Låssmeden Sven Alexandersson Aktiebolag, nyckeltal och bokslut
556104-2275 · Aktiebolag · Göteborg · SNI 43240 Andra bygginstallationer
Omsättningen växte 15 % till 64,2 mkr 2025. Rörelsemarginalen var 16 %, soliditeten 34 %, 23 anställda i snitt.
6 analyserade räkenskapsår ur bolagets digitala årsredovisningar
Ur senaste bokslutet
Uppgifterna är hämtade direkt ur bolagets inlämnade digitala årsredovisningar. Ingen sammanvägd bedömning, inget betyg och inget kreditomdöme.
- TillväxtOmsättningen ökade 15,1 % mot föregående år.
- LönsamhetRörelsemarginal 16,0 %.
- Finansiell styrkaSoliditet 34,1 %.
- Stabilitet2 av 3 senaste åren med vinst.
| Nyckeltal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Nyckeltal | ||||||
| Soliditet | 34,1 % | 31,4 % | 22,2 % | 9,6 % | 18,0 % | 25,5 % |
| Rörelsemarginal | 16,0 % | 20,0 % | 13,3 % | 15,6 % | 16,8 % | 18,7 % |
| Vinstmarginal | 16,3 % | 20,9 % | 14,0 % | 15,6 % | 16,8 % | 18,7 % |
| Kassalikviditet | 1,28 | 1,19 | 1,21 | 1,05 | 1,18 | 1,44 |
| Skuldsättningsgrad | 1,93 | 2,18 | 3,18 | 8,90 | 3,98 | 2,40 |
| Avkastning eget kapital | 104,5 % | 118,9 % | 170,1 % | 134,5 % | 134,5 % | 147,1 % |
| Avkastning totalt kapital | 35,7 % | 37,3 % | 37,7 % | 12,9 % | 24,3 % | 37,5 % |
| Personalkostnad / anställd | 764 622 kr | 743 708 kr | 802 889 kr | 677 437 kr | 661 826 kr | 612 593 kr |
| Omsättning / anställd | 2 792 276 kr | 2 656 664 kr | 4 363 295 kr | 3 153 801 kr | 2 586 616 kr | 2 455 350 kr |
| Rörelseresultat / anställd | 446 893 kr | 530 980 kr | 580 106 kr | 490 917 kr | 434 488 kr | 458 331 kr |
| Förädlingsvärde / anställd | 1 222 316 kr | 1 289 880 kr | 1 399 466 kr | 1 185 576 kr | 1 105 292 kr | 1 079 260 kr |
| EBITDA | 10 526 962 kr | 11 469 606 kr | 11 931 557 kr | 10 162 791 kr | 9 756 254 kr | 10 733 335 kr |
| Resultat | ||||||
| Nettoomsättning | 64 222 355 kr | 55 789 949 kr | 87 265 905 kr | 63 076 024 kr | 56 905 542 kr | 56 473 052 kr |
| Övriga rörelseintäkter | 488 528 kr | 378 517 kr | 255 656 kr | 315 208 kr | 769 849 kr | 179 730 kr |
| Personalkostnader | 17 586 300 kr | 15 617 868 kr | 16 057 771 kr | 13 548 735 kr | 14 560 163 kr | 14 089 641 kr |
| Av- och nedskrivningar | 248 432 kr | 319 033 kr | 329 443 kr | 344 446 kr | 197 521 kr | 191 716 kr |
| Rörelseresultat | 10 278 530 kr | 11 150 573 kr | 11 602 114 kr | 9 818 345 kr | 9 558 733 kr | 10 541 619 kr |
| Räntekostnader | 1 056 kr | 4 960 kr | 1 143 kr | 256 kr | 3 522 kr | 152 kr |
| Resultat efter fin. poster | 10 485 595 kr | 11 687 426 kr | 12 174 691 kr | 9 821 849 kr | 9 562 120 kr | 10 543 643 kr |
| Skatt | 18 983 kr | 12 405 kr | 26 887 kr | 51 099 kr | 1 682 kr | 30 186 kr |
| Årets resultat | 204 578 kr | 668 849 kr | −143 133 kr | 192 663 kr | −60 347 kr | 70 293 kr |
| Balans | ||||||
| Summa tillgångar | 29 392 834 kr | 31 328 732 kr | 32 308 813 kr | 76 406 173 kr | 39 411 606 kr | 28 146 556 kr |
| Anläggningstillgångar | 394 290 kr | 556 223 kr | 831 574 kr | 1 248 699 kr | 723 392 kr | 470 871 kr |
| Omsättningstillgångar | 28 998 544 kr | 30 772 509 kr | 31 477 239 kr | 75 157 474 kr | 38 688 214 kr | 27 675 685 kr |
| Varulager | 4 241 046 kr | 5 221 130 kr | 3 981 694 kr | 7 108 715 kr | 5 221 062 kr | 2 999 503 kr |
| Kassa och bank | , | , | , | , | , | 0 kr |
| Eget kapital | 10 030 796 kr | 9 826 217 kr | 7 157 369 kr | 7 300 502 kr | 7 107 839 kr | 7 168 186 kr |
| Aktiekapital | 100 000 kr | 100 000 kr | 100 000 kr | 100 000 kr | 100 000 kr | 100 000 kr |
| Balanserat resultat | 9 706 218 kr | 9 037 368 kr | 7 180 502 kr | 6 987 839 kr | 7 048 186 kr | 6 977 893 kr |
| Kortfristiga skulder | 19 362 038 kr | 21 391 452 kr | 22 757 616 kr | 65 002 780 kr | 28 278 963 kr | 17 174 351 kr |
| Personal | ||||||
| Medelantal anställda | 23 | 21 | 20 | 20 | 22 | 23 |
Källdokument
Varje siffra ovan är läst ur bolagets egen inlämnade årsredovisning. Öppna dokumentet och kontrollera själv, vi länkar till originalet, inte till en sammanfattning.
- Årsredovisning 2025 ↗
- Årsredovisning 2024 ↗
- Årsredovisning 2023 ↗
- Årsredovisning 2022 ↗
- Årsredovisning 2021 ↗
- Årsredovisning 2020 ↗
Dokumenten hämtas direkt från Bolagsverket när du klickar.
Jämför Låssmeden Sven Alexandersson Aktiebolag med andra
Siffrorna kommer ur bolagets egen digitala årsredovisning hos Bolagsverket. Saknas ett tal är cellen tom, vi gissar aldrig fram ett värde. Så fungerar bevakningen →