Älvsbyns största byggföretag 2026 – topp 3 efter omsättning

Topplistan rangordnar 3 av 3 byggföretag med säte i Älvsbyn efter omsättning. Du kan också jämföra resultat, soliditet och produktivitet ur de digitala årsredovisningar bolagen lämnat in till Bolagsverket.

3 bolag med minst ett analyserat räkenskapsår · orten kommer ur bolagets egen årsredovisning

Älvsbyn i siffror

De 3 byggföretag i Älvsbyn som har en analyserad årsredovisning omsätter tillsammans 301,5 Mkr, och medianbolaget 5,3 Mkr. Det är 144,6 % högre än branschens median i hela landet (2,2 Mkr).

Störst på orten är Norrbottens Bergteknik Aktiebolag med 292,4 Mkr, 97,0 % av ortens samlade omsättning.

Median omsättning
5,3 Mkr
Samlad omsättning
301,5 Mkr
Störst
Norrbottens Bergteknik Aktiebolag · 292,4 Mkr
Median soliditet
16,9 %
Positivt rörelseresultat
0 av 3 bolag
Sök bolag
Omsättning
Visar 3 av 3 bolag

Rangordning

senaste räkenskapsåret
Tidshorisont
Nettoomsättning · 1 540 bolag med värde
totalt 27 364 572 575 krmedian 2 154 773 krkvartiler 475 230 kr – 13 310 948 krhögst 975 088 000 kr
Branschmedian: 5 270 830 kr
Nettoomsättning per bolag, senaste räkenskapsåret
292 430 000 kr
5 270 830 kr
3 802 194 kr

Siffrorna kommer ur bolagens egna digitala årsredovisningar hos Bolagsverket. Jämför bolagen själv →

Vanliga frågor

Hur många byggföretag finns det i Älvsbyn?
Vi har analyserade årsredovisningar för 3 byggföretag med säte i Älvsbyn, och tillsammans omsätter de 302 mkr. Orten kommer ur bolagets egen årsredovisning, inte ur en postadress.
Vilket bolag är störst bland byggföretag i Älvsbyn?
Norrbottens Bergteknik Aktiebolag är störst mätt på omsättning i det senaste inlämnade bokslutet, med 292 mkr — 97,0 % av ortens samlade omsättning.
Vad omsätter byggföretag i Älvsbyn?
Medianbolaget omsätter 5,3 mkr. Det är 144,6 % högre än riksmedianen på 2,2 mkr.
Hur många går med vinst i Älvsbyn?
0 av 3 byggföretag i Älvsbyn redovisar ett positivt rörelseresultat i sitt senaste bokslut.

Byggföretag på andra orter

Vill du följa ett av bolagen får du signal när namn, adress, styrelse eller status ändras i registret, och nya nyckeltal när nästa årsredovisning kommer in. Så fungerar bevakningen →

Underlaget senast inläst