Wennerstrands Måleri Aktiebolag, nyckeltal och bokslut
556071-5590 · Aktiebolag · Södertälje · SNI 43341 Måleriarbeten
Omsättningen växte 93 % till 309 tkr 2025. Rörelsemarginalen var 56 %, soliditeten -323 %, 1 anställda i snitt.
5 analyserade räkenskapsår ur bolagets digitala årsredovisningar
Ur senaste bokslutet
Uppgifterna är hämtade direkt ur bolagets inlämnade digitala årsredovisningar. Ingen sammanvägd bedömning, inget betyg och inget kreditomdöme.
- TillväxtOmsättningen ökade 93,0 % mot föregående år.
- LönsamhetRörelsemarginal 56,1 %.
- Finansiell styrkaSoliditet -323,0 %.
- Stabilitet3 av 3 senaste åren med vinst.
Övriga noteringar ur bokslutet
- Eget kapital var negativt vid bokslutet 2025.
- Soliditeten var -323,0 %, tunn buffert mot förluster.
| Nyckeltal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 |
|---|---|---|---|---|---|
| Nyckeltal | |||||
| Soliditet | −323,0 % | −322,1 % | −523,1 % | −276,3 % | −793,1 % |
| Rörelsemarginal | 56,1 % | 43,1 % | 44,2 % | 144,7 % | 83,6 % |
| Vinstmarginal | 56,2 % | 43,5 % | 44,5 % | 144,7 % | 83,5 % |
| Kassalikviditet | 1,91 | 3,22 | 2,91 | 5,07 | 0,10 |
| Skuldsättningsgrad | −1,31 | −1,31 | −1,19 | −1,36 | −1,13 |
| Avkastning eget kapital | −41,4 % | −11,8 % | −13,9 % | −42,2 % | −19,4 % |
| Avkastning totalt kapital | 133,8 % | 37,9 % | 72,9 % | 116,7 % | 154,2 % |
| Personalkostnad / anställd | 1 000 kr | , | , | 1 100 kr | 1 040 kr |
| Omsättning / anställd | 308 544 kr | , | , | 220 090 kr | 249 363 kr |
| Rörelseresultat / anställd | 173 014 kr | , | , | 318 402 kr | 208 505 kr |
| Förädlingsvärde / anställd | 192 193 kr | , | , | 321 377 kr | 210 326 kr |
| EBITDA | 191 193 kr | 71 925 kr | 93 406 kr | 320 277 kr | 209 286 kr |
| Resultat | |||||
| Nettoomsättning | 308 544 kr | 159 891 kr | 207 200 kr | 220 090 kr | 249 363 kr |
| Övriga rörelseintäkter | 2 529 kr | 17 343 kr | 0 kr | 207 325 kr | 62 879 kr |
| Personalkostnader | 1 000 kr | 0 kr | 680 kr | 1 100 kr | 1 040 kr |
| Av- och nedskrivningar | 18 179 kr | 3 030 kr | 1 875 kr | 1 875 kr | 781 kr |
| Rörelseresultat | 173 014 kr | 68 895 kr | 91 531 kr | 318 402 kr | 208 505 kr |
| Räntekostnader | 19 kr | 60 kr | 14 kr | 1 kr | 283 kr |
| Resultat efter fin. poster | 173 450 kr | 69 600 kr | 92 243 kr | 318 448 kr | 208 222 kr |
| Årets resultat | 173 450 kr | 69 600 kr | 92 243 kr | 318 448 kr | 208 222 kr |
| Balans | |||||
| Summa tillgångar | 129 627 kr | 183 841 kr | 126 497 kr | 272 849 kr | 135 219 kr |
| Anläggningstillgångar | 69 686 kr | 87 865 kr | 4 844 kr | 6 719 kr | 8 594 kr |
| Omsättningstillgångar | 59 941 kr | 95 976 kr | 121 653 kr | 266 130 kr | 126 625 kr |
| Kassa och bank | 59 505 kr | 53 082 kr | 52 713 kr | 218 681 kr | 75 663 kr |
| Eget kapital | −418 708 kr | −592 158 kr | −661 759 kr | −754 002 kr | −1 072 450 kr |
| Aktiekapital | 100 000 kr | 100 000 kr | 100 000 kr | 100 000 kr | 100 000 kr |
| Balanserat resultat | −692 158 kr | −761 758 kr | −854 002 kr | −1 172 450 kr | −1 380 672 kr |
| Långfristiga skulder | 516 923 kr | 746 147 kr | 746 397 kr | 974 397 kr | , |
| Kortfristiga skulder | 31 413 kr | 29 852 kr | 41 858 kr | 52 453 kr | 1 207 668 kr |
| Personal | |||||
| Medelantal anställda | 1 | 0 | 0 | 1 | 1 |
Källdokument
Varje siffra ovan är läst ur bolagets egen inlämnade årsredovisning. Öppna dokumentet och kontrollera själv, vi länkar till originalet, inte till en sammanfattning.
- Årsredovisning 2025 ↗
- Årsredovisning 2024 ↗
- Årsredovisning 2023 ↗
- Årsredovisning 2022 ↗
- Årsredovisning 2021 ↗
Dokumenten hämtas direkt från Bolagsverket när du klickar.
Jämför Wennerstrands Måleri Aktiebolag med andra
Siffrorna kommer ur bolagets egen digitala årsredovisning hos Bolagsverket. Saknas ett tal är cellen tom, vi gissar aldrig fram ett värde. Så fungerar bevakningen →