Snickeriet Fastighets i Lur AB, nyckeltal och bokslut
556076-5306 · Aktiebolag · Tanumshede · SNI 68202 Uthyrning och förvaltning av egna eller arrenderade industrilokaler
Omsättningen växte 38 % till 2,8 mkr 2026. Rörelsemarginalen var 40 %, soliditeten 6 %.
3 analyserade räkenskapsår ur bolagets digitala årsredovisningar
Ur senaste bokslutet
Uppgifterna är hämtade direkt ur bolagets inlämnade digitala årsredovisningar. Ingen sammanvägd bedömning, inget betyg och inget kreditomdöme.
- TillväxtOmsättningen ökade 37,8 % mot föregående år.
- LönsamhetRörelsemarginal 40,3 %.
- Finansiell styrkaSoliditet 5,9 %.
- Stabilitet3 av 3 senaste åren med vinst.
Övriga noteringar ur bokslutet
- Soliditeten var 5,9 %, tunn buffert mot förluster.
| Nyckeltal | 2026 | 2025 | 2024 |
|---|---|---|---|
| Nyckeltal | |||
| Soliditet | 5,9 % | 5,1 % | 11,8 % |
| Rörelsemarginal | 40,3 % | 56,5 % | 50,0 % |
| Vinstmarginal | 22,4 % | 33,6 % | 32,8 % |
| Kassalikviditet | 0,08 | 0,43 | 0,18 |
| Skuldsättningsgrad | 15,16 | 18,04 | 7,29 |
| Avkastning eget kapital | 66,6 % | 82,2 % | 64,9 % |
| Avkastning totalt kapital | 7,1 % | 7,1 % | 11,7 % |
| EBITDA | 1 900 765 kr | 1 520 959 kr | 1 004 580 kr |
| Resultat | |||
| Nettoomsättning | 2 830 729 kr | 2 054 032 kr | 1 391 242 kr |
| Övriga rörelseintäkter | 2 830 729 kr | 2 054 032 kr | 1 391 242 kr |
| Personalkostnader | 61 144 kr | 105 314 kr | , |
| Av- och nedskrivningar | 760 942 kr | 360 935 kr | 309 574 kr |
| Rörelseresultat | 1 139 823 kr | 1 160 024 kr | 695 006 kr |
| Räntekostnader | 506 382 kr | 470 228 kr | 239 101 kr |
| Resultat efter fin. poster | 633 670 kr | 690 621 kr | 455 954 kr |
| Skatt | 84 004 kr | 87 685 kr | 93 929 kr |
| Årets resultat | 319 641 kr | 338 073 kr | 361 958 kr |
| Utdelning (beslutad) | 320 000 kr | 209 000 kr | 200 000 kr |
| Utdelning (utbetald) | 209 000 kr | 200 000 kr | 200 000 kr |
| Balans | |||
| Summa tillgångar | 16 002 873 kr | 16 405 896 kr | 5 958 548 kr |
| Anläggningstillgångar | 15 888 313 kr | 15 863 139 kr | 5 711 846 kr |
| Omsättningstillgångar | 114 560 kr | 542 757 kr | 246 702 kr |
| Kassa och bank | 32 836 kr | 480 833 kr | 246 702 kr |
| Eget kapital | 951 280 kr | 840 639 kr | 702 566 kr |
| Aktiekapital | 100 000 kr | 100 000 kr | 100 000 kr |
| Balanserat resultat | 531 639 kr | 402 566 kr | 240 608 kr |
| Långfristiga skulder | 12 967 599 kr | 13 891 462 kr | 3 780 676 kr |
| Kortfristiga skulder | 1 454 992 kr | 1 274 818 kr | 1 341 192 kr |
Källdokument
Varje siffra ovan är läst ur bolagets egen inlämnade årsredovisning. Öppna dokumentet och kontrollera själv, vi länkar till originalet, inte till en sammanfattning.
Dokumenten hämtas direkt från Bolagsverket när du klickar.
Jämför Snickeriet Fastighets i Lur AB med andra
Siffrorna kommer ur bolagets egen digitala årsredovisning hos Bolagsverket. Saknas ett tal är cellen tom, vi gissar aldrig fram ett värde. Så fungerar bevakningen →