Lunds Glasmästeri Aktiebolag, nyckeltal och bokslut
556065-4344 · Aktiebolag · Lund · SNI 43342 Glasmästeriarbeten
Omsättningen minskade 4 % till 5,5 mkr 2025. Rörelsemarginalen var -1 %, soliditeten 73 %, 3 anställda i snitt.
5 analyserade räkenskapsår ur bolagets digitala årsredovisningar
Ur senaste bokslutet
Uppgifterna är hämtade direkt ur bolagets inlämnade digitala årsredovisningar. Ingen sammanvägd bedömning, inget betyg och inget kreditomdöme.
- TillväxtOmsättningen minskade 4,5 % mot föregående år.
- LönsamhetRörelsemarginal -1,5 %.
- Finansiell styrkaSoliditet 73,3 %.
- Stabilitet3 av 3 senaste åren med vinst.
Övriga noteringar ur bokslutet
- Omsättningen har minskat varje år sedan 2023.
| Nyckeltal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 |
|---|---|---|---|---|---|
| Nyckeltal | |||||
| Soliditet | 73,3 % | 68,6 % | 71,9 % | 61,7 % | 62,7 % |
| Rörelsemarginal | −1,5 % | 2,1 % | −1,6 % | 9,8 % | −2,2 % |
| Vinstmarginal | −1,2 % | 2,6 % | −1,4 % | 9,8 % | −2,2 % |
| Kassalikviditet | 3,56 | 2,99 | 3,53 | 2,17 | 1,91 |
| Skuldsättningsgrad | 0,18 | 0,26 | 0,18 | 0,39 | 0,36 |
| Avkastning eget kapital | −2,2 % | 4,5 % | −2,7 % | 22,6 % | −4,4 % |
| Avkastning totalt kapital | −1,5 % | 3,1 % | −1,9 % | 14,0 % | −2,7 % |
| Personalkostnad / anställd | 703 642 kr | 686 855 kr | 621 476 kr | 578 452 kr | 587 090 kr |
| Omsättning / anställd | 1 840 312 kr | 1 926 905 kr | 1 557 384 kr | 1 685 265 kr | 1 254 587 kr |
| Rörelseresultat / anställd | −26 931 kr | 41 280 kr | −25 496 kr | 164 692 kr | −27 308 kr |
| Förädlingsvärde / anställd | 691 925 kr | 748 342 kr | 618 630 kr | 763 278 kr | 579 915 kr |
| EBITDA | −35 152 kr | 184 463 kr | −11 384 kr | 831 716 kr | −32 286 kr |
| Resultat | |||||
| Nettoomsättning | 5 520 935 kr | 5 780 716 kr | 6 229 534 kr | 7 583 694 kr | 5 645 642 kr |
| Övriga rörelseintäkter | 6 844 kr | 36 556 kr | 18 291 kr | 39 768 kr | 115 018 kr |
| Personalkostnader | 2 110 926 kr | 2 060 564 kr | 2 485 903 kr | 2 603 034 kr | 2 641 903 kr |
| Av- och nedskrivningar | 45 640 kr | 60 624 kr | 90 600 kr | 90 600 kr | 90 600 kr |
| Rörelseresultat | −80 792 kr | 123 839 kr | −101 984 kr | 741 116 kr | −122 886 kr |
| Räntekostnader | 2 000 kr | 2 000 kr | 2 000 kr | 2 000 kr | 2 000 kr |
| Resultat efter fin. poster | −68 898 kr | 151 644 kr | −90 218 kr | 739 834 kr | −124 886 kr |
| Skatt | 58 388 kr | 84 289 kr | 61 896 kr | 114 715 kr | 10 569 kr |
| Årets resultat | 192 165 kr | 291 979 kr | 210 153 kr | 424 488 kr | 9 225 kr |
| Utdelning (beslutad) | 300 000 kr | 400 000 kr | 200 000 kr | 200 000 kr | , |
| Utdelning (utbetald) | 400 000 kr | 200 000 kr | 200 000 kr | , | , |
| Balans | |||||
| Summa tillgångar | 4 326 900 kr | 4 925 191 kr | 4 574 841 kr | 5 309 536 kr | 4 552 646 kr |
| Anläggningstillgångar | 2 149 076 kr | 2 194 716 kr | 2 255 340 kr | 2 345 940 kr | 2 436 540 kr |
| Omsättningstillgångar | 2 177 824 kr | 2 730 475 kr | 2 319 501 kr | 2 963 596 kr | 2 116 106 kr |
| Varulager | 100 150 kr | 94 820 kr | 175 277 kr | 218 557 kr | 158 334 kr |
| Kassa och bank | 676 839 kr | 1 430 783 kr | 1 185 864 kr | 919 866 kr | 679 536 kr |
| Eget kapital | 3 172 556 kr | 3 380 391 kr | 3 288 412 kr | 3 278 259 kr | 2 853 771 kr |
| Aktiekapital | 100 000 kr | 100 000 kr | 100 000 kr | 100 000 kr | 100 000 kr |
| Balanserat resultat | 2 860 391 kr | 2 968 412 kr | 2 958 259 kr | 2 733 771 kr | 2 724 546 kr |
| Kortfristiga skulder | 584 233 kr | 880 238 kr | 607 243 kr | 1 264 824 kr | 1 023 053 kr |
| Personal | |||||
| Medelantal anställda | 3 | 3 | 4 | 4,5 | 4,5 |
Källdokument
Varje siffra ovan är läst ur bolagets egen inlämnade årsredovisning. Öppna dokumentet och kontrollera själv, vi länkar till originalet, inte till en sammanfattning.
- Årsredovisning 2025 ↗
- Årsredovisning 2024 ↗
- Årsredovisning 2023 ↗
- Årsredovisning 2022 ↗
- Årsredovisning 2021 ↗
Dokumenten hämtas direkt från Bolagsverket när du klickar.
Jämför Lunds Glasmästeri Aktiebolag med andra
Siffrorna kommer ur bolagets egen digitala årsredovisning hos Bolagsverket. Saknas ett tal är cellen tom, vi gissar aldrig fram ett värde. Så fungerar bevakningen →