Karlstads Rörmontage Aktiebolag, nyckeltal och bokslut
556123-6034 · Aktiebolag · Linköping · SNI 43221 Värme- och sanitetsarbeten
Omsättningen minskade 10 % till 55,8 mkr 2025. Rörelsemarginalen var 4 %, soliditeten 35 %, 35 anställda i snitt.
5 analyserade räkenskapsår ur bolagets digitala årsredovisningar
Ur senaste bokslutet
Uppgifterna är hämtade direkt ur bolagets inlämnade digitala årsredovisningar. Ingen sammanvägd bedömning, inget betyg och inget kreditomdöme.
- TillväxtOmsättningen minskade 10,4 % mot föregående år.
- LönsamhetRörelsemarginal 4,0 %.
- Finansiell styrkaSoliditet 35,1 %.
- Stabilitet2 av 3 senaste åren med vinst.
Övriga noteringar ur bokslutet
- Omsättningen har minskat varje år sedan 2023.
| Nyckeltal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 |
|---|---|---|---|---|---|
| Nyckeltal | |||||
| Soliditet | 35,1 % | 23,9 % | 17,2 % | 17,7 % | 25,5 % |
| Rörelsemarginal | 4,0 % | 1,9 % | 0,4 % | −3,2 % | 6,2 % |
| Vinstmarginal | 3,4 % | 0,6 % | −0,7 % | −3,5 % | 6,2 % |
| Kassalikviditet | 0,68 | 0,77 | 0,80 | 0,86 | 1,03 |
| Skuldsättningsgrad | 1,85 | 3,19 | 4,82 | 4,65 | 2,79 |
| Avkastning eget kapital | 26,1 % | 5,8 % | −8,3 % | −51,9 % | 41,6 % |
| Avkastning totalt kapital | 10,9 % | 4,9 % | 0,9 % | −8,2 % | 10,6 % |
| Personalkostnad / anställd | 673 714 kr | 747 000 kr | 663 256 kr | 613 796 kr | 365 339 kr |
| Omsättning / anställd | 1 594 314 kr | 1 832 676 kr | 1 807 051 kr | 1 840 959 kr | 1 103 701 kr |
| Rörelseresultat / anställd | 63 686 kr | 35 353 kr | 7 026 kr | −58 347 kr | 68 256 kr |
| Förädlingsvärde / anställd | 737 829 kr | 782 971 kr | 671 667 kr | 557 878 kr | 435 040 kr |
| EBITDA | 2 244 000 kr | 1 223 000 kr | 328 000 kr | −2 740 000 kr | 3 554 775 kr |
| Resultat | |||||
| Nettoomsättning | 55 801 000 kr | 62 311 000 kr | 70 475 000 kr | 90 207 000 kr | 56 288 764 kr |
| Övriga rörelseintäkter | 1 092 000 kr | 1 396 000 kr | 2 070 000 kr | 1 156 000 kr | 788 808 kr |
| Personalkostnader | 23 580 000 kr | 25 398 000 kr | 25 867 000 kr | 30 076 000 kr | 18 632 282 kr |
| Av- och nedskrivningar | 15 000 kr | 21 000 kr | 54 000 kr | 119 000 kr | 73 705 kr |
| Rörelseresultat | 2 229 000 kr | 1 202 000 kr | 274 000 kr | −2 859 000 kr | 3 481 070 kr |
| Räntekostnader | 359 000 kr | 920 000 kr | 792 000 kr | 333 000 kr | 1 290 kr |
| Resultat efter fin. poster | 1 872 000 kr | 363 000 kr | −492 000 kr | −3 189 000 kr | 3 481 103 kr |
| Skatt | 460 000 kr | 2 000 kr | 127 000 kr | 0 kr | 591 312 kr |
| Årets resultat | 886 000 kr | 365 000 kr | −207 000 kr | −2 234 000 kr | 1 965 327 kr |
| Utdelning (utbetald) | , | , | , | , | 2 227 295 kr |
| Balans | |||||
| Summa tillgångar | 20 471 000 kr | 26 399 000 kr | 34 516 000 kr | 34 752 000 kr | 32 827 487 kr |
| Anläggningstillgångar | 3 000 kr | 147 000 kr | 170 000 kr | 307 000 kr | 435 031 kr |
| Omsättningstillgångar | 20 468 000 kr | 26 252 000 kr | 34 346 000 kr | 34 559 000 kr | 32 392 456 kr |
| Varulager | 11 463 000 kr | 10 677 000 kr | 11 552 000 kr | 9 948 000 kr | 8 315 000 kr |
| Kassa och bank | 76 000 kr | 64 000 kr | 48 000 kr | 20 000 kr | 194 341 kr |
| Eget kapital | 7 185 000 kr | 6 299 000 kr | 5 934 000 kr | 6 141 000 kr | 8 374 535 kr |
| Aktiekapital | 1 000 000 kr | 1 000 000 kr | 1 000 000 kr | 1 000 000 kr | 1 000 000 kr |
| Balanserat resultat | 5 098 486 kr | 4 733 553 kr | 4 940 485 kr | 7 174 535 kr | 5 209 208 kr |
| Kortfristiga skulder | 13 286 000 kr | 20 100 000 kr | 28 583 000 kr | 28 567 000 kr | 23 340 598 kr |
| Personal | |||||
| Medelantal anställda | 35 | 34 | 39 | 49 | 51 |
| Löner övriga anställda | 15 384 000 kr | 16 626 000 kr | 17 086 000 kr | 20 355 000 kr | 12 533 499 kr |
| Sociala kostnader | 5 468 000 kr | 6 011 000 kr | 6 044 000 kr | 6 739 000 kr | 4 259 549 kr |
Källdokument
Varje siffra ovan är läst ur bolagets egen inlämnade årsredovisning. Öppna dokumentet och kontrollera själv, vi länkar till originalet, inte till en sammanfattning.
- Årsredovisning 2025 ↗
- Årsredovisning 2024 ↗
- Årsredovisning 2023 ↗
- Årsredovisning 2022 ↗
- Årsredovisning 2021 ↗
Dokumenten hämtas direkt från Bolagsverket när du klickar.
Jämför Karlstads Rörmontage Aktiebolag med andra
Siffrorna kommer ur bolagets egen digitala årsredovisning hos Bolagsverket. Saknas ett tal är cellen tom, vi gissar aldrig fram ett värde. Så fungerar bevakningen →