Bröderna Enström Transport Aktiebolag, nyckeltal och bokslut
556196-6515 · Aktiebolag · Trollhättan · SNI 49410 Vägtransport, godstrafik
Omsättningen växte 7 % till 4,1 mkr 2026. Rörelsemarginalen var -8 %, soliditeten 54 %, 2 anställda i snitt.
6 analyserade räkenskapsår ur bolagets digitala årsredovisningar
Ur senaste bokslutet
Uppgifterna är hämtade direkt ur bolagets inlämnade digitala årsredovisningar. Ingen sammanvägd bedömning, inget betyg och inget kreditomdöme.
- TillväxtOmsättningen ökade 7,4 % mot föregående år.
- LönsamhetRörelsemarginal -7,8 %.
- Finansiell styrkaSoliditet 54,2 %.
- Stabilitet3 av 3 senaste åren med vinst.
| Nyckeltal | 2026 | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Nyckeltal | ||||||
| Soliditet | 54,2 % | 44,4 % | 35,5 % | 35,1 % | 27,0 % | 41,7 % |
| Rörelsemarginal | −7,8 % | −16,3 % | 4,1 % | 9,2 % | 5,0 % | −2,5 % |
| Vinstmarginal | −8,4 % | −18,1 % | 2,5 % | 9,0 % | 4,8 % | −2,5 % |
| Kassalikviditet | 2,71 | 2,56 | 2,68 | 2,19 | 1,62 | 7,69 |
| Skuldsättningsgrad | 0,74 | 0,98 | 1,23 | 1,31 | 2,32 | 1,01 |
| Avkastning eget kapital | −15,3 % | −30,7 % | 4,8 % | 46,0 % | 33,3 % | −4,4 % |
| Avkastning totalt kapital | −7,3 % | −11,7 % | 3,6 % | 16,6 % | 9,4 % | −1,8 % |
| Personalkostnad / anställd | 810 510 kr | 877 854 kr | 440 290 kr | 976 169 kr | 1 361 817 kr | 745 999 kr |
| Omsättning / anställd | 2 047 965 kr | 1 907 359 kr | 2 117 758 kr | 6 338 833 kr | 7 975 350 kr | 1 613 743 kr |
| Rörelseresultat / anställd | −160 362 kr | −311 066 kr | 86 928 kr | 581 105 kr | 400 593 kr | −39 725 kr |
| Förädlingsvärde / anställd | 866 545 kr | 783 186 kr | 713 945 kr | 1 660 755 kr | 1 892 165 kr | 926 141 kr |
| EBITDA | 112 070 kr | −189 337 kr | 547 311 kr | 1 369 173 kr | 1 060 695 kr | 360 284 kr |
| Resultat | ||||||
| Nettoomsättning | 4 095 929 kr | 3 814 717 kr | 4 235 515 kr | 12 677 665 kr | 15 950 700 kr | 3 227 486 kr |
| Övriga rörelseintäkter | 6 423 kr | 7 324 kr | 96 755 kr | 328 067 kr | 558 793 kr | 497 729 kr |
| Personalkostnader | 1 621 020 kr | 1 755 708 kr | 880 579 kr | 1 952 337 kr | 2 723 634 kr | 1 491 997 kr |
| Av- och nedskrivningar | 432 794 kr | 432 794 kr | 373 456 kr | 206 964 kr | 259 510 kr | 439 733 kr |
| Rörelseresultat | −320 724 kr | −622 131 kr | 173 855 kr | 1 162 209 kr | 801 185 kr | −79 449 kr |
| Räntekostnader | 39 875 kr | 99 546 kr | 118 595 kr | 32 476 kr | 30 491 kr | 1 226 kr |
| Resultat efter fin. poster | −345 924 kr | −690 650 kr | 107 367 kr | 1 134 837 kr | 770 694 kr | −80 675 kr |
| Skatt | 13 952 kr | 13 111 kr | 29 394 kr | 153 323 kr | 126 339 kr | 28 853 kr |
| Årets resultat | 7 124 kr | 5 939 kr | 77 973 kr | 554 514 kr | 466 355 kr | 90 216 kr |
| Utdelning (beslutad) | , | , | , | 300 000 kr | 400 000 kr | , |
| Utdelning (utbetald) | , | , | 300 000 kr | 400 000 kr | , | , |
| Balans | ||||||
| Summa tillgångar | 4 170 171 kr | 5 073 078 kr | 6 333 962 kr | 7 026 378 kr | 8 561 838 kr | 4 429 586 kr |
| Anläggningstillgångar | 1 253 310 kr | 1 686 104 kr | 2 118 898 kr | 1 022 354 kr | 965 348 kr | 1 224 858 kr |
| Omsättningstillgångar | 2 916 861 kr | 3 386 974 kr | 4 215 064 kr | 6 004 024 kr | 7 596 490 kr | 3 204 728 kr |
| Kassa och bank | 1 585 178 kr | 1 880 673 kr | 2 191 289 kr | 3 758 504 kr | 2 515 364 kr | 1 817 209 kr |
| Eget kapital | 2 259 193 kr | 2 252 069 kr | 2 246 130 kr | 2 468 157 kr | 2 313 642 kr | 1 847 287 kr |
| Aktiekapital | 150 000 kr | 150 000 kr | 150 000 kr | 150 000 kr | 150 000 kr | 150 000 kr |
| Balanserat resultat | 2 072 069 kr | 2 066 130 kr | 1 988 157 kr | 1 733 643 kr | 1 667 287 kr | 1 577 071 kr |
| Långfristiga skulder | 597 168 kr | 892 386 kr | 1 201 914 kr | 500 850 kr | 672 570 kr | 1 455 670 kr |
| Kortfristiga skulder | 1 075 510 kr | 1 323 323 kr | 1 570 918 kr | 2 742 371 kr | 4 687 626 kr | 416 629 kr |
| Personal | ||||||
| Medelantal anställda | 2 | 2 | 2 | 2 | 2 | 2 |
Källdokument
Varje siffra ovan är läst ur bolagets egen inlämnade årsredovisning. Öppna dokumentet och kontrollera själv, vi länkar till originalet, inte till en sammanfattning.
- Årsredovisning 2026 ↗
- Årsredovisning 2025 ↗
- Årsredovisning 2024 ↗
- Årsredovisning 2023 ↗
- Årsredovisning 2022 ↗
- Årsredovisning 2021 ↗
Dokumenten hämtas direkt från Bolagsverket när du klickar.
Jämför Bröderna Enström Transport Aktiebolag med andra
Siffrorna kommer ur bolagets egen digitala årsredovisning hos Bolagsverket. Saknas ett tal är cellen tom, vi gissar aldrig fram ett värde. Så fungerar bevakningen →