Börje Säll Plåtslageri och Taksmide Aktiebolag, nyckeltal och bokslut
556153-0071 · Aktiebolag · Stockholm · SNI 43411 Takarbeten av plåt
Omsättningen växte 33 % till 2,5 mkr 2025. Rörelsemarginalen var 23 %, soliditeten 55 %, 1 anställda i snitt.
6 analyserade räkenskapsår ur bolagets digitala årsredovisningar
Ur senaste bokslutet
Uppgifterna är hämtade direkt ur bolagets inlämnade digitala årsredovisningar. Ingen sammanvägd bedömning, inget betyg och inget kreditomdöme.
- TillväxtOmsättningen ökade 32,9 % mot föregående år.
- LönsamhetRörelsemarginal 22,6 %.
- Finansiell styrkaSoliditet 54,6 %.
- Stabilitet3 av 3 senaste åren med vinst.
| Nyckeltal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Nyckeltal | ||||||
| Soliditet | 54,6 % | 64,3 % | 41,9 % | 67,8 % | 71,8 % | 20,9 % |
| Rörelsemarginal | 22,6 % | 16,1 % | 8,0 % | 28,2 % | 19,9 % | −1,3 % |
| Vinstmarginal | 22,4 % | 15,7 % | 7,8 % | 28,1 % | 19,8 % | −1,6 % |
| Kassalikviditet | 4,10 | 5,20 | 2,10 | 3,32 | 3,15 | 1,26 |
| Skuldsättningsgrad | 0,47 | 0,36 | 1,22 | 0,43 | 0,39 | 3,78 |
| Avkastning eget kapital | 69,0 % | 40,0 % | 33,6 % | 58,9 % | 74,2 % | −17,9 % |
| Avkastning totalt kapital | 38,0 % | 26,4 % | 14,4 % | 40,0 % | 53,6 % | −3,1 % |
| Personalkostnad / anställd | 476 026 kr | 551 880 kr | 555 356 kr | 278 483 kr | 176 076 kr | 271 222 kr |
| Omsättning / anställd | 2 493 385 kr | 1 875 856 kr | 1 748 555 kr | 1 434 800 kr | 1 255 323 kr | 975 409 kr |
| Rörelseresultat / anställd | 562 356 kr | 301 705 kr | 139 792 kr | 404 396 kr | 249 860 kr | −12 845 kr |
| Förädlingsvärde / anställd | 1 059 460 kr | 874 662 kr | 712 214 kr | 682 879 kr | 425 936 kr | 258 377 kr |
| EBITDA | 583 434 kr | 322 782 kr | 156 858 kr | 404 396 kr | 249 860 kr | −12 845 kr |
| Resultat | ||||||
| Nettoomsättning | 2 493 385 kr | 1 875 856 kr | 1 748 555 kr | 1 434 800 kr | 1 255 323 kr | 975 409 kr |
| Övriga rörelseintäkter | 162 910 kr | 0 kr | 14 174 kr | 1 434 800 kr | 0 kr | 18 kr |
| Personalkostnader | 476 026 kr | 551 880 kr | 555 356 kr | 278 483 kr | 176 076 kr | 271 222 kr |
| Av- och nedskrivningar | 21 078 kr | 21 077 kr | 17 066 kr | , | , | , |
| Rörelseresultat | 562 356 kr | 301 705 kr | 139 792 kr | 404 396 kr | 249 860 kr | −12 845 kr |
| Räntekostnader | 4 957 kr | 7 829 kr | 3 289 kr | 970 kr | 1 531 kr | 2 664 kr |
| Resultat efter fin. poster | 557 419 kr | 293 946 kr | 136 503 kr | 403 426 kr | 248 329 kr | −15 509 kr |
| Skatt | 90 308 kr | 47 649 kr | 21 187 kr | 20 346 kr | , | , |
| Årets resultat | 322 111 kr | 169 297 kr | 81 031 kr | 350 155 kr | 248 329 kr | −15 509 kr |
| Utdelning (beslutad) | 250 000 kr | , | , | 200 000 kr | , | , |
| Utdelning (utbetald) | 250 000 kr | , | 200 000 kr | , | , | , |
| Balans | ||||||
| Summa tillgångar | 1 479 450 kr | 1 143 133 kr | 968 836 kr | 1 010 207 kr | 465 981 kr | 412 711 kr |
| Anläggningstillgångar | 46 165 kr | 67 243 kr | 68 263 kr | 0 kr | 12 512 kr | 0 kr |
| Omsättningstillgångar | 1 433 285 kr | 1 075 890 kr | 900 573 kr | 1 010 207 kr | 453 469 kr | 412 711 kr |
| Varulager | 25 414 kr | 25 666 kr | 32 626 kr | 40 685 kr | 40 685 kr | , |
| Kassa och bank | 962 061 kr | 580 761 kr | 664 022 kr | 906 127 kr | 95 584 kr | 20 874 kr |
| Eget kapital | 807 343 kr | 735 232 kr | 405 936 kr | 684 905 kr | 334 750 kr | 86 421 kr |
| Aktiekapital | 120 000 kr | 120 000 kr | 120 000 kr | 120 000 kr | 120 000 kr | 120 000 kr |
| Balanserat resultat | 341 233 kr | 421 936 kr | 340 905 kr | 190 750 kr | −57 579 kr | 27 930 kr |
| Långfristiga skulder | 39 393 kr | 61 586 kr | 82 052 kr | , | , | , |
| Kortfristiga skulder | 343 504 kr | 202 105 kr | 413 638 kr | 292 377 kr | 131 231 kr | 326 290 kr |
| Personal | ||||||
| Medelantal anställda | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 |
Källdokument
Varje siffra ovan är läst ur bolagets egen inlämnade årsredovisning. Öppna dokumentet och kontrollera själv, vi länkar till originalet, inte till en sammanfattning.
- Årsredovisning 2025 ↗
- Årsredovisning 2024 ↗
- Årsredovisning 2023 ↗
- Årsredovisning 2022 ↗
- Årsredovisning 2021 ↗
- Årsredovisning 2020 ↗
Dokumenten hämtas direkt från Bolagsverket när du klickar.
Jämför Börje Säll Plåtslageri och Taksmide Aktiebolag med andra
Siffrorna kommer ur bolagets egen digitala årsredovisning hos Bolagsverket. Saknas ett tal är cellen tom, vi gissar aldrig fram ett värde. Så fungerar bevakningen →