Stockholms största städföretag 2026 – topp 16 efter omsättning

Topplistan rangordnar 16 av 16 städföretag med säte i Stockholm efter omsättning. Du kan också jämföra resultat, soliditet och produktivitet ur de digitala årsredovisningar bolagen lämnat in till Bolagsverket.

16 bolag med minst ett analyserat räkenskapsår · orten kommer ur bolagets egen årsredovisning

Stockholm i siffror

De 16 städföretag i Stockholm som har en analyserad årsredovisning omsätter tillsammans 357,1 Mkr, och medianbolaget 3,1 Mkr. Det är 90,3 % högre än branschens median i hela landet (1,6 Mkr).

Störst på orten är Teknostäd Aktiebolag med 117,1 Mkr, 32,8 % av ortens samlade omsättning.

Snabbast växande är Kontorsstädning Aktiebolag, som ökade omsättningen 6,2 % mellan de två senaste boksluten.

Median omsättning
3,1 Mkr
Samlad omsättning
357,1 Mkr
Störst
Teknostäd Aktiebolag · 117,1 Mkr
Median soliditet
50,1 %
Positivt rörelseresultat
12 av 16 bolag
Sök bolag
Omsättning
Visar 16 av 16 bolag

Rangordning

senaste räkenskapsåret
Tidshorisont
Nettoomsättning · 132 bolag med värde
totalt 977 451 249 krmedian 1 616 990 krkvartiler 473 912 kr – 5 892 695 krhögst 117 068 570 kr
Branschmedian: 3 077 879 kr
Nettoomsättning per bolag, senaste räkenskapsåret
117 068 570 kr
62 039 006 kr
61 060 641 kr
58 404 437 kr
33 253 977 kr
9 920 262 kr
4 014 508 kr
3 466 804 kr
2 688 954 kr
1 945 548 kr
1 360 108 kr
752 080 kr
720 807 kr
249 851 kr
177 700 kr
−3 kr

Siffrorna kommer ur bolagens egna digitala årsredovisningar hos Bolagsverket. Jämför bolagen själv →

Vanliga frågor

Hur många städföretag finns det i Stockholm?
Vi har analyserade årsredovisningar för 16 städföretag med säte i Stockholm, och tillsammans omsätter de 357 mkr. Orten kommer ur bolagets egen årsredovisning, inte ur en postadress.
Vilket bolag är störst bland städföretag i Stockholm?
Teknostäd Aktiebolag är störst mätt på omsättning i det senaste inlämnade bokslutet, med 117 mkr — 32,8 % av ortens samlade omsättning.
Vad omsätter städföretag i Stockholm?
Medianbolaget omsätter 3,1 mkr. Det är 90,3 % högre än riksmedianen på 1,6 mkr.
Hur många går med vinst i Stockholm?
12 av 16 städföretag i Stockholm redovisar ett positivt rörelseresultat i sitt senaste bokslut.

Städföretag på andra orter

Vill du följa ett av bolagen får du signal när namn, adress, styrelse eller status ändras i registret, och nya nyckeltal när nästa årsredovisning kommer in. Så fungerar bevakningen →

Underlaget senast inläst