Cayenne Hårstudio Aktiebolag, nyckeltal och bokslut
556071-1847 · Aktiebolag · Göteborg · SNI 96210 Frisörer och barberare
Omsättningen växte 32 % till 2,7 mkr 2026. Rörelsemarginalen var 0 %, soliditeten 26 %, 2 anställda i snitt.
6 analyserade räkenskapsår ur bolagets digitala årsredovisningar
Ur senaste bokslutet
Uppgifterna är hämtade direkt ur bolagets inlämnade digitala årsredovisningar. Ingen sammanvägd bedömning, inget betyg och inget kreditomdöme.
- TillväxtOmsättningen ökade 31,6 % mot föregående år.
- LönsamhetRörelsemarginal -0,4 %.
- Finansiell styrkaSoliditet 25,9 %.
- Stabilitet2 av 3 senaste åren med vinst.
Övriga noteringar ur bokslutet
- Soliditeten föll från 43,5 % till 25,9 %.
- Årets resultat 2026 var negativt.
| Nyckeltal | 2026 | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Nyckeltal | ||||||
| Soliditet | 25,9 % | 43,5 % | 30,3 % | 32,2 % | 28,4 % | 25,0 % |
| Rörelsemarginal | −0,4 % | 5,4 % | 0,8 % | 2,1 % | 0,8 % | −5,0 % |
| Vinstmarginal | −0,4 % | 5,4 % | 0,6 % | 1,7 % | 0,2 % | −5,6 % |
| Kassalikviditet | 0,85 | 1,13 | 0,76 | 1,14 | 1,44 | 1,68 |
| Skuldsättningsgrad | 2,86 | 1,30 | 2,30 | 2,11 | 2,52 | 3,01 |
| Avkastning eget kapital | −10,1 % | 52,7 % | 8,0 % | 21,1 % | 2,0 % | −53,3 % |
| Avkastning totalt kapital | −2,6 % | 23,0 % | 3,4 % | 8,5 % | 2,6 % | −11,9 % |
| Personalkostnad / anställd | 421 013 kr | 243 211 kr | 466 248 kr | 655 243 kr | 476 476 kr | 520 283 kr |
| Omsättning / anställd | 1 369 652 kr | 1 040 636 kr | 1 689 495 kr | 1 688 689 kr | 1 260 725 kr | 970 140 kr |
| Rörelseresultat / anställd | −5 930 kr | 56 263 kr | 12 836 kr | 34 847 kr | 9 512 kr | −48 805 kr |
| Förädlingsvärde / anställd | 422 688 kr | 309 643 kr | 499 421 kr | 712 372 kr | 511 120 kr | 496 610 kr |
| EBITDA | 3 351 kr | 132 865 kr | 33 173 kr | 57 129 kr | 34 644 kr | −23 673 kr |
| Resultat | ||||||
| Nettoomsättning | 2 739 303 kr | 2 081 271 kr | 1 689 495 kr | 1 688 689 kr | 1 260 725 kr | 970 140 kr |
| Övriga rörelseintäkter | 86 882 kr | 103 547 kr | 40 191 kr | 2 016 kr | 7 915 kr | 75 374 kr |
| Personalkostnader | 842 025 kr | 486 421 kr | 466 248 kr | 655 243 kr | 476 476 kr | 520 283 kr |
| Av- och nedskrivningar | 15 210 kr | 20 339 kr | 20 337 kr | 22 282 kr | 25 132 kr | 25 132 kr |
| Rörelseresultat | −11 859 kr | 112 526 kr | 12 836 kr | 34 847 kr | 9 512 kr | −48 805 kr |
| Räntekostnader | 315 kr | 355 kr | 3 797 kr | 7 021 kr | 7 418 kr | 5 494 kr |
| Resultat efter fin. poster | −12 167 kr | 112 424 kr | 9 307 kr | 27 899 kr | 2 094 kr | −54 299 kr |
| Skatt | 626 kr | 15 419 kr | , | , | , | , |
| Årets resultat | −12 793 kr | 97 005 kr | 9 307 kr | 27 899 kr | 2 094 kr | −54 299 kr |
| Utdelning (beslutad) | , | 80 000 kr | , | 25 000 kr | , | , |
| Utdelning (utbetald) | 80 000 kr | , | 25 000 kr | , | , | , |
| Balans | ||||||
| Summa tillgångar | 464 761 kr | 490 316 kr | 383 090 kr | 410 370 kr | 365 766 kr | 408 464 kr |
| Anläggningstillgångar | 60 840 kr | 76 050 kr | 96 389 kr | 116 726 kr | 139 008 kr | 164 140 kr |
| Omsättningstillgångar | 403 921 kr | 414 266 kr | 286 701 kr | 293 644 kr | 226 758 kr | 244 324 kr |
| Varulager | 110 445 kr | 102 338 kr | 84 255 kr | 70 319 kr | 65 911 kr | 65 440 kr |
| Kassa och bank | 272 580 kr | 300 472 kr | 151 536 kr | 195 910 kr | 141 315 kr | 104 819 kr |
| Eget kapital | 120 472 kr | 213 265 kr | 116 260 kr | 131 953 kr | 104 053 kr | 101 959 kr |
| Aktiekapital | 100 000 kr | 100 000 kr | 100 000 kr | 100 000 kr | 100 000 kr | 100 000 kr |
| Balanserat resultat | 33 265 kr | 16 260 kr | 6 953 kr | 1 959 kr | 1 959 kr | 56 258 kr |
| Långfristiga skulder | , | , | 0 kr | 83 331 kr | 149 999 kr | 200 000 kr |
| Kortfristiga skulder | 344 289 kr | 277 051 kr | 266 830 kr | 195 086 kr | 111 714 kr | 106 505 kr |
| Personal | ||||||
| Medelantal anställda | 2 | 2 | 1 | 1 | 1 | 1 |
Källdokument
Varje siffra ovan är läst ur bolagets egen inlämnade årsredovisning. Öppna dokumentet och kontrollera själv, vi länkar till originalet, inte till en sammanfattning.
- Årsredovisning 2026 ↗
- Årsredovisning 2025 ↗
- Årsredovisning 2024 ↗
- Årsredovisning 2023 ↗
- Årsredovisning 2022 ↗
- Årsredovisning 2021 ↗
Dokumenten hämtas direkt från Bolagsverket när du klickar.
Jämför Cayenne Hårstudio Aktiebolag med andra
Siffrorna kommer ur bolagets egen digitala årsredovisning hos Bolagsverket. Saknas ett tal är cellen tom, vi gissar aldrig fram ett värde. Så fungerar bevakningen →