Ljusdals största byggföretag 2025 – topp 7 efter omsättning

Topplistan rangordnar 7 av 7 byggföretag med säte i Ljusdal efter omsättning. Du kan också jämföra resultat, soliditet och produktivitet ur de digitala årsredovisningar bolagen lämnat in till Bolagsverket.

7 bolag med minst ett analyserat räkenskapsår · orten kommer ur bolagets egen årsredovisning

Ljusdal i siffror

De 7 byggföretag i Ljusdal som har en analyserad årsredovisning omsätter tillsammans 165,9 Mkr, och medianbolaget 8,2 Mkr. Det är 279,4 % högre än branschens median i hela landet (2,2 Mkr).

Störst på orten är Micke Svenssons Entreprenad & Verkstad AB med 103,1 Mkr, 62,2 % av ortens samlade omsättning.

Snabbast växande är Micke Svenssons Entreprenad & Verkstad AB, som ökade omsättningen 16,9 % mellan de två senaste boksluten.

Median omsättning
8,2 Mkr
Samlad omsättning
165,9 Mkr
Störst
Micke Svenssons Entreprenad & Verkstad AB · 103,1 Mkr
Median soliditet
45,8 %
Positivt rörelseresultat
4 av 7 bolag
Sök bolag
Omsättning
Visar 7 av 7 bolag

Rangordning

senaste räkenskapsåret
Tidshorisont
Nettoomsättning · 1 540 bolag med värde
totalt 27 364 572 575 krmedian 2 154 773 krkvartiler 475 230 kr – 13 310 948 krhögst 975 088 000 kr
Branschmedian: 8 175 168 kr
Nettoomsättning per bolag, senaste räkenskapsåret
103 123 349 kr
30 695 201 kr
19 680 475 kr
8 175 168 kr
3 039 048 kr
1 202 389 kr
0 kr

Siffrorna kommer ur bolagens egna digitala årsredovisningar hos Bolagsverket. Jämför bolagen själv →

Vanliga frågor

Hur många byggföretag finns det i Ljusdal?
Vi har analyserade årsredovisningar för 7 byggföretag med säte i Ljusdal, och tillsammans omsätter de 166 mkr. Orten kommer ur bolagets egen årsredovisning, inte ur en postadress.
Vilket bolag är störst bland byggföretag i Ljusdal?
Micke Svenssons Entreprenad & Verkstad AB är störst mätt på omsättning i det senaste inlämnade bokslutet, med 103 mkr — 62,2 % av ortens samlade omsättning.
Vad omsätter byggföretag i Ljusdal?
Medianbolaget omsätter 8,2 mkr. Det är 279,4 % högre än riksmedianen på 2,2 mkr.
Hur många går med vinst i Ljusdal?
4 av 7 byggföretag i Ljusdal redovisar ett positivt rörelseresultat i sitt senaste bokslut.

Byggföretag på andra orter

Vill du följa ett av bolagen får du signal när namn, adress, styrelse eller status ändras i registret, och nya nyckeltal när nästa årsredovisning kommer in. Så fungerar bevakningen →

Underlaget senast inläst