Bertil Johanssons Måleri Aktiebolag, nyckeltal och bokslut
556134-0406 · Aktiebolag · Huddinge · SNI 43341 Måleriarbeten
Omsättningen växte 17 % till 1,9 mkr 2025. Rörelsemarginalen var 4 %, soliditeten 44 %, 2 anställda i snitt.
6 analyserade räkenskapsår ur bolagets digitala årsredovisningar
Ur senaste bokslutet
Uppgifterna är hämtade direkt ur bolagets inlämnade digitala årsredovisningar. Ingen sammanvägd bedömning, inget betyg och inget kreditomdöme.
- TillväxtOmsättningen ökade 17,0 % mot föregående år.
- LönsamhetRörelsemarginal 4,2 %.
- Finansiell styrkaSoliditet 43,9 %.
- Stabilitet3 av 3 senaste åren med vinst.
| Nyckeltal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Nyckeltal | ||||||
| Soliditet | 43,9 % | 51,3 % | 44,7 % | 54,3 % | 42,3 % | 57,1 % |
| Rörelsemarginal | 4,2 % | 1,2 % | 1,1 % | 2,0 % | 2,8 % | 13,6 % |
| Vinstmarginal | 4,3 % | 1,2 % | 1,1 % | 2,0 % | 2,7 % | 13,6 % |
| Kassalikviditet | 1,78 | 2,05 | 1,81 | 2,19 | 2,04 | 2,79 |
| Skuldsättningsgrad | 1,28 | 0,95 | 1,24 | 0,84 | 1,16 | 0,63 |
| Avkastning eget kapital | 32,6 % | 10,8 % | 10,9 % | 21,3 % | 19,7 % | 79,7 % |
| Avkastning totalt kapital | 14,4 % | 5,5 % | 5,1 % | 12,0 % | 8,5 % | 45,7 % |
| Personalkostnad / anställd | 587 910 kr | 414 490 kr | 515 466 kr | 480 123 kr | 485 946 kr | 505 434 kr |
| Omsättning / anställd | 941 158 kr | 804 192 kr | 852 845 kr | 855 502 kr | 893 073 kr | 1 197 815 kr |
| Rörelseresultat / anställd | 39 851 kr | 9 417 kr | 9 687 kr | 17 506 kr | 24 823 kr | 163 385 kr |
| Förädlingsvärde / anställd | 627 761 kr | 423 907 kr | 525 152 kr | 497 629 kr | 510 769 kr | 668 819 kr |
| EBITDA | 79 702 kr | 18 833 kr | 19 373 kr | 35 012 kr | 49 646 kr | 326 770 kr |
| Resultat | ||||||
| Nettoomsättning | 1 882 315 kr | 1 608 383 kr | 1 705 689 kr | 1 711 004 kr | 1 786 145 kr | 2 395 629 kr |
| Övriga rörelseintäkter | 1 882 315 kr | 0 kr | 112 000 kr | 31 980 kr | 117 233 kr | 0 kr |
| Personalkostnader | 1 175 819 kr | 828 980 kr | 1 030 931 kr | 960 245 kr | 971 892 kr | 1 010 868 kr |
| Rörelseresultat | 79 702 kr | 18 833 kr | 19 373 kr | 35 012 kr | 49 646 kr | 326 770 kr |
| Räntekostnader | 226 kr | 23 kr | 995 kr | 1 377 kr | 1 074 kr | 953 kr |
| Resultat efter fin. poster | 80 252 kr | 20 037 kr | 18 674 kr | 33 648 kr | 48 572 kr | 325 817 kr |
| Skatt | 19 625 kr | 5 629 kr | 5 238 kr | 11 608 kr | 11 150 kr | 61 698 kr |
| Årets resultat | 60 627 kr | 14 408 kr | 13 436 kr | 22 040 kr | 37 422 kr | 214 119 kr |
| Utdelning (beslutad) | 60 000 kr | , | , | , | 150 000 kr | 200 000 kr |
| Utdelning (utbetald) | , | , | , | , | 200 000 kr | , |
| Balans | ||||||
| Summa tillgångar | 560 271 kr | 362 026 kr | 382 604 kr | 290 692 kr | 581 376 kr | 715 039 kr |
| Anläggningstillgångar | 0 kr | 0 kr | 0 kr | 0 kr | 0 kr | 0 kr |
| Omsättningstillgångar | 560 271 kr | 362 026 kr | 382 604 kr | 290 692 kr | 581 376 kr | 715 039 kr |
| Kassa och bank | 169 225 kr | 16 799 kr | 69 325 kr | 151 323 kr | 153 838 kr | 538 017 kr |
| Eget kapital | 246 192 kr | 185 566 kr | 171 157 kr | 157 721 kr | 245 981 kr | 408 559 kr |
| Aktiekapital | 100 000 kr | 100 000 kr | 100 000 kr | 100 000 kr | 100 000 kr | 100 000 kr |
| Balanserat resultat | 56 965 kr | 42 557 kr | 29 121 kr | 7 081 kr | 79 959 kr | 65 840 kr |
| Kortfristiga skulder | 314 079 kr | 176 460 kr | 211 447 kr | 132 971 kr | 285 395 kr | 256 480 kr |
| Personal | ||||||
| Medelantal anställda | 2 | 2 | 2 | 2 | 2 | 2 |
Källdokument
Varje siffra ovan är läst ur bolagets egen inlämnade årsredovisning. Öppna dokumentet och kontrollera själv, vi länkar till originalet, inte till en sammanfattning.
- Årsredovisning 2025 ↗
- Årsredovisning 2024 ↗
- Årsredovisning 2023 ↗
- Årsredovisning 2022 ↗
- Årsredovisning 2021 ↗
- Årsredovisning 2020 ↗
Dokumenten hämtas direkt från Bolagsverket när du klickar.
Jämför Bertil Johanssons Måleri Aktiebolag med andra
Siffrorna kommer ur bolagets egen digitala årsredovisning hos Bolagsverket. Saknas ett tal är cellen tom, vi gissar aldrig fram ett värde. Så fungerar bevakningen →