132 kr |
| Av- och nedskrivningar | 50 853 kr | 70 549 kr | 64 681 kr | 81 645 kr | 61 820 kr | 68 269 kr | 0 kr |
| Rörelseresultat | −39 965 kr | 4 393 kr | −396 612 kr | 26 598 kr | 293 398 kr | −128 610 kr | 151 540 kr |
| Räntekostnader | 5 603 kr | 3 366 kr | 5 190 kr | 3 284 kr | 66 kr | 119 kr | 202 kr |
| Resultat efter fin. poster | −45 535 kr | 1 235 kr | −399 569 kr | 23 390 kr | 293 464 kr | −125 486 kr | 151 338 kr |
| Skatt | , | , | 0 kr | 5 230 kr | 34 984 kr | 0 kr | 35 571 kr |
| Årets resultat | −45 535 kr | 1 235 kr | −399 569 kr | 18 160 kr | 258 480 kr | −125 486 kr | 115 767 kr |
| Balans | |||||||
| Summa tillgångar | 456 906 kr | 592 752 kr | 586 545 kr | 799 695 kr | 1 108 059 kr | 881 249 kr | 603 097 kr |
| Anläggningstillgångar | 145 215 kr | 103 068 kr | 173 617 kr | 238 298 kr | 184 943 kr | 246 763 kr | 102 032 kr |
| Omsättningstillgångar | 311 691 kr | 489 684 kr | 412 928 kr | 561 397 kr | 923 116 kr | 634 486 kr | 501 065 kr |
| Varulager | 117 989 kr | 111 489 kr | 91 305 kr | 78 021 kr | 92 758 kr | 47 986 kr | 49 470 kr |
| Kassa och bank | 3 281 kr | 182 931 kr | 168 151 kr | 252 013 kr | 503 511 kr | 318 291 kr | 150 607 kr |
| Eget kapital | 105 998 kr | 151 533 kr | 50 298 kr | 399 867 kr | 381 707 kr | 123 227 kr | 248 712 kr |
| Aktiekapital | 100 000 kr | 100 000 kr | 100 000 kr | 100 000 kr | 100 000 kr | 100 000 kr | 100 000 kr |
| Balanserat resultat | 51 533 kr | 50 298 kr | 281 706 kr | 281 706 kr | 23 226 kr | 148 712 kr | 32 946 kr |
| Långfristiga skulder | 191 002 kr | 231 044 kr | 352 306 kr | 372 025 kr | 569 348 kr | 259 910 kr | , |
| Kortfristiga skulder | 159 906 kr | 210 175 kr | 183 941 kr | 27 803 kr | 157 004 kr | 498 112 kr | 354 385 kr |
| Personal | |||||||
| Medelantal anställda | 3 | 2 | 2 | 2 | 3 | 3 | 3 |
Källdokument
Varje siffra ovan är läst ur bolagets egen inlämnade årsredovisning. Öppna dokumentet och kontrollera själv, vi länkar till originalet, inte till en sammanfattning.
- Årsredovisning 2025 ↗
- Årsredovisning 2024 ↗
- Årsredovisning 2023 ↗
- Årsredovisning 2022 ↗
- Årsredovisning 2021 ↗
- Årsredovisning 2020 ↗
- Årsredovisning 2019 ↗
Dokumenten hämtas direkt från Bolagsverket när du klickar.
Jämför MBA Lackering AB med andra
Siffrorna kommer ur bolagets egen digitala årsredovisning hos Bolagsverket. Saknas ett tal är cellen tom, vi gissar aldrig fram ett värde. Så fungerar bevakningen →