Sörensen & Tobiasson Plåtslageri Aktiebolag, nyckeltal och bokslut
556147-9485 · Aktiebolag · Stockholm · SNI 43411 Takarbeten av plåt
Sörensen & Tobiasson Plåtslageri Aktiebolag omsatte 1 kr 2026. Rörelsemarginalen var -572600 %, soliditeten 98 %, 1 anställda i snitt.
7 analyserade räkenskapsår ur bolagets digitala årsredovisningar
Ur senaste bokslutet
Uppgifterna är hämtade direkt ur bolagets inlämnade digitala årsredovisningar. Ingen sammanvägd bedömning, inget betyg och inget kreditomdöme.
- TillväxtFör få år för att mäta tillväxt.
- LönsamhetRörelsemarginal -572600,0 %.
- Finansiell styrkaSoliditet 97,7 %.
- Stabilitet2 av 3 senaste åren med vinst.
| Nyckeltal | 2026 | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Nyckeltal | |||||||
| Soliditet | 97,7 % | 98,8 % | 98,4 % | 98,0 % | 97,4 % | 96,8 % | 96,4 % |
| Rörelsemarginal | −572600,0 % | , | 8563100,0 % | −35,7 % | −33,8 % | −58,0 % | −2,4 % |
| Vinstmarginal | 361400,0 % | , | 12461800,0 % | −500,7 % | 42,5 % | −49,6 % | 38,2 % |
| Kassalikviditet | 43,88 | 85,66 | 42,97 | 24,62 | 19,96 | 17,80 | 16,90 |
| Skuldsättningsgrad | 0,02 | 0,01 | 0,02 | 0,02 | 0,03 | 0,03 | 0,04 |
| Avkastning eget kapital | 0,3 % | 3,5 % | −9,9 % | −20,0 % | 1,1 % | −1,0 % | 1,1 % |
| Avkastning totalt kapital | 0,3 % | 3,5 % | −9,8 % | −19,6 % | 1,0 % | −1,0 % | 1,1 % |
| Personalkostnad / anställd | 0 kr | 0 kr | 900 kr | 3 539 kr | 6 272 kr | 3 577 kr | 3 494 kr |
| Omsättning / anställd | 1 kr | 0 kr | −1 kr | 62 606 kr | 51 047 kr | 44 354 kr | 70 923 kr |
| Rörelseresultat / anställd | −5 726 kr | −85 428 kr | −85 631 kr | −22 352 kr | −17 272 kr | −25 747 kr | −1 731 kr |
| Förädlingsvärde / anställd | −5 726 kr | −85 428 kr | −84 731 kr | −18 813 kr | −11 000 kr | −22 170 kr | 1 763 kr |
| EBITDA | −5 726 kr | −85 428 kr | −85 631 kr | −22 352 kr | −17 272 kr | −25 747 kr | −1 731 kr |
| Resultat | |||||||
| Nettoomsättning | 1 kr | 0 kr | −1 kr | 62 606 kr | 51 047 kr | 44 354 kr | 70 923 kr |
| Övriga rörelseintäkter | 1 kr | 0 kr | −1 kr | 62 606 kr | 51 047 kr | 44 354 kr | 70 923 kr |
| Personalkostnader | 0 kr | 0 kr | 900 kr | 3 539 kr | 6 272 kr | 3 577 kr | 3 494 kr |
| Rörelseresultat | −5 726 kr | −85 428 kr | −85 631 kr | −22 352 kr | −17 272 kr | −25 747 kr | −1 731 kr |
| Räntekostnader | 18 kr | 0 kr | 1 kr | 0 kr | 17 kr | 2 kr | 0 kr |
| Resultat efter fin. poster | 3 614 kr | 37 242 kr | −124 618 kr | −313 496 kr | 21 711 kr | −21 990 kr | 27 118 kr |
| Årets resultat | 3 614 kr | 37 242 kr | −124 618 kr | −313 496 kr | 21 711 kr | −21 990 kr | 27 118 kr |
| Utdelning (beslutad) | , | , | 230 000 kr | 180 000 kr | 180 000 kr | 180 000 kr | 180 000 kr |
| Utdelning (utbetald) | , | 230 000 kr | 186 000 kr | 180 000 kr | 180 000 kr | 180 000 kr | 180 000 kr |
| Balans | |||||||
| Summa tillgångar | 1 089 836 kr | 1 073 922 kr | 1 274 350 kr | 1 596 715 kr | 2 114 069 kr | 2 288 952 kr | 2 507 778 kr |
| Anläggningstillgångar | 0 kr | 0 kr | 406 020 kr | 810 000 kr | 1 000 000 kr | 1 000 000 kr | 1 000 000 kr |
| Omsättningstillgångar | 1 089 836 kr | 1 073 922 kr | 868 330 kr | 786 715 kr | 1 114 069 kr | 1 288 952 kr | 1 507 778 kr |
| Kassa och bank | 1 048 635 kr | 1 006 050 kr | 838 152 kr | 757 115 kr | 1 084 468 kr | 1 259 151 kr | 1 454 174 kr |
| Eget kapital | 1 064 999 kr | 1 061 385 kr | 1 254 143 kr | 1 564 761 kr | 2 058 257 kr | 2 216 546 kr | 2 418 536 kr |
| Aktiekapital | 100 000 kr | 100 000 kr | 100 000 kr | 100 000 kr | 100 000 kr | 100 000 kr | 100 000 kr |
| Balanserat resultat | 941 385 kr | 904 143 kr | 1 258 761 kr | 1 758 257 kr | 1 916 546 kr | 2 118 536 kr | 2 270 432 kr |
| Kortfristiga skulder | 24 837 kr | 12 537 kr | 20 207 kr | 31 954 kr | 55 812 kr | 72 406 kr | 89 242 kr |
| Personal | |||||||
| Medelantal anställda | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 |
Källdokument
Varje siffra ovan är läst ur bolagets egen inlämnade årsredovisning. Öppna dokumentet och kontrollera själv, vi länkar till originalet, inte till en sammanfattning.
- Årsredovisning 2026 ↗
- Årsredovisning 2025 ↗
- Årsredovisning 2024 ↗
- Årsredovisning 2023 ↗
- Årsredovisning 2022 ↗
- Årsredovisning 2021 ↗
- Årsredovisning 2020 ↗
Dokumenten hämtas direkt från Bolagsverket när du klickar.
Jämför Sörensen & Tobiasson Plåtslageri Aktiebolag med andra
Siffrorna kommer ur bolagets egen digitala årsredovisning hos Bolagsverket. Saknas ett tal är cellen tom, vi gissar aldrig fram ett värde. Så fungerar bevakningen →